Aşı İsimleri Ve Süreleri

Hbc1994

Tahmini bir yıllık aşıları neler oluyor, yapılması zorunlu olanlar hangileri acaba ?

6 CEVAP

Anonymus552223

Karma zorunlu. Yavruyken 2 hafta arayla 2 doz halinde, sonralari yilda bir kez yapiliyor.
Ic dis parazit yine yavruyken (karmayla ayni anda yaptirmayin kesinlikle) 1 kez yapilir. Sonrasinda pirelenmedikce dis parazit yaptirmayin (zehir sonucta). Ic parazit ise 6 ayda bir yeterli. (Gerekli durumlarda en az 3 ayda bir olabilir. Ama gerek kalmiyor ev kedilerinde)
Kuduz ömründe bir kez yaptirin
Bunun dısındakiler ekstraya giriyor yaptiran da var karşi olan da

NSukun

Karma ve lösemi ilk sene ikişer seferde vuruluyor on beş gün arayla onun dışında senede bir kuduz 3 ayda bir iç dış parazit dış paraziti kışın yaptirmaniza çok gerek yok yaz aylarında evdeyse bile yaptırmak gerek

AydannD

Bildiğim kadarıyla karma, lösemi, kuduz gibi aşılar yılda 1 kere, iç-dış parazit aşıları 3 ayda bir tekrarlanır.

kedimelsa

Sadece karma ve iç dış parazit yeterli bence belki kuduz da olabilir karma aşısı 1 ve 2 eve ilk geldiğinde iç dış parazit yapılmalı tabi belirli aralıklarla bı anda hepsi olmaz ayrıca iç ve karma 1 de ağır gelebiliyor ben önce iç 1 ay sonra karma 1

mishathecat

İç parazit 4 dış parazit 6 ayda bir yapılmalı bence (eğer çiğ besleme yapılmıyorsa ve dış parazite sebep olacak etkenler yoksa) hayvanlara fazla aşı yüklemesi yapmamak lazım. Onun dışında kuduz aşısı 3 yılda bir yapılıyormuş bence kuduz önemli çünkü bir şey olduğunda ilk kuduz var mı diye bakıyorlar. Karma da genel olarak önemli ve lösemi; ben önlem amaçlı yaptırdım çünkü lösemi olduğunda tedavisi yokmuş ve yaptıracaksanız mutlaka öncesinde lösemi olup olmadığına dair test yaptırın. Ben birde mantar yaptırdım ne olur ne olmaz diye ama bence o keyfi. Iç-dış parazit hariç diğerleri (kuduz hariç) yıllık aşılar

Oske22

1 kere kuduz yeter. Onun haricinde karma aşıları var ve parazitler. Veteriner belirliyor hepsini. Zorunlu olan ilk karma ve parazit küçük olduğu için daha. Kuduzu büyüyünce yaptırırsiniz bazi kedilere agir geliyor. Birde karma aşıyı tek doz mu yapacak onu sorun yapmıyorsa rica edin çünkü aşı zehirlenmesi oluyor genelde. Bizim küçükken asilarin hepsin 2 doz hâlinde yapıldı ona rağmen bazı belirtileri çıktı.