3 Aylık Kedi Dışkısı Yere Sürtmüş

semsemo

Merhaba 3 aylık yavru kedim var, tuvaletini yaptıktan sonra kendini tam temizleyememiş sanırım. parkede sürtünmüş bir dışkı vardı çok ince bir tabaka. asıl dışkısı tuvaletindeydi. sizce normal mi? daha küçük olduğu için beceriksizlikten mi olmuş öyle? temizlemeye çalışken mi bulaşmış? hasta olabilir mi? kilosu, enerjisi, iştahı, dışkı rengi her şeyi normal. yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

13 CEVAP

Oske22

Yaptırdıysaniz da poposunda dışkı kaldığı icin sürterek temizlemeye çalışmıştır. Benim başıma gelmedi ama burda gelen arkadaşlar var daha önce böyle bir konu açılmıştı bakabilirsiniz ordan.

Zukoo

Bu sabah yastığımda kaka iziyle uyandım :D normalde yapmaz ama yastığıöa gelip sürtmüş. Belki de yanlışıkla yaptı bilmiyorum ama beceriksizlik diye düşünüyorum.

Oske22

Parazit asisi yaptırdınız mi?

Oske22

Aynen sorun iyi olur. Başka bir sey de olabilir

semsemo

@Zukoo, hahah geçmiş olsun, umarım bir daha böyle bir sürpriz yapmaz :D

hcerenk

benimkiler poposunda kaka kaldı ise, ve temizleyemeyeceği kadar büyük bir parça ise sürterek kurtulmaya çalışıyor. herhangi bir parazit ya da anal kese problemleri yok. ikisinde de oluyor. bazen kakaları saç kıllarımız ile birlikte çıkıyor ve tamamını atamaz ise kurtulmak için sürünüyor.

semsemo

evet iç dış parazitlerini ve bir tane karma aşısını oldu. Poposunda kaka kalmamış hiç. sanırım yere sürterek temizlemeye çalıştı ama sebebini anlayamadım :( konuyu bulamadım başlığını hatırlıyor musunuz?

semsemo

@Oske22, teşekkür ederim yardımlarınız için, 2 gün sonra aşısı için veterinere gideceğim zaten orada da sorayım.

daha sonra yapmış mı diye güncelleme yazmamışlar ama böyle bir şey yaşayanlar varsa yorumları bekliyorum yine de

semsemo

@hcerenk, hangi kumu kullanıyorsunuz? ben pelet kullanıyorum ama 1 kez de bentonit kullanırken dolmuştu 1 ay önce. veterineriniz normal mi dedi?

SerkanO

Benim kedim 9 aylık, toplasan 5-6 kez bu davranışı yaptı. İlk başta poposunu ıslak havluyla biz siliyorduk, bundan dolayı kendini temizlemeye alışması için bunu kestik. Ben de Petlebi'de sormuştum, anal kese temizliği gibi bir şey yapılması gerekiyor olabilirmiş. Ancak bazen iyi temizleyemediği için yapıyor diye düşünüyorum. Sizin kediniz henüz çok küçük, zamanla alışacaktır. Bu süreçte birkaç kez daha bunu yapabilir. Veterinere gittiğinizde yine bir sorarsanız, bir kontrol etsinler popoyu :)

hcerenk

veterinere sormadım açıkçası çünkü benimkilerden biri çok tüylü olduğu için özellikle bir yaşına kadar bu sorunu çokça yaşadık. poposunun dışına yapışınca oluyor sadece. her parazit için gidişimizde muayeneleri yapılıyor zaten bir sorunları yok. kakayı her yerine bulaştırdığı için, acelesi ve beceriksizliği sonucu oluyor bu. şimdi baya azaldı ayda bir belki oluyor. 1 yaşını dolduralı 3 ay oluyor. kum kabını büyüttüm, bu baya etkili oldu rahat çömelip kakasını yapabilmesinde.
bentonit kullanıyorum. pelet hiç denemedim.

semsemo

@SerkanO, ayrıntılı anlattığınız için çok teşekkür ederim, bakalım bizim minik de devam edecek mi yapmaya. veterinere gittiğimde de sorayım 2 gün sonra ama dediğiniz gibi bir sorun olduğunu sanmıyorum. içim rahatladı :)

@hcerenk, anlıyorum benim kedim kısa tüylü ama poposunun ordaki tüyler bi tık uzun belki ondan da kaynaklanıyor olabilir. teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için :)