Yeni Bir N&D Vakası

tekir_boncuk

Herkese merhaba arkadaşlar bugün instagramda denk geldiğim bir kedide daha n&d kullanırken sağlık sorunu oluşmuş bunları bir iki kedi yaşadığında önemsememiştim ona iyi gelmemiş olabilir diye ama artmaya başlayınca şüphelendim. Yüksek proteinden alerji olmuş olabilir mi? Kedinin tüylerinde o kadar çok ama o kadar çok kepek oluşmuş ki abartmıyorum avuç avuç. Bu markaya artık güvenmemeye başladım. Sizce sorun nedir? Uzun süredir kullanıp sorun yaşamayan var mı? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

42 CEVAP

tekir_boncuk

Siz ciddi misiniz :D benim yazdığımı lütfen bir kez daha okuyun taraflı bir bakış açısına sahip değilim, şüphelendim, "olabilir mi" ne demek google'dan kopyalayıp yapistirmamı ister misiniz? Hangi cümlemde n&d fazla proteinden hastalık yaptı demişim, n&d vakalarının çoğaldığını gözlemlemem sonucu protein değilse bile diğer mamalara göre daha çok reaksiyon oluşturabilecek bir şey kullanmış olabilirler formüllerinde dedim. Sorgulamadan körü körüne mi inanmamı bekliyorsunuz? @sekerfare21

tekir_boncuk

@kayrae Olabilir tabiki ben günümüzde en çok karşılaştığım mamadan örnek verdim, rc'de karaciğer değerlerini yükseltmiş ki bunu da her fırsatta söylerim hiçbir mamaya özel bir sempatim yok yalnız hepsine eleştirel bakış açısıyla yaklaşmam gerek bunu kimse engelleyemez. Mükemmel mama olmadığını düşündüğüm için yazdım, n&d'nin de mükemmel olduğunu düşünmüyorum. Kötünün iyisi olabilir, o listeyi de uzun zaman kullanıp gözlemlemiş insanlar şekillendirir bence, insanız bilmediğimiz çok şey var

Kedimiriltisi

Nd ye hiç güvenmiyorum hiç. Cogu yakinimin kedisini hasta etti. Bobrek fonksiyonlarini kotu etkiledi. Ki veteriner de ayni kanida.

pillikontes

@Lifos34
aynı şey bizde de var 2 3 haftadır ama 4 5 aydır N&D kullanıyoruz zaten ilk defa böyle bişeyle karşılaştık sanki evde kedi gezmiş gibi kokluyor her yeri burnu yerde koklayarak geziyor evi bende merak ettim nedeni ne olabilir

Lifos34

@pillikontes valla benim de aynı kokluyor eşeliyor kum varmış gibi veterinere sordum idrar problemi olabilir dedi ama idrarı normal her zaman nasılsa o şekilde yapıyor günde 2 veya 3 kere idrara çıkıyor kan testi yapmamız lazım dedi ama idrarında bi problem olduğunu düşünmüyorum başka veterinere sordum idrarla ilgili birkaç soru sordu cevapladım ozaman kızgınlığa giriyordur dedi ben sık sık veterinere götürmek istemiyorum çünkü çok aşırı strese giriyor

Lifos34

Oske22
Evet kısır değil 10 aylık daha bende öyle düşündüm kızgınlığa giriyor sanırım

semsemo

mamayı rotasyonlu verebilirsiniz diyen arkadaşlar olmuş. peki sizce kaç kgda bir değiştirmek gerek?

kayrae

şu kedinin linkini paylaşabilir misiniz?

Oske22

@Lifos34
Mamayla alakalı değildir. Kısır değilse ergenliğe giriyordur cifltesme içgüdüleri ortaya çıkıyor. Yakinda duvarlara yerlere falan iseyebilir dikkat edin.

pillikontes

@Lifos34
biz haftasonu aşı için gidicez bizim vet. e sorayım bakalım o ne dicek ama sizle aynı durumdayız yani acaba başka kedinin kokusunu mu almış ben dışarda beslediğim kedileri de seviyorum bana sürtünüp kucağıma çıkıyolar ama eve gelince kıyafet değiştirip direkt dezenfekte ettiğimden kokusu kalmaz heralde onların çünkü beni de kokluyor ara sıra beni kimle aldattın der gibi .. bitek ufak kızımda bu durum diğerleri artık ergenlikten çıktığı için onlar beni hesaba almıyolar :D onlar kısır gerçi ufak kızım da 1 ay sonra kısırlaştırcam ve kızgınlıkta da değil bir arkadaşımız ergenliğe geçiş ve çiftleşme dürtüsü demişti yorumlarda ama onla alakalı değildir diye düşünüyorum

BalliBadem

Kayrae, mamalardaki protein çok kalitesiz olduğu için dokunabilir çünkü protein kaynakları çok kötü
Ve soru sahibi, purina mars vb markalar en eski mama markalarından o kadar zaman içinde kedilere iyi gelen formülü bulmuşlardır fakat nd 5 senelik bir marka yani bence hazır mama verilecekse daha eski markalar kullanmakta fayda var eti kendiniz de verebilirsiniz sonuçta

tekir_boncuk

@BalliBadem
Katılıyorum, iyiki 2 aydan fazla yedirmemişim, her mama her kediye iyi g.. bla bla.. Bende biliyorum sadece sabıkası çok fazla, bir mamayı 10 kediden 6sı 7si yiyip hastalanıyorsa bunun o kedinin bünyesiyle değil mamanın içeriğiyle bağlantısı vardır. Royal canin için de söyledim aynısını, n&d'ye çok fazla güveniyolar. N&d nasıl hazırladığını kanıtladı mı doğal koruyucu kullandığı iddiasını kanıtladı mı? Sanmıyorum yapabileceğini çünkü sktsi 1 sene her mamanın. Bir mamaya iyi dememiz için içeriğinde et yazması ve tahılsız yazması yeterli mi yani, bu kadar basit mi. Tüyünün tek teli bile kalmamış o kedinin kepeklenmeyen kocaman kocaman, tesadüf he? Yine de şüphe aklın gereğidir. Tahmin bile edemeyeceğimiz hileler olabilir. İnsan sağlığıyla bile gdo mdo derken oynanırken hayvan sağlığını mı düşünecek insanoğlu. Uzun süredir fitmin kullanıyorum memnunum ama yine ilerleyen zamanlarda herşey değişebilir, garantisi var mı? Nasıl garanti verebiliriz ki bir marka hakkında.. Biraz süre geçtikten sonra daha hafif bir mama verip et vererek desteklemeyi düşünüyorum söylediğiniz gibi. Bütün hayvanlar için en iyi dileklerimle.