Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Yeni Kedi Sahiplencem Birine Önerileriniz

EmineEda
EmineEda

836 Puan

Yakında Bir Kedi Sahipleneceğiz.Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Önerileriniz Nelerdir?
Cevap Verirseniz Sevinirim.


100 CEVAP

Lorinloris
Lorinloris

2620

Yavru kediler için özel mama almalısınız arkadaşım neredeyse 2 aylık bir kedi sahiplenmişti sokaktan mamayi hafif ıslatıp veriyorlardı kum kabı almalısinız bir de kedi kumu bir tane küçük oyuncak alın ama sakın kediyi sahiplendikten sonra sokağa bırakmayın çok büyük bir kötülük yapmış olursun bakamıyacaksan sahiplenmemelisin tüy dökücek ve sizi tırmalıyacak bunlara dayanmalisınız büyüyünce geçer


784
784

1862

Kum kabını kapalı alma en azından şu anlık alma çünkü henüz çok küçük olacağı için ondan korkabilir üstü açık olan bi kap al yavru kedim için sanicat kedi kumlarını kullanıyorum ve gayet memnunum :)


EmineEda
EmineEda

836

Kapalı Almayı Düşünmüyoruz Daha Küçük Olacağı İcin.Kum Olarak Proline Düşünmüştük.Ama Sanicat de Alabiliriz.


784
784

1862

Royal canin ve proplan kullanabilirsin bir kaç bilgi edinmek için suzionline'a bakmanı öneririm


iidyl
iidyl

114611

ben de yaklaşık 1.5 haftaya 2 aylık bir kedi sahibi olacağım. uzunca bir süredir araştırma yapıyorum, buradan ve birçok araştırmadan öğrendiklerimi sizinle paylaşayım. tecrübeli biri kadar kadar bilgili olmasam da bilinçli bir kedi annesi olacağıma eminim. hatam varsa düzeltirseniz sevinirim.
öncelikle kediniz özellikle yavruyken çok ilgi isteyecek, işinizi gücünüzü bırakıp onunla ilgilenmeniz gerekecek. etrafı yıkabilir, girmemesi gereken yerlere girip kendine zarar verebilir. bir gözünüzün hep onda olması gerek. ailesinden ayırdıysanız ilk günler belki de ağlayacak.. veteriner için bütçe ayırmanız şart, aşıları çok önemli. maması kaliteli olmak zorunda yoksa ileride çok sağlık sorunu çeker. evladınız gibi bakmalısınız, ilgisiz kalırsa üzülür uzun süre evde tek kalamaz. asla parmağınızla, elinizle oynatmamalısınız. yoksa elinizi oyuncak sanıp ısırmaya ve tırmalamaya başlar. bunlardan birini yaptığında çok bağırmadan, çok sakin de olmadan kızgın olduğunuzu belli edecek şekilde “hayır!” demelisiniz. oyuna ara vermelisiniz. basit bir şey gibi görünebilir ama ileride her tarafınızın yara olmasını engelleyebilirsiniz bu şekilde. kızgınlığa girdiği an kısırlaştırmanız bir seçenek ama eğer yok ben çiftleştireceğim diyorsanız birkaç ayda bir kızgınlık dönemindeki kedinizi çekmeniz gerekebilir. uykularınız birkaç gece içim haram olacak uyarayım şimdiden. bunlar zamanla öğrenilecek şeyler, asıl önemli olan şu: asla, ASLA KEDİNİZDEN VAZGEÇMEYİN. saldırgan olabilir, etrafı dağıtabilir, kendini sevdirmeyebilir vesaire vesaire. asla kedinizi sokağa atmayın. başkasına vermeyi bile düşünmeyin her ne kadar belli etmeseler de kediler bize çok bağlılardır. almanız gereken malzemeleri buraya bir liste olarak yazacağım açıklamaları ile birlikte. ben bunları kendin günlerce araştırarak buldum siz zaman kaybetmeyin.
-taşıma çantası (herhangi bir taşıma çantası olabilir, lükse kaçmanıza gerek yok)
-tuvalet (balkon gibi bir yerde beslemeyecekseniz tuvaleti kapalı olmalı, yoksa koku sorun çıkarabilir)
-paspas (kum dökülmesi için birebir olmasa da %80 engelleyici bir etken)
-tarak ve fırça (uzun tüylü bir kediniz olacaksa furminator almanızı öneririm, değilse 20-30₺ değerinde herhangi bir tarak alabilirsiniz)
-oyuncak (bir ip parçasını bile oyuncak gibi gören kediler için çok pahalı oyuncaklar almanıza gerek yok 1-2 top ve 1 olta işinizi görecektir)
-kum ve kürek (herhangi bir kürek başlangıçta işinizi görür, kumunsa birçok türü var fakat ince taneli bentonit kum almanızı öneririm)
-mama ve su kabı (plastik almamanızı öneririm)
-malt ve multivitamin (en başta alınması gereken zaruri bir ihtiyaç olmasa da kendi tüyünü yutan kedinizin malta veya kedi çimine ihtiyacı var. multivitaminse mamadan alamadığı vitaminler için birebir)
-kuru mama (çok araştırdım ve en ideal mamanın n&d olduğunu gördüm, onunla başlamanızı öneririm tahılsız olması mama için çok önemli. sakın whiskas veya royal canin almayın)
-yaş mama (ne sıklıkla vermeniz gerektiğini veterinerinize sorabilirsiniz, marka olarak henüz bir sonuca varamadım ama ben gourmet aldım umarım beğenir ve içeriği iyidir)
-tırmalama tahtası (kedinizin en önemli ihtiyaçlarından biri bu olacak, perde ve koltuklarınızın sağlam kalmasını istiyorsanız almalısınız)
aklıma gelenler şimdilik bu kadar, çoğu kişinin dediği gibi kedi sahiplenmek hiç de küçük bir sorumluluk değil. tüm bunları belki de daha fazlasını göz önüne alarak kedi sahiplenmelisiniz. kedinizin varlığı, gelip sırnaşması, sevimliliği ve daha sayamayacağım birçok şeyin yanında bu saydığım malzemeler hiçbir şey. umarım yardımcı olabilmişimdir, ben de acemi olduğum için hatam olabilir. okuyan tecrübeli arkadaşlar düzeltirse sevinirim. youtube üzerinden “kedi malzemeleri, yeni kedi sahipleneceklere öneriler” içerikli videoları izleyip tüm tecrübeli insanlar arasında ortak bir nokta bulabilirsiniz. iyi bayramlar, iyi günler :))


784
784

1862

Bir yavru mu sahipleneceksiniz?


EmineEda
EmineEda

836

Evet Yavru Sahipleneceğiz


EmineEda
EmineEda

836

Biz Zaten Bu Konuları (Tırmalamasını vs)Göze Alarak Almaya Karar Verdik.Yavru Kedi Mamalarını Araştırıyorum.Kumu Ve Kum Kabini Yarın Bu Siteden Sipariş Vereceğim


EmineEda
EmineEda

836

Kapalı Almayı Düşünmüyoruz Daha Küçük Olacağı İcin.Kum Olarak Proline Düşünmüştük.Ama Sanicat de Alabiliriz.


784
784

1862

Çok büyük taneli olmamasına dikkat et bazı kumlar patileri yara yapıyor daha önce arkadaşım yaşamıştı bu durumu


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 278 Görüntüleme
  • 100 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 24733 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR