Anlaşamayan Kediler

elfiktos

4 yaşında dişi kedim var ismi Elfida. 4 senedir gayet iyiydi ilişkimiz... Taa ki vicdansız komşumun sokağa attığı Cücü’yü kıyamayıp eve alana kadar. O da dişi 1.5 yaşlarında. Önce ayrı bi odaya alıp yuva aradım bu süreç bir kaç ay sürüp hala yuva bulamayınca, veterinerimizden aldığım önerilerle kademeli bi şekilde Elfidayla tanıştırmaya çalıştım Cücüyü. Ama sonuç tam bir fiyasko. Cücü’yü alalı 5 ay oldu zamanla ilişkiler oturur dendi dokunma elleme dendi müdahale etme dendi her denileni yaptım ama her karşılaştıklarında öyle şiddetli kavga ediyorlar ki... Cücü aslında yanına gitmek koklamak oyun oynamak arkadaş olmak istiyor ama Elfida o kadar kıskandı ki stresten kusuyor yemek yemiyor kendini asla sevdirmiyor. Hâl böyle olunca Cücü’yü ayrı odada kapalı tutmaya devam ediyorum. O da çok sıkıldı her gün ağlıyor kapıyı açmaya çalışıyor ne yapacağımı şaşırdım. Hala yuva bulamıyorum bir kişi bile sormuyor. Sizden ricam öncelikle ilanıma bakmanız.. Belki Cücü’yü almak istersiniz. Ya da çevrenizle paylaşabilirsiniz.. çok çaresiz kaldım artık bütün çarelerim tükendi. Sonra da, eğer bi tavsiyeniz öneriniz varsa yapmadığım denemediğim bi şey kalmışsa duymak isterim hepsini. Şimdiden çok teşekkürler cevaplayacak herkese.

19 CEVAP

Anonymus552223

Cok fazla bir araya gelmemisler ki nasil alisacaklar? Biraz daha serbest birakmalisiniz bence.

Cansumuezza

Ve apiglottisin dedigide doğru bir araya gelmeden alışmaları zaten mümkün değil

Cansumuezza

Elif hanım hangi şehirdesiniz ?

Anonymus552223

Problem cikaran elfida oldugu icin ise yarar diyemeyecegim maalesef. Bizim en huysuz kedimiz bile bir ayda alişiyor yeni kediye boyle bir problemle karsilasmadim umarim cozersiniz veya duzgun yuva bulursunuz. Sokaga alisik bir kediyse kisirlastirip kapi onunde bakmaya devam edin en son care

Ebra_erdem

Bilmiyorum yardımcı olur mu ama kedilerin sorunlarına çözüm bulan bi adam var onun videolarını izleseniz programın adı benim belalı kedim

Merhaba. Evimde 4 kedi besliyorum ve son gelen ikisi de farkli zamanlarda geldiler ve ufaciklardi. Ben once ayri odaya koydum yeni geleni, ama arada petboxa koyup salonun ortasina getirdim ki yetiskin kedilerim kokusunu tanisin diye. Basta korktular hirladilar kizdilar, diger asamada bu sefer yetiskinleri petboxa koydum yeni gelen etrafta gezindi. Adim adim ayni odada bulundurdum, birbirlerinin kokularini tanimalarina izin verdim. Oncelikle kisirlastirin lutfen, daha kolay olur sizin icin cunku kizginliktaysa eger hircin olabiliyorlar. Yeni gelen kedinin mama yedigi kaba elfidanin cok sevdigi mamayi koyup yedirebilirsiniz. Kedilerin en hassas duyusu koklamadir o yuzden once kokuya alistirmak gerek. Bu da sabir istiyor lutfen sabredin aceleci davranmayin. Birbirlerinden nefret bile etseler ayni evde yasamayi ogreniyorlar, aralarinda soyut bi anlasma imzaliyorlar diyebilirim. Sonradan gelenlerden birisiyle hic anlasamazken, digerini hemen kabul ettiler mesela benim evde. Yorucu biliyorum ama sadece biraz sabir gerekiyor :(

Carathras

Bu yaşlarda iki dişiyi alıştırmak çok zor. Normalde de zorlar ya birbirlerinin yoluna çıkmayacaklar ya da bir kavga kıyamet kopacak.

Cansumuezza

Derneklerle iletişime geçip durumu anlattınız mı?

elfiktos

20gün 1ay kadar bir arada tuttum zaten Cücüyü kapatmadım odaya sabır dedim. Ama hem kavgaları çok şiddetlendi hem de Elfida çok fazla depresyon belirtisi göstermeye başlayınca mecburen tekrar ayırdım. Yuva ilanını koymadığım internet sitesi kalmadı ama yavru olmadığı için kimse istemiyor.. ne yapacağımı bilemiyorum artık hiç bu kadar çaresiz kalmamıştım

elfiktos

Zaten sokağa bırakıldıktan sonra çaresiz güçsüz düşmüş halini gördüğümde dayanamayıp almıştım eve yani bi daha sokağa bırakmak pek insaflı bi davranış olmaz :( teşekkür ederim yardım etmeye çalıştığınız için

elfiktos

İzliycem çok teşekkür ederim

Yaşlarından dolayı alışmaları çok zor oluyor. Ben de 5 yaşındaki kedimin yanına yavru bir kedi sahiplendim. 6 ay kadar oldu. Ufaklık oyun oynamak istiyor ama çok hırçın davranıyor, büyük olan daha çok oturalım da birbirimizi yalayalım derdinde. Öyle ya da böyle aynı evde yaşamayı öğrendiler ama birbirlerine yaklaşınca çoğu zaman boğuşmaya başlıyorlar. Bu sırada dikkatlerini başka yöne çekerseniz sorun olmuyor. Tabii bazı kediler karakterleri dolayısıyla hiçbir zaman anlaşamayabilirler ama dediğim gibi aynı ortamda uslu durmayı öğrenebilirler. Bu konuda size çok iş düşüyor, sürekli gözünüz üzerlerinde olması gerekiyor ve disiplinli bir şekilde onları eğitmeniz gerekiyor.

Miapia

Çok sayıda kedim var ve her birini farklı zamanlarda sahiplendim. Birbirleriyle kavga edip alisamasalar da aynı evde birlikte yaşamayı er ya da geç öğreniyorlar. Emek istiyor ama imkansız değil. Başlangıç olarak sonradann gelen kedinizin kısırlasmasında yarar olabilir diye düşünüyorum. Kisitlastiktan sonra hormon değişimleri de oldukça hırçınlıklari azalacaktır

12™ yaşındaki kedimin yanına 3 yıl önce 1.5 aylık bir bebek aldık. Maalesef kabullenmesi hala. İlk aylar minik kedimiz büyüğümüzle oynamaya çalıştı her seferinde kafasına pati yedi. Sonuç hala istenmiyor sadece hırlıyor yanıma yaklaşma yakınımdan geçme ????

elfiktos

İstanbuldayım