Yavru Kedi Kısırlaştırma

Kuzucansu44

Benim 10 gün sonra 6 aylık olacak bir yavru kedim var. 9-10 günde bir kızgınlığa giriyor ve bu dönemi çok zor oluyor. Sürekli bağırıyor, bize tıslıyor ve sürekli bizi çiziyor. Kızgınlığı geçince normal haline geri dönüyor. En erken 6 aylık kısırlaştırılabiliyor diye biliyorum. Ben diğer 2 kedimi 1 yaşında kısırlaştırdım, yani bunun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ama benim diğer kedilerim hiç kızgınlığa girmedi. Veterinerim en az 8 aylıkken filan kısırlaştıracağını söyledi. Bu zamanda da bir iğne yapacakmış, bu iğne sayesinde kızgınlığı rahat geçirecekmiş. İğnenin adını filan bilmiyorum ama daha önce kullanan oldu mu?

17 CEVAP

Cansumuezza

6 aylık diye kısırlaştırmayı yapmayıp hormon iğnesi yapan bir veterinerin hayvanınızı düşündüğü falan yoktur. Kesin bilgi.

hayvansever_

hiç iğne hap işine girmeyin çok sakıncalı. benim kedimde 6 aylıkken kızgınlığa girdi biz tam olayı anlayana kadar 1 ay geçti 7 aylık gibide kısırlaştırdık hiç sorun yaşamadık.

Oske22

O iğneler haplar falan zararlı kedilere ayrıca 8 ayı beklemeye gerek yok ki 6 aylikken de kisirlastirma yapılıyor

Yeterli kilodaysa kaldirir ameliyati. Burdaki neredeyse herkes 6-7 aylikken kisirlastirmis ve hicbir sorun yok. Siz kisirlastirma icin erken deyip hromon ignesi vurdurmak isteyen bir vete hala guveniyorsaniz buna gercekten diyecek sozum yok. Hormon ignesi cok zararli ve kotu birsey. 2 kiloyu gecmisse gayet kolay kaldirir ameliyati.

Oske22

Başka veterinere götürün o zaman. Benimki de 10 aylık diye tutturdu simdi kedimde sorun var yapamadı ameliyatı. Bence bu ciddiye alınması gereken bir konu.

sekerfare21

Benimki de hamile olabilir kisirlstirmayalim demisti. Veterinerler de dogru karar veremeyebiliyor. Birkac veterinere danismadan olmuyor.

zeynsudd

Ay bazında değil kilo bazında yapıyorlar 2 kiloyu geçince sıkıntı olmuyor benim kedim 8 aylık bugün kısırlaştırdım kendisi 2 kilo 200 gram

Bumisela

Lütfen hormon iğnesi kullanmayın ve kedinizin kilosu yerinde ve bünyesi sağlamsa kısırlastirin

Kuzucansu44

Veterinerim yapmıyor

Oske22

Ona gore dozaj ayarlanıp yapılıyor ameliyat. Veterineriniz risk almak istemiyor herhalde. Neyse sizin tercihiniz saygı duyarım

sekerfare21

İgne kullanmak zorunda degilsiniz. İgne butun dengelerini bozacak kedinin. Baska veterinere sorun diyoruz. İlla sizin veterinerin soyledigi mi olmali? Hayir kisirlastirmayacam diye inat ediyorsaniz da birakin miyavlasin. Sorumluluklarini ustlenemiyorsaniz sahiplendirin kediyi.

LadyAndCat

Cansu Hnm;
Dişi Kediniz 6 aylık olunca ve 2 kg geçince kısırlaştırılabilir demektir.
Erkek olsaydı bekleyebilirsiniz ama dişi için beklemenizin bir gerekçesi yok.
Şu iğne olayını da lütfen unutun çünkü sadece bir defa yapılır hemen sonra ameliyat edilmesi gerekir bunu biliyor muydunuz??Veterineriniz bu bilgiyi sizinle paylaşmalıydı. Sürekli iğne yapılırsa da birkaç yıl içinde kanser olacağına bahse girebilirim.
Eğer kedinizin kanser olmasını istiyorsanız durmayın iğne yaptırın.
Burdaki herkes yaptırmayın diyor size...

Kuzucansu44

Açıkçası kedim kızgınlık dönemini bu kadar ağır geçirmeseydi 1 yaşında kısırlaştıracaktım. Veterinerimi değiştirmeyi düşünmüyorum. Sadece bu iğnelerden kullanan var mı onu merak ettim

Oske22

O zaman diyecek Bir şeyim yok size başka

Kuzucansu44

Bilmiyorum, küçük olduğunu söyledi.