İlk Defa!!!

FridaDora

ben ilk defa kedi sahipleniyorum. Kendisini annesi 40 günlükken döverek attı ve ben sahiplendim. Şu an tam 2 aylık, gayet sağlıklı Beslenme konusunda kendim tavuk sebze pirinç haşlayıp yaşmama olarak veriyorum, su içmeyi öğrendi. Beslenme uyku oyun ile ilgili herşey yolunda (haftaya veterinere aşıya götüreceğim)
Şimdi, sorunumuz şu ki kaka sonrası kapatmaya çalışırken basıyor ve ayakları kaka oluyor ayrıca poposunda artık kalıyor ve dolaştıkça etrafa sürülüyor, halı, tekstil, ahşap zeminlere de sürüyor, kendisi de kokuyor . Kaka yapınca Yakalarsam Popo ve ayaklarını Islak pamukla silip kuruluyorum. Fakat koku devam ediyor. 20 günde mecburen 3 kez banyo yaptırdım ve sonrasında Farkettim ki ara ara anüsünde sıvı gibi bir ıslaklık oluyor normal uyanık vakitlerinde (kaka harici) ve kokuyu arttıran bu oluyor. Bu vb durumlar başına gelen var mı?hal çaresi nedir bilen var mı? Malumunuz popo temizleme ritüeli ilişkimizi zedeliyor ve ben artık pek tolere edemiyorum. Isırmaya tırmalamaya başladı. Sevecen çocuğum artık bu temizlik işinde bnmle kavga ediyor :) İlk kez hayvan sahiplendiğimi düşünecek olursak fazlasıyla acemiyim, anlayışlı ve işin erbabı kişiler cvp verirse sevinirim, buralardan bilgi almaya çalışıyorum.

13 CEVAP

LadyAndCat

Çok küçük öğrenir ve kakası yumuşaksa baş edemiyordur. Kakası sert olmalı. Kaka kıvamı da önemli burda. Neden sadece tavuk veriyorsunuz?! Bu şekilde hazırladığınız mama yeterli bir mama DEĞİL hele ki yavru için.
Bu mamayı haftada 2 gün filan verin diğer günlerde de iyi bir yavru maması alın lütfen. Pamukla DEĞİL de tuvalet kağıdı ve suyla temizlemenizi öneririm.
Poposunda akıntı varsa veterinere götürdüğünüzde mutlaka söyleyin.
Hastaysa eğer hasta kediye aşı yapılmaz çünkü ölme tehlikesi var.

busekukii

daha çok minik benimkide küçükken öyleydi kendini temizlemeyei beceremiyordur ama bana kalırsa ıslak mendille çok silmeyin tahriş olmasın ve minik bi yavru için o kadar çok banyo yapmakta çok iyi değil diye biliyorum veterinerim öyle söylemişti sadece saf su içeren ıslak mendiller kullanın yavaş yavaş alışacaktır

poughkeepsie

Yavru kedilerin dışkısının çok katı kıvamda olması gerekmiyor, ama fazla sıvıysa da bi sıkıntı olabilir. Kapatmaya çalışırken basması ve poposuna bulaşması çok sık görülen burda da çok sık sorulan bi soru, zamanla öğrenecektir mecburen bi süre böyle devam edeceksiniz :) Anüsten gelen sıvı hakkında bilgim yok açıkçası içinizi huzursuz etmek istemem ama daha önce böyle birşey duymadım ben, veterinere aşı yapmaya gittiğinizde fayda var. Aşılar için de zaten veterineriniz bi takvim hazırlar, iç dış parazit ile başlayıp düzenli bir şekilde ilerler. Ayrıca bi de ıslak pamukla temizlemeniz çok güzel ama kokudan çok rahatsız oluyorsanız temizleme mendilleri ve sıvıları var, onlardan kullanabilirsiniz veya biraz hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Kokuyu az da olsa bastırır. Çok sık yıkamanızı tavsiye etmem çünkü daha yeni yalama alışkanlığı ediniyordur, kedileri yıkadıkça kendilerini temizlemekten vazgeçebiliyorlar. Yani tamamen bırakabilir. Elinizden geldikçe yıkamayın kötü durumlarda sadece patilerini ve poposunu yıkayın diğer taraflarını mümkün olduğunca ıslatmayın derim. Bir de yaş mamadan bahsedicem, tavuk sebze ve pirinç güzel ancak fazla karbonhidrat ve pirinç onlar için pek gerekli değil :) tavuğu haşlayıp didip suyu ile verebilirsiniz direkt veya pirinci çıkarabilirsiniz tarifinizden. İmkanınız varsa kırmızı et, ciğer, balık ile de yapabilirsiniz veya hazır yaş mamalardan tercih edebilirsiniz çeşitli aroma olsun diye. 2 aylık olmuş, dişleri tamamsa yavaş yavaş araya kuru mama karıştırarak ona da geçiş yapabilirsiniz. Bu konuda yine veterinerden bilgi alabilirsiniz :)

kedimelsa

Kakası sertleşiyor bı zamandan sonra benimki 2 . Ayına girecek gayet sağlıklı gerçi küçükken de hiç yapistirmiyordu biyerine ıslak pamukla sildiginizde annesi de yalayarak temizliyor ya o işte o işlevi görüyor onun için birşeyler geliyor olabilir sıvı hakkında yorumum bu bilemiyorum tam

busekukii

pardon ıslak pamuk yazmışsınız zaten orayı tam okuyamamışım ama dediğim gibi kendi öğrenecek ben mesela tuvaletini yaptıktan sonra direk alıyordum kapatmasını beklemiyordum büyüdükçe öğrendi

busekukii

birde şimdiden sizi ısırmasına izin verirseniz büyüdüğündede oyun sanıp ısıracaktır o yüzden ısırmaya çalıştığında oyuncak falan verin veya belli bi ses tonuyla konuşun ki anlasın

FridaDora

Cevaplar için teşekkür ederim. tavuk vermenin sebebi kırmızı et verdiğimde kustu ishal oldu oy yüzden biraz beklemeyi tercih ediyorum şuan 900gr. Veterinere gittiğimde danışacağım hepsini. Bilgiler için herkese tek tek teşekkür ediyorum, dikkate alacağım.

Cansumuezza

Çok fazla yıkamışsiniz bu takintiyla hayvanin poposu tahriş olur. Kediniz büyüyünce de kakasini asla direk olarak yalamayacak. Normal olarak pis bir şey çünkü. Büyüyünce bulaştırma ve üstüne basma sorunları ortadan kalkacak o kadar. Onun bir bebek olduğunu unutmadan yaklaşırsaniz ilişkiniz zedelenmez.

poughkeepsie

veterinere aşı yapmaya gittiğinizde sormanızda fayda var.*

kedimelsa

Kakası sertleşiyor bı zamandan sonra benimki 2 . Ayına girecek gayet sağlıklı gerçi küçükken de hiç yapistirmiyordu biyerine ıslak pamukla sildiginizde annesi de yalayarak temizliyor ya o işte o işlevi görüyor onun için birşeyler geliyor olabilir sıvı hakkında yorumum bu bilemiyorum tam

FridaDora

Güncelleme ; mutlu son arkadaşlar kedim bu gece kaka sonrası (10dk sonra falan) poposunu temizledi (gözlerim dolacaktı sevinçten :D) ne yaptın derseniz, gün boyu temizlemedim hiç ve sanırım son kadından sonra kokusundan rahatsız oldu artık ve temizledi.

SerkanO

Kedi çok düşünceli gözüküyor ????

Benzer düşünceler bende de olmuştu. Zamanla kendilerini daha iyi temizliyorlar. Doğalarında var zaten. Siz yine ıslak mendille temizleyeceksiniz ama çok da alıştırmayın, kendini temizlemeyi öğrensin. Islak mendili de kağıt havluyu ıslatarak kullanın, kimyasal olmasın. Kokulu bir şeyin kokusunu sevmezse kendini de yalamama ihtimali var

FridaDora

*kakasından diyecektim, klavye azizliği :)