Çam Pelet Kedi Kumunu Merak Edenlere

semsemo

Merhaba Arkadaşlar, bu bir soru değil, değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istiyorum zira ben detaylı bilgi bulamamıştım çam pelete geçişi araştırırken.
Ben yavru kedimle çam pelet kullanıyorum, alışma sürecinde her gün 1-2 avuç bentonit kuma ekledim. geçişimiz 2 hafta sürdü, daha kısa da olabilirdi ama risk etmemek için acele etmedim. yetişkin kedide daha ağırdan alınabilir. bentonitin ağır kokusu yok. normal tuvaletimin içine elekli bir kap koydum direk elekli tuvalet de alınabilir. pahalı diyenler için de; ********da oskaryumun 20litresini de 40 tiye aldım yani litresi 2 tiye geliyor. bir çuval geldi. onun da yarısını 10 litrelik yoğurt kabına geçirip kalanını garaja koydum. bentonite göre de daha uzun dayanıyor zaten miktar olarak daha az kullanıldığı için. bir de klasik çam pelet alınabilir, kedi kumu diye geçince üzerine fiyat biniyor ekstra ama aslında bir farkı yok. ben kendi kullandığımı tavsiye ederim ama başka çam pelet denemedim ilk kullandığımdan memnun kalınca. temizlemek asırı kolay kesinlikle çünkü kakasını alıp poşete koyuyorum(hem rengini de rahat görebiliyorsunuz bir anormallik olursa fark etmesi daha kolay), çişini de yaptığında pelet eriyip toz halini alıyor, haftada 1 eleği azıcık kaldırıp sallarsanız hepsi alttaki kaba dökülüyor, o kaptan da çöpe dökebilirsiniz. ayrıca çevre dostu, kedinin sağlığı için en iyisi. yaşlı kedisi olmayanlar deneyebilir, yaşlı kediler biraz daha inatçı oluyor ama yavru ve yetişkin kediler alışır. Önerileriniz veya sorularınız varsa paylaşın lütfen :) 20 litre peleti ne kadar süre kullandığımı da bittiğinde paylaşacağım ama şimdiye kadarki kullanma oranıma bakarsak belki 1 kedi için en az 6-7 ay yeter, göreceğiz.

14 CEVAP

semsemo

@epiglottis; kakanın tuvalete atılmasında aslında bir problem yok giderleriniz açısından ama toksik olduğu için insan sağlığına ve deniz canlılarına zararlı. o yüzden ben atmıyorum. ve evet topaklanmayanı eleksizde kullanmak zor olur. ben kendi kabımın içine elek yerlestirdim ama zaten tuvaletim olduğu için yenisini almadım.
@dumaniskonunsahibi, yazılan kadar yoğun bir çam kokusu olmuyor, hafif bir çam o kadar. çiş kokusu ben almıyorum ama. bentonit 10 kokuyorsa çam pelet 1dir benim deneyimlerime göre öyle söyleyebilirim.

semsemo

@zukoo, evde hic koku olmuyor, evi koku sardi diyenler belki yanlis bir sey yapiyordur bilmiyorum. bentonit ben tuvaleti acinca agir agir kokuyordu herkes anliyordu evde tuvaleti temizledigimi ama bunda 0. toz vs de olmuyor zaten.
@ballibadem, topaklanmayani daha kolay aslinda. sadece kakasini alip atiyorsunuz, elekli olursa tuvalet veya elek eklerseniz tozlar altta birikiyor cogaldikca atarsiniz. yine topaklanan alinacaksa size yarari yok cunku ugrasmali. kedi icin faydasi kaliyor sadece.

semsemo

@fridadora, yeni başladım tam olarak kullanmaya. anca 1 ay oluyor. t r e n d y o l dan oskaryum marka 20lt aldım(40lira) ama çok büyük resmen çuvalda geliyor dışı biraz pisti, koyacak yeriniz yoksa 10lt almanızı tavsiye ederim. ben yarısını yoğurt kabına ayırıp kalanı garaja koydum. litresi 2 liraya geliyor. link; https://www.********.com/oskaryum/kedi-kumu-100-organik-cam-pelet-20-lt-p-34182485?boutiqueId=353942&merchantId=119536

Kerevit

Pelletle ilgili yeterince araştırma yapmamışsınız bence:) Benim yazım var burda. Ya da buraya bakmadınız

Zukoo

Koku durumu nasıl? Bikaç kişi çamla karışık çiş kokusu evi sardı gibi yorumlar yapmış :(

BalliBadem

Ben topaklanan çam pelet istediğim için yine kedilere özel satılanlardan alacağım çünkü topaklanmayanıyla uğraşamam ama topaklanmayan pelet alınacaksa sizin dediğiniz gibi almak daha mantıklı

Anonymus552223

Tesekkur ederim kesin alcam. Topaklanmis topaklanmamis onemli degil bana ama eleksizle kullanilamayacak gibi topaklanmayinca? Bi de tuvalete atilabiliyor mudur acaba

Anonymus552223

Kum degil, kaka

Peki çam kokusu oluyor mu ben de geçmeyi düşünüyorum. Çam kokusuyla tuvalet kokusu kariisyormus diyenler var. Aslinda ben seluloz pelet alicma çam alerjim var. Selulozda da talaş toz kokusu oluyor evde demislerdi. Sizde çam kokuyor muydu?

FridaDora

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve link verebilir misiniz peleti aldığınız sitenin?

Anonymus552223

Kerevit linkler misin yazini

semsemo

@kerevit baktım ama detaylı bilgi bulamamıştım belki arattığım başlıklardan çıkmamıştır linklerseniz süper olur

Merhaba. Benim 3 kedim var ve cam pelet e alıştırmaya çalışıyorum. Şu an 2 ay oldu bir kapta sadece pelet duruyor. Diğer kapta bentonit ve pelet yarı yarıya karışık şekilde duruyor. Hicbiri sadece pelet olanı kullanmıyor. Sabrım çok benim bir 2 ay daha beklerim sorun değil ama. Süreyi kısaltmak için ne yapabilirim. Bir sonraki asamasa artık sadece pelet koymayı düşünüyorum yanlış yapar mıyım bilmiyorum. Bu arada ısrarla kullanmak isteme sebebim 1. Geri dönüşüm atıklarından yapılıyor çevre dostu. Suda çözülmesinin yanısıra doğal yapıya sahip olduğu için doğada da cozunuyor. 2. Para israfının önüne geçiyorsunuz bentonit e göre daha ucuz. 2 tl gibi hesaplamayın. Ay bazında karşılaştırırsanız ayda 12 paket bentonit kum kullanırken belki pelet de 5 lt kullanırsınız. 3. Idrar kokusu😊

golsahyildirim

@neslihansahin Peletin üzerine kullandığı kumu dökün çok az miktarda, belirli bir kısma veya yüzeyi hafifçe kaplayacak şekilde. Ben inatçı kedimi böyle alıştırdım, birkaç gün içinde direkt pelete geçtik.😺