Kızgınlık

Drawhel

Arkadaşlar kedim iki hafta da iki kez kızgınlığa girdi, yeni sahiplendiğim için çok fazla bilgim yok, iki haftada iki kez kızgınlığa girmesi normal mi? 5 aylık kedim bu arada.

15 CEVAP

Oske22

Kime sorarsanız sorun burda herkes kisirlastirin diyecek çünkü daha sağlıklı olanı bu. O hayvan çiftleşemedigi icin rahminde kist oluşacak ve niceleri bu sadece küçük bir örnek. Aci çekecek ve hastalanacak. Onu bu sekilde gormeye razi misiniz? Tedavi masraflarını karşılamaya hazır mısınız? Zaten sokaklarda bir sürü kedi köpek var. Bir kedi ürerse yilda 120.000 yavru oluyor sokaklarda. Nesilleri tükenmez merak etmeyin. Zaten onlarin doğaları bu değil sokaklarda yaşamak değil.

Oske22

Ayrıca cifltesirse doğan yavruları napacaksiniz emin olun cins değil diye kimse yüzüne bakmaz o yavruların ve o yavrular birbirleriyle bile ciflesiyorlar ve sakat bakima muhtaç bebekler oluyor. Sürekli üreyecekler

sekerfare21

Dogum yaptiktan 2 hafta sonra tekrar kizginliga girecek. Kisirlastirmaniz cok daha iyi. Ev kedilerini sokak kedileriyle karsilastirmayin. Ev ortamindaki surekli sicak ve isiktan ciftlesme donemleri olmuyor, yil icinde ayda 1-2 kere en az kizginlasiyorlar. Kediniz icin iskenceden baska bir sey olmayacaktir.
Benim kedim evden kacip hamile kalip, dogurdu 2 ay once. Hamilelik, dogum, dogum sonrasi hic kolay gecmiyor kedi icin. Kedimi hic bu kadar stresli ve yorgun gormedim ben. Uyuyacak vakti bile olmuyordu. Ustune 2 haftalik yavrulari varken kizginliga girdi. Bir yandan cocuklarini emzirip bir yandan kizginliktan bagiriyordu. Hic iyi bir donem olmadi. Kedinizi seviyorsaniz kisirlastirmalisiniz.

Oske22

Onları bizim gibi düşünmeyin. Annelik babalik duygusu yok. İçgüdüsel olarak yapıyorlar çoğu şeyi. Zaten 2 ay sonra bırakıyorlar yavruları. Hatta kendi yavruları ile de cifltesiyorlar. Onların bu tarz duyguları yok. Doğumda ölebilir, yavrular da ölebilir, ciftlestirdiginiz erkek kedi hasta ise kedinize bulaşır cinsel yolla bulaşan hastalıklar ölümcül oluyor genelde cok çekiyorlar ve de. Aşıları olan bir kedi lazım cifltestirmek icin de ayriyetten. Doğum sonrası bakim da cok zor kedinin omrunden onur gidiyor ve kedi 1 yaşından küçük olunca doğumlar daha zorlu oluyor hatta yavrulara bakamıyor sizin bakmanız gerekiyor. Ki bu çok masraflı bence

Oske22

Sürekli aynı döngü devam edecek kediniz evden kaçacak belki araba çarpmış şekilde geri dönecek belki de dönemeyecek. Bu artık sizin vicdanınıza kalmış. En sağlıklıs bu insanlar boşuna kisirlastirma yapmıyorlar

Drawhel

Anladım, tavsiyeleriniz için sağolun.

Oske22

Umarım tavsiyemize uyarsiniz :)

1 kez anne olsun diye birşey yok cunku anne olmuyorlar. Boyle bir duygulari yok insanlarla karistiriyorsunuz. Annelik hissetmezler yavrularini 2-3 ay sonra unuturular. Ciftlesmeye bile calisirlar. Kedinizi en erken 1-1.5 yasinda ciftlestirebileceginizi dusunun o zamana kadar nasil başa cikacaksiniz? Yavrular ne olacak? Lutfen 6-7 aylik olunca hemen kisirlastirin.

BalliBadem

Arkadaşlar çok güzel açıklamışlar sokaklarda yavru kediler ölüyor onların ufacık bi yuva bulma şanslarınıda ellerinden mi alacaksınız?
Şu anda Dünya da haddinden fazla kedi var ve onlar kendi nüfus kontrollerini sağlayamazlar bizim sağlamamız gerek, gerçek bir doğa olsa zaten yavrulardan sadece 1i yetişkinliğe kadar hayatta kalbilirdi ve doğa kendi nüfus kontrolünü sağlamış olurdu ama artık kediler doğurunca tüm bebekleri yetişkinliğe kadar yaşayabiliyor ve nüfusları tavan yapıyor yani kısırlaştırma şart
Ve gençken doğuran kedilerin doğum ve hamilelikte sıkıntı yaşama ihtimali yüksek bizim burda bir kedi küçücük yaşıyla hamile kaldı ve bebeklerini emzirmedi bakmadı, çok zayıfladı onu toparlatıp kısırlaştıracağım İnşallah
Evdeki bi kedi ort 15 yıl yaşar hayatında 15-20 kez doğum yapamayacağı ve yıpranıp hastalanacağı kesin
Ayrıca kısırlaştırma 3-5 sene kadar ömür uzatırken her doğum ömürlerinden çalıyor
Ve kısırlaştırmayarak kedinizi pyometra, meme tümörü, kanser ve nice hastalığa açık hale getiriyorsunuz

Oske22

Normal ama veterinere götürüp kisirlastirmak lazim hem size hem kediye yazik olur.

Drawhel

Kısırlaştırmayı düşünmüyorum açıkçası, üremeleri ve hayatlarına devam etmeleri için bu bir gerekçe, ben oynatarak , yorarak bir şekilde onu rahatlatmaya çalışıyorum. Ama haftada bir kez olması yani iki hafta da iki kez olması normal mi bunu öğrenmek istedim, internetteki bilgileri çok güvenilir bulmuyorum maalesef

Drawhel

Tabiki uyacagim fakat yinede bir kez anne olup o duyguyu tatmasını istiyorum, bunun için de bir kez ciftlestirip anne olup daha sonra kısırlaştırmak istiyorum, her canlının hakkı bence bu

Oske22

Bütün vaktiniz kedilere ayrirmaniz gerek çünkü 2 saate bir yedirmelisiniz, sicak tutmalısınız onları falan filan bir sürü sey var daha.

Drawhel

Anladım, uyarilarinizi dikkate alacağım, tekrar sağolun, iyi günler dilerim :)

Linsenpai

Hayvanlar annelik babalık hissini yaşamazlar. Her kızgınlık ve doğum süreci onların hayatından zaman götürür. Sağlığını düşünüyorsanız kısırlaştırın.