Kısırlaştırma

Yudumm

Arkadaşlar herkese merhaba kedim
Scotish fold cinsi kırık kulak olduğu için çiftleştirilmesi doğru değil diyorlar kimisi de bir kere çiftleştir ondan sonra kısırlaştır diyorlar. Kesinlikle maddi bir amaç gütmüyorum parayla can alımına karşıyım kendimde parayla edinmedim ama ne yapmam lazım 8-9 ay olunca kısırlaştırmalı mıyım yoksa bir doğum yaptıktan sonra mı kısırlaştırmalıyım? Burda bilgili ve tecrübeli çok arkadaş var yardımcı olursanız sevinirim ????

25 CEVAP

Carathras

Merhabalar, epiglottis zaten yeterince olabilecekler hakkında linkler paylaşmış ama ben şuna değinmek istiyorum özellikle kediniz genetik olarak problemleri olan ileride acılar içerisinde kalacak bir kedi umarım öyle olmaz.
Bunu sizi üzmek adına söylemedim ama malesef bu gerçeği değiştiremiyoruz. Hal böyle olunca siz kimseyi dinleyip de bir kerecik anneliği tatsın mantığında sakat başka yavruların doğmasına göz yummayın.
Hangi veteriner ile çalışıyorsunuz bilmiyorum ama doğrusunu söylemiş, ne zaman kısırlaştırılmalı konusunda siz zaten kızgınlığa girme öncesi hareketlerinden anlarsınız. (sevdirmeyen kedi daha çok sevdirmeye başlar, size daha çok düşkün olur, daha çok miyavlamaya veya sesler çıkarmaya ya da konuşmaya başlar gibi bunlar değişebilen hareketler.)
Eğer iyi takip edebilirseniz hiç kızışmadan doğru anı yakalayabilirsiniz ama mutlaka kısırlaştırın.

BalliBadem

Epiglottis çok güzel açıklamışsınız

BalliBadem

O bi kere doğursun diyenler yavru cins kedi sevmek için yada büyüdüklerinde onlara ücretsiz verin diye istiyordur hayvanınıza bu acıyı yaşatmayın derim ilk doğumda yavrular çoğunlukla ölür özellikle cins kedilerde içgüdüler tekirlerdeki kadar güçlü olmadığından daha yüksek sorun ihtimali

holdmybeer

Sakın çiftleştirmeyin hemen kısırlaştırın.

BalliBadem

O aşılar çok zararlı ve tehlikeli olabilir diye biliyorum bi veteriner paylaşmıştı hiç yaptırtmadım bence buradan fikir almak yerine uzman birine danışın

Yudumm

Gözüm epey korkttu bırakayım doğum yapmasın benim prensesim. Peki kaç aylıkken kısırlaştırmayı önerirsiniz bağışıklığı düşük yavrumun veteriner bile bir ay veremedi.

Yudumm

Arkadaşlar peki 3 ay kızgınlık dönemini geçiştirici iğneler varmış bundan yaptıran var mı? Bir kere bunlardan yaptırıp kısırlaştırsam en azından yaşını almış biraz daha kendini toparlamış olsa ameliyatından çok korkuyorum çünkü her aşı sonrası ateş halsizlik yaşıyoruz. Bu konuda da bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim

Yudumm

Çok geçmiş olsun üzücü can sıkıcı durumlar umarım en kısa sürede neşeli günlerinize dönersiniz :(

Anonymus552223

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/42882-cankiri-merkez-sut-anne#276039
Şu linki de buraya ekleyim arsivde kalsin. Sezeryan, olen bebekler:(

bsrdgr

İğnelerin rahim kanserine sebep olduğunu söylemişti veterinerimiz. İlk kızgınlığa girdiği zamanlar veterinerimizin tavsiyesi ile bitkisel bir hap kullandık biz, o sayede kızgınlık dönemleri rahat geçmişti.