Kedisi Astım Olan?

Srgnyldz

Merhabalar arkadaslar kedim mağlesef astim ve duzenli antibiyotik stroid ve zylexis gibi ilaclar igneler denedik ama ne yaptiysak olmadi. Hiriltili nefesi duzelmedi oksuruk krizi duzelmedi ciger filminde hep enfeksiyon gozuyor bir turlu atamiyor. Kizim daha yeni 1 yasina girdi dogustan boyle buyuk ihtimalle. Gozumuzun onunde cok kotu oluyor cok ugrastik ama bir turlu duzelmedi bu durumu yasayan yani en azindan hiriltili nefesi duzelen bi kedisi olan varsa bilgilerini paylasirsa cok sevinirim artik ne yaoicagimizi bilmiyoruz veteriner bile artik yapilcak bisey yok diyor ama kedim heo ayni goz gore gore bu sekilde birakamam kedimi en azindan nefesini duzeltebilsem....

10 CEVAP

Ev ortamının sürekli temiz, toz & dumandan arındırılmış olması lazım. Astımı alerjik ise ev akarından parfümden yumuşatıcıdan imtina etmeniz gerekir. Mamasını hypoallergenic başka bir mama ile değiştirebilirsiniz. Ben nebülizatörün çocuklar için olup sessiz çalışanından aldım, kediyi boxa koyup boxu da sığabileceği mavi bi büyük poşetin içine koyuyorum sonra nebülizatörü çalıştırıp poşetin agzını kapatıyorum. Bu sekilde ev ortamında ventolin ile nefesi açılmış oluyor. Kliniklerde de aynı uygulamayı yoğun bakım ünitesine koyarak yaparlar. Bu yöntemi bana veterinerim söyledi günlük faydasını görüyoruz. Bir de steroid yapıldıktan sonra destek dozu da vuruluyor bizim çocuk 15 gün sonra. Balık yağı, prebiyotik, ve immun sistem destekleyici şuruplar ile hastalıgını normal seyrinde izliyoruz. Günde 9-10 kez öksürmesi atak geçirmesi fazla. Başka kapsamlı bi veterinere gidin derim ben benim kedime de astım tanısı koyulana kadar 3-4 klinik gezdik. Doğru tedavi protokolünü uygulayan yer bulana kadar pes etmeyin.

Srgnyldz

Belirtileri ekleyeyim surekli hiriltili solunum ve zor solunum
Gunde 9-10 kez oksuruk atagi
İstahsizlik
Ve maglesef kilo almiyor buyuyup gelisemiyor

Oske22

Bende yok ama suzionlineblogta görmüştüm kedisi astım onunda. Yaşadıklarini falan anlatıyor bir bakın belki faydalı olur

Srgnyldz

Baktim gerekki herseyi yaptim evde artik koku barindiran hic birsey kullanilmiyor pelete gectik odasi supurulurken balkona aliyoruz havalandirditan sonra iceri aliyoruz. Suzionlinedekk kedi kotu degil en azindan benim kedim kadr yilda 2 3 kez atak geciriyormus benim kedicigim gunde 9 10 kez atak geciyor rahat nefes alamiyor

Srgnyldz

Yokmu bilgisi olan?

ventolin kullanabilirsiniz veterinerinize danısarak

Cook

İmkanınız varsa bir buhar makinesi alın.Içine katabileceğiniz çeşitli ilaçlar da oluyor.Günde 5 6 kez çalıştırın.Alveollerin açılması için asbrip şurup kullanabilirsiniz ara ara.Bulunduğu ortamın havasının çok nemli veya kuru olmamasına dikkat edin.Bunların hiçbiri tedavi değil maalesef ama yaşam kalitesini arttıracak şeyler.Çok geçmiş olsun bebişe 🥺

Bentonit kullanıyorsanız mutlaka pelete geçin çünkü durum ciddi duruyor. Suzionline bloğuna bakabilirsiniz ilaçlar için.

Bcanaydn

Astım teşhisinden eminseniz kullandığınız ilaçlar kesinlikle işe yaramalıydı en azından aza indirmeliydi. Hem bu durumları yaşamış biri olarak hemde ilaç deneyimim olduğu için diyorum. Lodos aynı şekilde hırıltılı solunum çok hızlı nefes alma ve öksürükle gittiğimiz önce astım sonra bronşit denildi. Asıl teşhis koyulana kadar 1 ay zaman kaybettik. Ventoliniydi hava oksijen desteği asla işe yaramıyordu. En sonunda fakülteye götürdük ve şilotoraks yani akciğerinin su doluydu. Acil ameliyata alıp boşalttılar 265 cc sıvı çıkartmışlardı. Çok çok kötü bir hastalık. Ben sadece aynı sorunları görünce söylemek istedim çok geçmiş olsun inşallah böyle büyük bir sorunu yoktur.

Zesinnn

Astımda ciğerlerde enfeksiyon olmaz bence astımdan çok kronik akciğer enfeksiyonu olabilir mi? Yüz maskesi tipi hava makinesi alıp pediatri tip maske, günde 1 kere ventolin, iprasal tarzı ilaçla desteklenebilir en azından ataklar önlenir alveoller açılır veterinerize danışın lütfen viyo reinforce iştahsızlığın bir tık önüne geçebilir bağışıklık sistemi düşük olan hayvanlarda genelde görülür diye biliyorum veda vet in bağışıklık güçlendiricisi iyi diye biliyorum tek bir veterinerle kalmayın lütfen herkesin bilgisi aynı olmayabilir