Kedimi Kısırlaştırdım Fakat Hala Dışarı Gitmek İstiyor

fndaltn

Merhabalar sokaktan sahiplendiğim 1 yaş üstü kedimi yaklaşık 1.5 hafta önce kısırlaştırdım fakat bazen eskisi gibi dışarı gitmek istiyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? ve ya zaman içerisinde bu isteği yok olur mu?

8 CEVAP

LadyAndCat

Pencere, balkon gibi yerlerde lütfen önleminizi alın (tel, file gibi korumalar döşeyerek)

Orcuncun

Operasyon sonrası biraz daha zaman geçmesi için bekleyin alışkanlığın da etkisi vardır ama unutur, erkekse muhtemelen zamanla azaltır bu davranışı, dişiyse de azaltması gerekir ama bazen ovaryumun bir kısmı fark edilmeden kalmış oluyor böyle bir durumda kedinizin kızgınlığa girdiğini bile görebilirsiniz. Yine de bi süre zaman verin 1-2 aya kadar daha sakin bir kedi olacaktır.

Anonymus552223

Uzun süre sokakta yaşadigi icin o yuzden istiyor olabilir. Bulundugu ortama alışık keyfi yerinde belli bir yaşa gelmis kedileri pek sahiplendirme taraftari degilim ama sizin durumunuzu bilmiyorum tabi, ne şartlarda sahiplendiniz, nerden aldiniz falan. Kedi disi mi erkek mi? Disiyse disarda yavrulari olma ihtimali var mi?

LadyAndCat

Yeni sahiplenmişsiniz kedişkoyu :)
Zamanla değişecek ve alışacaktır ama her kediko dışarı gitmek istiyor arada bu her zaman dizginlemeye çalışmanız gereken bir özellik bile olabilir. Lütfen pencere, balkon günü yerlerde önleminizi alın.

Ben kedimi 48 günlüktü sahiplendiğimde. 6 ya da 7. Ayında kızgınlık belirtileri göstermeye başladı ve sokağı çok da tanımamasına rağmen ve 3. Katta olmamıza başka kedi görmemesine duymamasına rağmen dış kapının önünden ayrılmıyordu ve bağırıyordu. Kısırlaştırdıktan sonra 2 ay kadar devam etti deli tavırları sonra sakinleşti ama kapı huyu az olsa da devam ediyor. Kediler kapalı kapıları sevmez zaten ayrıca o kapıdan girip çıktığınızı gördüğü için merak oluşuyor dışarı çıktığınız zaman göstere göstere oyalanarak çıkmayın dışarı. Sirkeli su ya da uzaklaştırıcı spreyler sıkabilirsiniz kapı önüne.

fndaltn

Şu şekilde anlatayım kedim dişi bir buçuk sene önce bahçemizde doğdu bahçemizde bakıyorduk eve girip cıktığı da oluyordu fakat hamile kalınca eve aldık ve 2-3 ay dışarı cok az cıktı, doğumunu da yaptı 2 adet yavrusu oldu hala bizimleler. Doğumun üzerinden 2 ay gecti tekrar kızgınlıga girdi ve veterinerimizle görüşüp kısırlaştırma kararı aldık. Evimiz 1.kat olduğu için rahatça girip cıkabiliyor fakat yüksek bir kata taşınma durumumuz var bu yüzden evden cıkmak ister mi tekrar diye endişeleniyorum. Ne yapıcağımı bilemeden ortada kaldım

fndaltn

Yani kısaca taşınacagımız icin artık tamamen eve alışmasını ve cıkmamasını istiyorum. Bu dışarı çıkmak icin bagırışları düzelebilir mi zamanla yoksa hep bu sekilde kalır mı? O bize bizde ona çok bağlıyız onu sokakta da bırakamam

fndaltn

Yani kısaca taşınacagımız icin artık tamamen eve alışmasını ve cıkmamasını istiyorum. Bu dışarı çıkmak icin bagırışları düzelebilir mi zamanla yoksa hep bu sekilde kalır mı? O bize bizde ona çok bağlıyız onu sokakta da bırakamam