Kısırlaştırma

siameselokito

Merhaba herkese kedim iki hafta önce kızgınlığa girdi bir hafta sürdü ve bir hafta sonra tekrar kızgınlığa girdi. Veterinerim köpeklerde kızgınlık döneminde kısrılaştırma yapmıyoruz ama kedilerde bir problem olmaz diyor. Bu dönemde kısırlaştıran var mı aranızda? (İlk kızgınlıktan sonra kısırlaştıracaktık fakat zaman bulamadık bu kadar erken tekrarlayacağını bilmiyordum) Bir de mamasını fazla almıştım hemen değiştirmem gerekiyor mu kısır kediler için olan mamayla?

9 CEVAP

blue_hpood

erkekse mümkün oldukça erken kısır mamaya geçin.
kediniz dişiyse ve kızgınlıktaysa ameliyatı daha riskli oluyor diye biliyorum. yapılamaz değil ama daha zor olur, bence bekleyin.

sekerfare21

İyi bir veterinerse sorun olmaz, değilse eğer kan kaybı sorun yaratabilir. Kızgınlıkta üreme organlarına kan akışı artıyor, damarlar genişliyor, risk oluşuyor deme nedenleri bu.

Omerzorlu

Biz bahçedeki dişi kediyi kızgınlık döneminde kısırlaştırmak zorunda kaldık. İki aylık yavruları var ve tekrar kızgınlığa girdi. Biz de hamile kalmasın diye kısırlaştırdık. Biz bir sorun yaşamadık. İkinci gün yavrularının yanına bıraktık. Şimdi ailecek çok iyiler. İyi ki yaptirmisiz.

Anonymus552223

Hic kizginliktan cikmazsa yipranmamasi adina veteriner de onay verdiyse yaptirabilirsiniz, kisirlastirilmis mamaya elinizdeki mama bitince gecseniz de olur

Zeynepalex

Yiğenimin kedisi dişi ve kızgınliğa erken girdi, girdikten yaklaşık 4 ay sonra yaptırabildi, kızgınlık miyavlaması falan bittiği donemde yaptı veterineri , bitmeden yapmak risk oluşturabilir demişti.
Mamayada ne kadar erken gecerseniz o kadar iyi olur ama çok aldiysanız karıstirarak da verebilirsiniz

Edaturk

Benim kedim erkek fakat bizde kızgınlıktayken kısırlaştırmak zorunda kaldık çok şükür bir sıkıntı olmadı veteriner öneriyorsa yaptırabilirsiniz bence. Mama konusunda da aynı şeyi yaşadık ben veterinerimize sordum bitikten sonra geçebilirsiniz demişti maması gittikten sonra kısırlaştırılmış mamaya geçtik

siameselokito

Bu gün saat 1 de kısırlaştırıldı. Uyanmasını bekliyoruz prensesin. Cevap veren herkese teşekkür ederim

Anonymus552223

Geçmis olsun

siameselokito

Çok teşekkür ederim