Yeni Bir N&D Vakası

tekir_boncuk

Herkese merhaba arkadaşlar bugün instagramda denk geldiğim bir kedide daha n&d kullanırken sağlık sorunu oluşmuş bunları bir iki kedi yaşadığında önemsememiştim ona iyi gelmemiş olabilir diye ama artmaya başlayınca şüphelendim. Yüksek proteinden alerji olmuş olabilir mi? Kedinin tüylerinde o kadar çok ama o kadar çok kepek oluşmuş ki abartmıyorum avuç avuç. Bu markaya artık güvenmemeye başladım. Sizce sorun nedir? Uzun süredir kullanıp sorun yaşamayan var mı? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

42 CEVAP

tekir_boncuk

Inanin bizde çok n&d kullandık ama artik korkmaya başladım, çünkü; alerji yapan protein değilse neden örneğin proplan kullanan kimse çıkıp avuç avuç kepek yaptığını göstermiyor, bu beni düşünürdü. Bilimsel konularda çalışmalar devam ediyor ve bilgiler değişebiliyor/yenilenebiliyor, bazı şeylerin kesin bir doğru cevabı olmayabiliyor koskoca dünyada bildiklerimiz bir kum tanesi kadar olabilir ancak o yüzden her ihtimale olabilir mi? şeklinde yaklaşıyorum şüphe aklın gereği değil midir. herkesin görüşüne saygım var ben bu konuyu asla doğrusunu ben bilirim iddiasıyla açmadım, şüphemin çürütülmesini istediğim için açtım. Özelden göndereceğim size o kediyi arıyorum, çünkü paylaşımını kaldırmış

kayrae

purina ve hill’s in direkt hayvanların ölümüne sebep olma sabıkaları var.

Lifos34

Arkadaşlar bizde kendimizi 2.5 aylıkken sahiplendik ilk proplanla besledik zaman geçtikçe aşırı şekilde ağız kokusu yapmaya başladı sonra Royal canin kitten vermeye başladık oda çok aşırı yağlı bir mama olduğu için onu da içimiz sinerek vermiyordum ve baya bir tüy dökülme artışı yaptı veterinerimize de sorduk hatta Royal canin yapabileceğini söyledi şuan nd ye alıştırdık hatta ilk paket bitmek üzere ikinci paketi sipariş verdim çok şükür şuan sorun görünmüyor hatta bu kadar çabuk etki eder mi bilmiyorum ama tüy dökümü biraz durdu gibi Allah'a şükür şuan bir zararını görmedik

Zukoo

Kaldı ki sizin 7/24 gerçek "ET" ve sebze ile beslediğiniz bir hayvanda proteinle ilgili tabiki de bu tarz problemler ortaya çıkmayacaktır. Dediğim gibi kuru mama dediğimiz olay başlı başına bir sorunken n&d nin içeriği ve koruyucu maddeleri, kalitesiz et kaynağı bunlara sonuç açabilir.

Oske22

Mamalari rotasyonlu olarak kullanmak daha mantıklı.

tekir_boncuk

işte aradığım yorum, başta da belirttiğim gibi yanılıyor olabileceğimi her zaman söylüyorum. düşündüklerinin doğru olup olmadığını anlamak ya da yeni bir şeyler öğrenebilmenin başlangıcı soru sormak değil midir? tek amacım bu. çift yönlü veri akışı sağlayalım, birlikte bir sonuca gidelim hiçbir markayı övmek bana bir şey kazandırmaz zaten evimdeki cana en iyisini yapabilmek için durmaksızın araştırma yapıyorum bu soru da onlardan biri sakin sakin anlatırsınız bende doğrusu buymuş ya da değilmiş diyebilirim, bu arada instagramdaki kedi de cinsti @sekerfare21

dtaylan03

7 aydır ND kullanıyorum şu ana dek bir sorun yaşamadık

tekir_boncuk

Koruyucu bence de hepsinde vardır istediği kadar yok desin koruyucu olmayan bir mamanin son kullanma tarihi 1 sene olabilir mi? (lütfen yanlış düşünüyorsam doğrusunu anlatın)

Lifos34

Yalnız şöyle bişey gözlemledim nd ye geçtiğimizden beri bizimki yerleri kazıyor kokluyor bilmiyorum mamayla alakası varmı ama nd yiyeli yapıyor kedisi bu şekilde yapan varmı 10 aylık bu arada bizimki erkek

"" mamada protein olmasın, yağ olmasın, e ne olsun? düşük proteinli mamalarda karbonhidrat yüksektir. karbonhidratlar şeker metabolize edilir ve diyabet, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarır.
kedinin bir hastalığı yoksa yüksek proteinli beslenmelidir. düşük protein diyetleri yalnızca hekim kontrolünde kullanılmalıdır. ""

Şu yoruma o kadar katiliyorum ki cidden.

Tokyoberfin

Bende kedime nd kullaniyorum hic bir problem olmadi. Sonucta en iyi mama markalarinda yer aliyor. ''Iyi mama adi altinda bilinen mamalar'' her kediye iyi gelmek zorunda degil. Iyi gelmemeside iyi bilinen mama markasinin aslinda kotu oldugu anlaminada gelmiyor. Umarim uygun mamayi bulursunuz, gecmis olsun.

nilayy24

Çok fazla protein içeriyor. Ben hiçbir zaman kullanmadım ve doğru da bulmuyorum bu kadar protein yüklemesçni

Oske22

Her kediye her mama yaramaz ki. Ona yaramamış başkasına yaramıstir. Cok var böyle.

anjelik123

Bende kedilerime nd düşünüyorum hem yavru hem yetişkin. Biraz daha düşünsem iyi olucak sanırım. Oran artarsa nd den vazgeçicem anlaşılan

tekir_boncuk

Protein değil ise bile n&d'nin formülünde diğer mamalara göre daha çok zarar veren bir şey kullanılmış olabilir mi, gerçekten taraflı bir bakış açısına sahip değilim. Proplan sadece bir örnek hani onda protein oranı daha düşük diye kullandım yararlı diye değil. Demek istediğim n&d ve acana orijen vakaları çok çıkıyor karşıma ama düşük proteinli mamalar ile ilgili böyle haberler hiç çıkmadı