Sirkeyle Pire Temizlemek

eslemkaya

Merhaba, 2.5 aylık kedimin üzerindeki pireler için sirke kullansam işe yarar mı? Kediye bi zararı olur mu?

11 CEVAP

cckzk

Merhaba, ben kedimi sokaktan eve aldığımda üzerinde piresi yoktu ama hastaydı. Tedavisi bittikten sonra, hemen aşılara başlamanın uygun olmadığını söyledi veteriner. Çünkü yeterince ilaç girmişti bünyesine. İki üç hafta sonra aşılara başlayacaktık. Pire vs için önlem olarak napalım dediğimde veteriner, sirkeli suyla yıkayabileceğimi söyledi. Tek sirkeyle değil, suyla seyreltilmiş. Yarı yarıya gibi. Zaten piresi yoktu ama veteriner sirkeyle yıkayabilirsiniz dediği için yazıyorum. Veterinerler arası görüş ayrılıkları çok fazla oluyor. Benim gittiğim olur derken olmaz diyen de çıkacaktır illaki. Ama bence yıkayabilirsiniz. Ama çok küçük olduğu için güzelce kurulayın ve kafasını mümkün olduğunca az yıkamaya çalışın. (Gönül ister ki hiç yıkamayın kafasını ama pireler...) Eve yumurtlamış olabilir pireler, tekrar çoğalmaması için lavanta yağı+sirkeli suyla silip her gün süpürmeniz önerilir. Instagram @omuzkedisi hesabının son postlarında bu konu hakkında bilgi var. Bakmanızı öneririm.

Raraco

Benim kedim de bir hafta önce pirelendi, veterinerimiz parazit damlasini yaptı üstundeki pirelerin hepsi öldü, bir kac gün sonra tekrar pire gorebilirmişiz (yumurtadan çikanlar), paniklemeyin onlar da ölür dedi. Bu arada evin icini de temizledik. Virkon s verdi vetimiz, kendisi de klinigini bununla temizliyormuş. Anlamadığım şey şu, bir veteriner parazit damlasının dozunu nasıl ayarlayamaz?
Bir tavsiye daha, yıkayınca pireler gider yazmışlar, doğru. Yalnız kediyi suya sokmadan önce, ilk önce baş ve boyun kısmını ıslatın. Çünkü suyu gören pire kedinin kafasına doğru kaçmaya çalışacaktir.

tofuiscat

Ama blogda okuduğuma göre bazı kediler alerjik reaksiyon gösterebiliyormuş bir deneyin önce hemen uygulamadan

Oske22

Normal suyla gider sirkeye gerek yok yada dış paraziti yaptırın

Merzela

Zararlı olabilir asidik sonuçta derisini tahriş edebilir. Siz veterinere gidip dış parazıt damlasını damlattırın. Anında etkisini görürsünüz. Pireden eser kalmaz.

eslemkaya

Normal suyla gitmedi. Veterinere götürdüm ense damlası verdi ama dozu fazla gelmiş kedim zehirlendi. Üstelik pireler arttı sanırım yumurtaları çatladı çünkü evden çıkmıyor. Tekrar kimyasal kullanmak istemiyorum :(

Oske22

Güzelce suya sokup yikadiniz mi? Dis parazit de ise yaramadi mi? Sokaktan eve aldığım kedileri yıkarım pireden arınsin diye zaten pireler kaçar gider. Anlayamadım neden ise yaramadığını

eslemkaya

Kedimi 2 kez yıkadım şimdiye kadar ama bir işe yaramadı ense damlası da işe yaramadı sirkeli su deniycem çok teşekkürker

eslemkaya

Kedimi 2 kez yıkadım şimdiye kadar ama bir işe yaramadı ense damlası da işe yaramadı sirkeli su deniycem çok teşekkürker

eslemkaya

Çok teşekkürler ????

tofuiscat

sirkeli suyu terddüt etmeden deneyebilirsiniz. Ancak elma sirkesi olmasına dikkat edin. 1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı sirke bile yetiyor yarı yarıya olmasına gerek bile yok ben de denedim. İç sağlığı için yoğurt ve sirke de verdim. Hicbir sorun olmadı