Pelet Kuma Geçiş

Ayseenur10

Yaklaşık 1 aydır kedim için pelet kumu alta bentonit kumu üste döküyorum bu şekilde problem yaşamıyoruz ama kabını yıkayıp sadece pelet döktüğümde tuvaletini yapmıyor. Sizce sadece pelete alışır mı bir süre daha ikisini karışık koysam? Ve kabını sadece peletle doldurduğum zaman kaç saat beklemeliyim? Tuvaletini çok tutsun istemiyorum zararı olur falan diye.

16 CEVAP

lwb

ben ilk pellet geldiğinde hata yaparak direkt pelleti koydum, kedim red edince üstüne bentonit koydum, o kullandıkça iki kum da birbirine karıştı öyle bir süre kullandı. daha sonra da alta pellet fazla olucak şekilde üstüne az miktarda bentonit koydum, kullandıkça bentonit bitti zaten kap içinde böylece kedim de pellete alışmış oldu

lwb

geçiş çok uzun sürmüş, aşama aşama geçirmelisiniz.
pellet oranı alta daha fazla koyun üste de onu tatmin edecek kadar bentonit, kumu temizlerken daha çok bentonitten temizleyin ama ekleme yapmayın.

lwb

o zaman herşeyi başa alıp bentoniti pelletten fazla koyup yine aşama aşama pellet oranını arttırarak geçirmelisiniz.
çişini 1 gün kadar tutabilir ama kumunu tercih etmezse ev içinde başka bir yere de işeyebilir huyunu bilmediğim için kesin birşey diyemiyorum onun için.

kira02

Ay aynı şeyi daha yeni yaşadım.Bentonit pelet karışıkken hiç sıkıntı yapmadı sonra kabı yıkayıp sadece pelet koydum ilk başlarda içine basamıyordu bile içine kakasını koydum kokusuna geldi,birkaç gün temizlemedim ki kokusuna alışsın şuan gayet iyi alıştı yani

Ayseenur10

Evet uzun sürdü ama peleti görünce girip tuvaletini yapmıyor :( bu şekilde yapınca sizce ne kadar beklemeliyim tuvaletini yapması için

Ayseenur10

Bentonit varken sıkıntı olmuyor ama azalınca girmek istemiyor

Ceydayyavuzz

Maalesef alismiyorlar :(( ben 1 ay denemedim hatta daha fazla. Ciş yapti ama kakasini yapmadi hep kum eklemek zorunda kaldim. Simdi kum bentonit karisik kullanıyorum ama umidim yok

Ceydayyavuzz

Bütçeniz varsa ince taneli pelet deneyin. Benim butcemi asiyor

Ayseenur10

Yani 1 gün kadar sadece peletle çok az miktar bentonitle bekletsem sağlık açısından sorun olmaz değil mi? 1 gün böyle deneyip olmazsa başa döneceğim :/

Ayseenur10

Ya üstte bentonit gördüğü zaman hiç sorun olmuyor idrarıda kakasında ama sadece pelet olunca girmek istemiyor, ben birde sadece pelet döküp çok bekletemedim girmediğini görünce korktum bi şey olursa falan diye :D

Ayseenur10

Teşekkür ederim deneyelim bakalım umarım alışır ben peleti daha çok sevdim

Ayseenur10

İnce taneli peletleri araştırayım topaklanması önemli benim için ufalanmaması gerekiyor

lwb

natural bastet ya da nobble cat litter, şuan bildiğim en iyi pelletler bunlar

lwb

natural bastet ya da nobble cat litter, şuan bildiğim en iyi pelletler bunlar

Ayseenur10

Bigcat almıştım bende natural bastet a benziyor diye