Kedimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

zeynsudd

Arkadaşlar kedim geçen hafta camdan aşağı atladı. ( sineklik olmasına rağmen) Hiç yapmazdı hep uzaktan izlerdi ayrıca eve geldiğinde kızgınlık tekrarladı.
Biz hemen aşağı inip kurtardık ve Allahtan bir şey olmadı ( veteriner kontrolünde)
Konuya gelmek istiyorum, kedime annelik duygusunu yaşatmak için bir kez doğum yaptırıp sonra kısırlaştıracaktım ama bu camdan atlama olayı kızgınlık döneminden kaynaklandığını düşünüyorum. Camları da sürekli kapalı tutamıyoruz ev kokuyor malum.
Sizce ne yapmalıyım kısırlaştırmalı mı yoksa 1 yaşını bekleyip anne mi olmasını sağlamalıyım?

12 CEVAP

BalliBadem

Soru filtresine yazsanız çünkü en az 100 kez konuşuldu kısaca evet direk kısırlaştırın

BalliBadem

Kısırlaştırma faydalarını google dan bakın lütfen çünkü sürekli insanlara bunu yazmaktan sıkıldım ve doğumun risklerinede ayrıca sokakta yuva arayan bi sürü kedi var ve yuva bulamayıp ölüyorlar bide siz yavrulatınca haklarına gireceksiniz sizin kediniz cins hemen sahiplenmek isterler mesela ben bi kediye yuva arıyorum tekir diye kimse almıyor

bbeyzvv

inanın kedim 2 ay önce doğurdu ve hayattan bıktım sahiplendirme işleri yavru-anne bakımı duygusal bağ hepsi o kadar yordu ki anlatamam kısırlaştırmanın çok fazla faydası var ve doğumun çok fazla zararı var lütfen kısırlaştırın

Oske22

Ayrıca tel yaptırın. Kızgınlıkta olmasa bile düşebilir. Mesela bir sinek görür, kuş görür yakalamaya çalışırken düşer. Olmaz demeyin oluyor malesef. Sineklik açılıyor çünkü.

Linsenpai

Elli kere konuşuldu ama özet geçeyim: kedinizin daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmesi için onu kısırlaştırın

TugbaAytekin

Bencede kisirlastirin. Ben cok korkuyodum anestezi almasindan ki ameliyat sonrasida cok korktum. Ama suan kedim cok sevecen oldu huyu degisti önceden yanimiza cok gelmezdi cani isteyince sevdirirdi kendini. Bir de artik mama cok yiyor cok zayifti kilo alsin diye veriyorum sonra duzenleyecegim.

BalliBadem

Özellikle uzun tüylü kedi alıp sonra traşlatmakta ayrı bi kafa ama işte

Firfir1

@Kedimelsa kısırlaştırma en sağlıklı çözüm erkek kedide de dişi kedide de erkek kedilerde çiftleşmediklerinde sağa sola işiyolar bi süre sonra (koku bırakıyolar) dişi kedilerde yavruları büyüdüğünde kendi erkek yavrusuyla bile çiftleşebiyolar yani onların annelik babalık duyguları yok bu yüzden kısırlaştırmanızında bi zararı yok aksine faydası var ne kadar erken o kadar iyi

zeynsudd

Kızgınlık döneminde değilken camdan bakıyor ama öyle bir hamlesi olmuyor bunu da belirteyim.

kedimelsa

Odayı havalandırın kediyi başka bı odaya alıp nediyeyim erkek kediyi kisirlastirmaya karşıyim biraz ama dişiler yavrularini doğuruyor nasıl sahipleniyor gördükçe hiç kısırlaştırma istemiyorum benimkide dışı

BalliBadem

Birde arkadaşlar anesteziden bu kadar korkmayın iran kedisi sahipleri traşlatmak için senede 2 kere anesteji veriyorlar yani evet iyi değil ama o kadar korkmayın

cuneytsahin

Annelik ne alaka ? Kedilerde aile kavramı diye bir şey yoktur.