Kedi Aşıları

patkam

arkadaşlar merhabalar benim 2 sorum olucaktı...
1.) kedinin lösemi aşısını yaptırdıktan sonra aradan kaç gün sonra tekrar yaptırırız?
2.)bir kedinin senelik aşılarını sadece bir defa yapsak olurmu? (dışarı çıkmayan ev kedisi) (bu soruyu merak ettiğim için sordum sadece)

1 CEVAP

miss_fby

Karma ve lösemi aşılarının ilk uygulanmasından 21 gün sonra ikinci aşı uygulaması yapılır. Bu süre aşının tutması (yani hayvanın bağışıklık kazanması) için çok önemlidir. Eğer 21 gün zarfını geçirirseniz aşının ilk aşamadan tekrar başkatılması gerekir. Bundan sonra rutin olarak yılda birer kere karma, lösemi ve kuduz aşısı yaptırılmalıdır.
Evde tek başına yaşayan bir kedi için her yıl lösemi yaptırmanıza gerek yok ( tabii ki de aşılarının tam olması kedinin sağlığı açısından daha önemli), karma aşıyı da iki senede bir yaptırabilirsiniz ama özellikle kuduz aşısını her sene yaptırmanız hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için önemli ayrıca yasal olarak da zorunludur.