Kedimi Nasıl Kuru Mamaya Alıştırırım?

sundowndread

kedim henüz 2 aylık. ve şimdiye kadar kaldığı yerde onu hep yumurtaya,ete ve süte alıştırmışlar kuru mamaya alıştırmak için uğraşmamışlar yemiyor deyip bırakmışlar. şimdi ben nasıl alıştırıcam bilmiyorum çok iştahsız :(

10 CEVAP

BetulP

kıyamam, hoşgeldi evinize :) önce onun sağlığı için diğer yiyecekleri alternatif olarak vermeyin; mama olarak da az az yaş mama, ardından yaş mamaya karıştırdığınız kuru mama ve sonra sade yaş mama şeklinde aşamalı olarak verebilirsiniz. güzel ömrü olsun :)

sundowndread

inşallah öyle olur :) yaş mamayla mı başlamalıyım yani alıştırmaya? tamam bunları mutlaka deneyeceğim teşekkür ederim. çok nazlı ve iştahsız maalesef. ve küçük doğmuş kardeşlerinden daha küçüktü. belki bununda etkisi vardır bilmiyorum

BalliBadem

En iyisini yapmışlar kediler için olan bi multivitamini macunu alıp yine bu şekilde doğal beslenmesi en sağlıklısı kuru mamalar rezalet emin olun artık insanlar kedisine kuru mamayı bıraktırmaya çalışıyor çünkü bağımlılık yapıyorlar

sundowndread

herkes farklı bir şey söylüyor cidden kafam çok karıştı.. bazıları sürekli böyle et ve yumurta ile beslemek zararlı diyor bazıları da sizin gibi kuru mama zararlı diyor ne yapıcam hiç bilmiyorum

Ela999

Kullandığınız kuru mamaya kedinizin sevdiği bir yaş mamayla karıştırın ilk gün yaş mama yoğunluklu olsun hergün yaş mama oranını azaltın ve bu şekilde kuru mamaya alıştıra bilirsiniz

Ela999

Kuru mama kediler için zararlı değildir ancak tek kuru mama zararlıdır kuru mama dışında yaş mama malt macunlar ve vitaminlerde kullanmalısınız bunlar dışında kedilerimize ek besinlerde vermeliyiz ama bu ek besinler kendi yediğimiz şeyler olmamalı onlar için özel yapılan ek besinleri kullanmalısınız mesela gimcat markasının kediler için özel olarak yapılan yoğurt, puding,latte gibi ürünleri var yani kedinizi çoğunlukla kuru mama ile beslemelisiniz kediniz sizin sevdiğiniz bir şey yaptığında ona ödül maması verebilirsiniz 2 günde 1 malt macunlar vermelisiniz haftada bir yaş mama vermelisiniz ve haftada 3-4 kez falan ek besin olarak gimcat yoğurt ve puding verebilirsiniz

BalliBadem

Ela999,
(": Zararlı değil mi lütfen biraz araştırın siz hergün paketli ve kuru bir gıda yeseniz bu sağlıklı mı yapmayın Allah aşkına kuru mamaların kedilerde böbrek hastalıkları, diyabet, kristalleşme, üriner rahatsızlıklara ve nicesine sebep olduğunu artık herkes biliyor

BalliBadem

Beyza hanım, açıkcası size kalmış bi durum yinede insanlarda nasıl hergün kuru ve hazır guda tüketmek zararlıysa kedilerde de aynı ve kedi mamaları mısır ve patates dolu et yerine protein tozu fln var en kalitelisinde bile en iyi ihtimalle üretimde arta kalan bağırsak tüy gaga var ve baktığımızda eskiden evde kedilere uygun yiyeceklerle beslenen kedilerin 20 yaşında turp gibi olduğunun örnekleri çok fazla yinede karar sizin

sundowndread

Sizin söyledikleriniz her zaman daha mantıklı geliyor ama birçok kişiden kuru mama daha sağlıklı evden bir şey pek vermeyin uyarısını alınca insanın kafası karışıyor mutlaka.. yoksa kuru mama banada çok güven vermiyor tabiki. Sadece çokluk bunu söyleyince insan ne yapacağını bilemiyor. Evdeki besinlerle beslerkende kendi yediklerimiz değilde onların yağsız, tuzsuz halleri olması çok önemli tabi. Açıkçası çok kafam karışıyor bilemiyorum..

BalliBadem

Evet kendi yediğinizi vermemelisiniz ona özel hazırlamanız gerek, ve veterinerlerin sakın evden birşey vermeyin demesinin sebebi bazı insanların hayvana makarna, fasülye, salam gibi kedilere hiç uygun olmayan şeyler verip midelerini bozmalarına sebep olması
Yinede eğer evde hazırlamaya karar verirseniz iyi araştırın ki dengeli olsun menüsü ve internetteki tariflerle tıpatıp aynı olmasına gerek yok çünkü her kedinin bünyesi farklı ben kendi tariflerimi kedimi tanıdığım için kendim oluştutuyorum
Araştırmak için bazı kelimeler;
Home cat food
Raw feeding
Barf feeding
Raw cat food
Barf cat food