Kedimin Neye Alerjisi Olduğunu Nasıl Bulacağım?

dagdbidil

Ya çok üzgünüm ona yardım edemediğim için gece gündüz düşünmekten bende hasta olacağım :' kedimizde ara ara nükseden bir şey var, öksürük krizine giriyor sanırım kesik kesik nefes alıyor tıkanıyor gibi ses çıkarıyor yani nefes almakta güçlük mü çekiyor yoksa öksürük mü anlamadım. Hekime götürdük akciğerini dinledi, sağlıklı olduğunu söyledi. Bu sizce bir alerji midir yoksa akciğerinden mi kaynaklıdır? Alerji olsa tek belirtisi öksürük olması mümkün mü? Alerji testine sokamam sadece üniversitede yapılıyormuş ve çok pahalı/çok zaman alan bir şeymiş zaten çok uzak yeri. 500-600 tl olsa keşke yine yaptırırdım ama malesef. Alerji yapabileceğini düşündüğümüz şeyleri vücuduna verip tek tek eleme yapıyolarmış araştırdığım kadarıyla.

13 CEVAP

Oske22

Hayır anlamadığım sey veteriner size tam olarak ne dedi? Alerjiden başka bir çok hastalık var astım, enfeksiyon, kalp-ciger hastalıkları vs gibi. Hiçbiri değilse yani veteriner eminse alerji ise sorunu testi yaptırmak zorundasınız başka çare yok maalesef.

Oske22

Onun haricinde evde kendiniz yapabileceginiz şeyler de var.
Tozsuz kum yani pelet, evde sigara içmeme, parfüm kullanmama, evi guzelce tozdan kirden arındırma.

Oske22

Yani bu saydıklarım öksürüğü kesmez tetikleyici bir şey varsa belki bunlardır :(

Oske22

Çok geçmiş olsun gerçekten. Umarım bir şekilde bulursunuz parayı. Allah'tan ümit kesilmez. Çabucak iyilesir kedicik umarım :(

dagdbidil

Çok sağolun :(

minky

Alerji ise et çeşidinden tahıla her şey olma ihtimali var.Veteriner daha iyi yardım eder.Alerjiyse deneme yanılma yapıp bulabilirsiniz

AydannD

Sadece öksürük mü var hapşırma tıksırma kaşınma yok mu? Belki de astım ya da bizdeki gibi tozdan polenden olabilir. Ya da gerçekten besinlerden kaynaklı olabilir mamanız neli değiştirmeyi deneyebilirsiniz eğer besindense

Oske22

Veteriner anlamadı mi yani?

dagdbidil

Veteriner anlayamaz çünkü bu testler üniversitede yapılıyormuş sadece, anlaması için vücuduna tahmin ettiği her şeyi tek tek yükleyip hangisine reaksiyon gösterdiğini tespit etmesi gerek çok zor

dagdbidil

Röntgen hariç her seye bakıldı rontgene de dinlediği için gerek duymadı ama onu da çekeriz tekrarlarsa dedi, alerjisi olduğunu düşünüyorum birinin daha böyle olmuştu çünkü sitede onada röntgen çekmişler antibiyotige başlamışlar ama düzelmemişti, sanırım 1500tl falanmıs bide uzak götürüp getirmek var böbreğimi satılığa çıkaracağım sanırım ya onun için canımı bile veririm de olmayınca ne diyim işte biriktirmeye çalışacağım, söylediklerinizi deneyeceğim pelet sipariş ettim teşekkür ederim :'

dagdbidil

Evet sadece ama sadece öksürük var :' mamamiz tavuklu içinde bezelye de var mesela, bide balık yağına alerjisi varsa ne yaparım diye düşünüyorum çünkü içinde balık yağı olmayan hiçbir mama bulamadım, yoksa eleyerek gidecektim

dagdbidil

Her gün toz alıp havalandirarak denesem anlaşılır mı tozdansa

lwb

dönemsel bir durum mu? başka bir hekime daha götürmenizi öneririm. ayrıca böyle durumlarda kum önemli bir faktör, pellete geçebilirsiniz