Kedim

patkam

arkadaşlar biliyorum kediyi çok sık mecbur kalmadıkça yıkanmaması gerekiyor..ama illaki kirlenecektir sorum ise şu olucaktı bir kediyi yıkarken kedinin banyo yapma korkusu nasıl yenilir?

6 CEVAP

miss_fby

Pek çok kedi yıkamış biri olarak söyleyebilirim ki, her şey kedinin karakterinde bitiyor :) sonradan suya alışmak diye bir şey görmedim ben..
Kedileri yıkamak için bebek küveti almıştık, kedilerimizden biri sudan korkmasına rağmen gayet uysal bi şekilde küvette duruyordu, yıkama durulama kremleme aşamasını tek kişi rahatlıkla yapabiliyorduk.
Bir diğer kedimizi küvete sokmak oldukça zor oluyordu, iki kişi kediyi zaptederken bir kişi de yıkama durulama işini yapıyordu :)
En kötüsü üçüncü kedimizdi, küvete sokmak imkansızdı onu, kendimle beraber duşakabine kapatıyordum o yüzden, kaçacak yeri olamıyordu. Hızlıca yıkayıp işkenceye son veriyordum.
Şunu belirtmekte fayda var, kediler cidden temiz hayvanlar, kolay kolay yıkanmaya ihtiyaç duymazlar, senede bir ancak yıkarım ben. Yıkarken de kedilere özel şampuan almaya özen gösterin :)

fatmatina

Bunu bende merak ediyorum bilgi arşivinde bulunması ve gerektiğinde kullanılması gereken bir bilgi:)çok detaylı araştırmadım ancak genel bilgiler ödüllendirin vs oluyor benim mantığıma göre(hiçbir yerde okumadım şahsî fikrimdir o yüzden doğruluğunu bilemem:)) kedi birden suya sokulmamalı yavaş yavaş alıştırılmalı önce lavabo musluğu duş vs açılmalı suyu tehlike olarak görmemeli sonra ara ara yapılabiliyorsa önce patileri yıkanmalı buna da alıştıktan sonraki günlerde biraz daha yukarı çıkılarak gövdeye yaklaşılmalı yani bir günde suya sok yıka olmamalı şimdiden suya alışmalı gerektiğinde de yıkanabilmeli tabii bu ara ara alıştırma yapma kısmı kediyi nasıl etkiler bilemiyorum.mesela benim kedim duştan su veya saç kurutma makinesi sesi geldiği an kaçacak delik arardı şimdi kapının önüne yatıp çıkmamı bekliyor yada elimi yüzümü yıkıyorsam saçımı kurutuyorsam geliyor çamaşır sepetinin üzerinden beni izliyor:) su ve kurutma makinesinin benim için olduğu ve ona zarar vermeyeceği duygusu gelişti hiçbir zaman onlarla korkutmadım ona doğrultmadım o yüzden tehlike olarak görmüyor ama bazen tedirgin oluyor tabi doğal olarak .Kedime bakarken bir çok şeyde alıştırma tekniğini kullanıyorum umarım doğrudur:)

fatmatina

Rica ederim eminim daha bilgili arkadaşlar daha net ve faydalı cevaplar vereceklerdir:)

Pamuk18

Bu konuda pek bir bilgim yok ama yavaş yavaş suya sokman gerekir ve yıkarken arada mama verirsen yıkamak daha kolay olur diye düşünüyorum bende daha kedimi yıkamadım ama bir kere patilerini suyun altına sokmuştum sevmedi ama çok tepki vermemişti :) Umarım yardımcı olabilmişimdir.

patkam

teşekkürler:)

patkam

teşekkürler herkese:)