Dışkı Sayısı

ebrarhava

Merhaba arkadaşlar kedim küçük iken günlük saati saatine kakasını yapıyordu fakat artık nerdeyse 36 saatte bir yapıyor 17 aylık bir kedi hareketli hareketsiz falanda değil fakat artık neden bu kadar geç dışkılıyor? İştahında bu ara bir azalma fark ettim normalde 3 çay bardağı kadar mama yerdi şu zamanlar 2 çay bardağını zar zor yiyiyor acaba bu dışkılama normal mi? Çiş yapma sayısı ise 3

8 CEVAP

ebrarhava

Çok teşekkür ederim geçen gün veterinerime mesaj attım durumla alakalı kabız gibi bir durumu yoksa normal dedi sanırım biraz fazla takıntılıyım

sekerfare21

Kabiz mi peki yoksa normal mi yaptigi kaka? Kakasini yaparken zorlaniyor mu? Parazit asilari tam mi?

poughkeepsie

Bazı kediler günde 2 bazıları 1 kere dışkılıyor. Benimki 1 kere mesela. Yanlış değilsem 36 saate kadar dışkılamamaları normal ama sürekli böyle olması bana garip geldi. Gerçi şöyle bir durum da var, çiğ et ile beslenen kediler 2 günde bir dışkılıyormuş mesela. Alınan protein artıp gereksiz gıda azalınca (tahıl, karhonhidrar vs) dışkı miktarı da azalıyor. Biz de ND mama kullanıyoruz proteini yüksek ama dediğim gibi 24 saat içinde dışkılıyor mutlaka. Bi sorun olduğunu zannetmesem de bi sonraki veterinere uğrayışınızda sormanızda yarar var. Ayrıca konuyla alakasız ama söylemek istedinm, 2 ayda bir parazit yaptırmak çok da gerekli ve sağlıklı değil. İlaç sonuçta. 3 ay koruyuculuğu var, çiğ et vermiyorsanız ve dışarı çıkmıyorsa 4-5 ayda bir bile yapabilirsiniz. Ama içim rahat olsun diyorsanız yine 3 ay daha iyi. Hem maddi olarak rahatlatır sizi hem de gereksiz ilaç kullanmamış olur kediniz.

ebrarhava

Aslında sürekli değil arada sürekli 24 saat içinde yapıyor bir sürede sürekli 36 saat içinde yapıyor

poughkeepsie

Veterineriniz de normal demişse sorun yoktur yine gittiğinizde bi elle muayene ederse içiniz tam rahatlar

ebrarhava

Bu arada kullandığımız mama hep nd oldu haftada bir kaç kez gimcat,schesir,naturea yaş mamalarını dönüşümlü olarak kullanıyorum

ebrarhava

Evet tüm aşıları tam 2 ayda bir iç dış parazit aşılarını aksatmadan yapıyoruz kakası gayet iyi hatta elime poşet geçirip kontrol ediyorum kürekle falan normal kıvamda kakasını yaparkende zorlanmıyor fakat neden dışkılama sıklığı biraz uzadı anlamadım

Bu ara bizde de iştahsızlık var havalardan olduğunu sanıyorum dün yavaş yavaş toparlanmaya başladı bizim ki, hafta da yaş mama kullanımını en az 3 yapın, dışkısı normal ise sıkıntı olduğunu sanmam sanırım artık büyüdükçe metabolizmaları yavaşlıyor bizim çocukta yavruyken saati saatine yapardı artık 2 3 saat ya erken bazı zamanda 7 8 saat geç dışkılayabiliyor