Kısırlaştırma

Yudumm

Arkadaşlar herkese merhaba kedim
Scotish fold cinsi kırık kulak olduğu için çiftleştirilmesi doğru değil diyorlar kimisi de bir kere çiftleştir ondan sonra kısırlaştır diyorlar. Kesinlikle maddi bir amaç gütmüyorum parayla can alımına karşıyım kendimde parayla edinmedim ama ne yapmam lazım 8-9 ay olunca kısırlaştırmalı mıyım yoksa bir doğum yaptıktan sonra mı kısırlaştırmalıyım? Burda bilgili ve tecrübeli çok arkadaş var yardımcı olursanız sevinirim ????

25 CEVAP

BalliBadem

Kedi nüfusu bu kadar fazlayken Dünya ya yenilerini getirtmek doğru değil hele schootish ve iran kedisiyse hiç ama hiç uygun değil

Anonymus552223

Bence de ciftlestirilmesi dogru degil bir suru sorun cikabilir, cok yorulur hayvan saglik problemleri olabilir. Sokaktakiler gibi kolay dogurmugo cins kediler. Ki sokaktakiler de bile kolay degil ama cins kedilerde daha farkli sorunlar ortaya cikiyo

Anonymus552223

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/41745-anne-kedimin-sutunun-geri-cekilmesi-icin-ne-yapabilirim
Daha bugunku konu. Bu arkadasin kedisinin başina neler gelmis.

Anonymus552223

Hic gerek yok. 2 ay sonra anne oldugunu unutacak zaten. Insan mantigiyla bakmayin. Baskalarina da ornek olsun diye buraya birkac eski link daha birakcam musade ederseniz. Cunku burda zor dogum ve ölen yavrular o kadar cok gordum ki. Baskalari da gorsun

Anonymus552223

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/39008-dogum-mu-basladi
Bu kiside veterinerde suni sanciyla dogum yaptirmasa kedi ölecekti

Anonymus552223

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/24155-kedi-dogumu
Yine ölü dogan yavrular ve zor dogum

Anonymus552223

Kilosu en az 2.5 kilo olunca yapiliyor. Iyi bir veteriner bulun ama bu cok onemli. Estetik dikis yapsin(oynasa da açılmayan dikiş) Testler yapsin, bagisikligini yukseltin bastan. Umarim sorunsuz bir surec olur. Gecmis olsun simdiden.

BalliBadem

Kısırlaştırmanızı önerrim

Yudumm

Hepinize çok teşekkürler okuduklarımdan pay alıp kısırlaştırıcam bağışıklığı düşük diye bi 2-3 ay vitamin kullanmamız gerekecek çünkü ameliyatı kaldıramaz başka türlü. Hepinize fikirleriniz için tekrar teşekkürler :)

bsrdgr

Maalesef bazı şeyleri deneyimleyerek öğreniyorsunuz. Bir kerecik yavrulatmadan kısırlaştırmak istemediğim kedimin son 1 ayda başına gelenler bizi ailecek yıprattı. Arkadaşların da dediği gibi, kısırlaştırın. Birincisi, emzirme dönemi kedime ağır geldi ölümden döndü, ikincisi çiftleşme öncesi sık sık girdiği kızgınlıklardan kaynaklanıyor olacak ki kedimde korona çıktı. Ve son olarak kısırlaştırma sonrası yakalık takma mücadelemiz çok ağır geçti, dikişlerini açtı, çok şükür ki yarası açılmadı yoksa bir operasyon daha zannediyorum hiçbirimiz kaldıramayacaktık. 2 gün sonra kontrolümüz var şu yakalık da çıksa, eski neşesine dönse bir oh diyeceğim. Şuan ne yemek yiyor, ne bize pas veriyor. Belki daha önceden kısırlaştırma olsaydı her şey bu kadar üst üste gelmeseydi süreç de daha kolay olurdu diyerek iki elimin arasında buluyorum başımı.

Yudumm

Allah korusun asla canının yanmasını istemem gözümden sakınıyorum onu ama evcil bir hayvan bakmadım daha önce bilmiyorum ve sizin tecrübelerinize güveniyorum. Veterinerimde doğan yavrularda da eklem rahatsızlıkları yüzünden sorunlar olduğunu açıkladı o da kısırlaştırma taraftarı sadece bazı insanlar bir kere doğum yapsın öyle kısırlaştır dedi. Bilemedim bende