Erkek Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım..

EsraDogan2020

Erkek kedim 6 aylık şu an. Kısırlaştırmayı düşünüyorum ama tam karar veremedim. Bu konuda bilgisi ve deneyimi olanlar sizce en azından birkaç kez çiftleştirmeli öyle mi kısırlaştırmalıyım yoksa hiç kızgınlığa girmeden mi kısırlaştırmalıyım? Düşüncelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler :)

10 CEVAP

Linsenpai

Ay allah kahretmesin ya, kısırlaştırın yazacaktım başka soruya cevap yazmaktan kafam karıştı üzgünüm

LadyAndCat

Neden veterinerinize danışmıyorsunuz??
Erkek kedilerde 1 yaşını beklemesi daha uygun olur ayrıca.

Anonymus552223

Linsenpaiye linc

SBKart2207

Ciftlestirmeyi aklınızın ucundan geçirmeyin bile erkekler hep dişi kedi arar ne kadar ciftlesselerde ne zaman kisirlastirmanin uygun olduguna veterinerinizle karar verin

Ebra_erdem

Ben erkek kedimi 8 aylıkken kısırlaştırdim 2,3 ay daha bekleyip kısırlaştırın bence eger 1 bucuk yasini fln beklerseniz ergenliğe girince bazı hareketleri devam edebiliyo

Linsenpai

Bir an önce çiftleştirin. Girdiği her kızgınlık onu strese sokar ve bir süre sonra etrafa koku bırakma bağırma vs gibi davranışları huy edinir vazgeçiremezsiniz.

Linsenpai

Çiftleştirmeyin çiftleşse bile geçmez kızgınlığı, kısırlaştırmak en iyisi

Direk kisirlastirin yeterli kilodaysa 6-7 ayliktan itibaren kisirlastirabilirsiniz. Yani şuan zamani gelmiş 1 yasini fln beklerseniz cok koku birakir temizlemek zor olur ve uzun sure kizginligin ne oldugunu anlarsa kisirlastirdiktan sonra da aliskanlik olarak gosterir.

LadyAndCat

Linsenpai dert etme sen biz anladık.Eskiler olarak biliyoruz seni.
Benim de başıma gelmişti :))

srplzngl

şu anda bilimsel olarak kesin bir cevabı yok bu sorunun fakat bugüne kadarki araştırmalar 5-7 aylık dönemin daha avatajlı olduğunu söylüyor. iki döneminde farklı avantaj ve dezavantajları var ama 1 yaş sonrasının dezavantajlarının ağır bastığı düşünülüyor. bu yüzden bir çok vet hekim 5-7 ay arası kısırlaştırma tavsiye ediyor. benim kedilerimden birisi pediatrik dönemde kısırlaştırıldı, diğerlerini 5-7 aylık dönemde kısırlaştırdım. 1. yaşı bekleme taraftarı değilim ben. erken yapılan operasyonlar genellikle çok daha kolay geçiyor.