Mama Gramajı

0zgegok88

Selamlar, 11 aylık erkek golden retriever köpeğim için, Acana Large Breed Puppy kullanıyorum. Köpeğim 38-40 kilo arasında gidip geliyor. Mama ambalajının arkasında gördüğünüz gibi 30 kiloluk yavru köpeğin, 30 kiloluk yetişkin ağırlığında 330 gram mama verilmesi gözüküyor. 40 kiloluk yavru köpeğin ise 40 kiloluk yetişkin ağırlığında 420 gram mama verilmesi gerektiği yazıyor. Sizce en sağlıklı olan hangisi?

4 CEVAP

0zgegok88

Veteriner hekimimizin dediğine göre kilosu ve boyu orantılı. Hatta diğer Golden retriever köpeklere göre boyu daha uzun dedi. Bende sizin düşündüğünüz gibi büyümeye devam ettiği için biraz fazla vermek istiyorum. İlk başta 420 gramla başladım. Ama mamayı tam anlamıyla bitirmiyor. Bende acaba fazla mı veriyorum diye düşündüm. 380 gramı denedim. Onu sabah öğünündeki 190 gramı tam yerse akşam öğününü tam bitirmiyor. Bende 330 gram çok az gelir diye düşündüm ve buraya danışmak istedim. Büyümesinden de geri kalmasını istemek açıkcası

0zgegok88

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için ☺️ ????

yaprakonur

Köpeğinizin kilosu nasıl? Kilolu mu yoksa zayıf mı?
Eğer zayıfsa, 11 aylıkken büyümeye devam ettiklerinden ben 420’nin de üzerinde verirdim. 500 civarı hatta.
Eğer kiloluysa 380 civarı verirdim.
Kilosu ideal, kiloyu koruyalım dediğim noktada 400 - 420 verirdim.
Biraz gözlemle kendi köpeğinizin ideal değerini oturtmanız lazım. :)

yaprakonur

330 bence de çok az, o ölçü 30 kiloluk köpek icin zaten. Boyu kilo oranı yerindeyse kilo aldırmamak gerek ki sonra sorun yaşamayın. Benim kızım da benzer bir şey yaptı, akşam yiyor sabah nazlanıyordu, kilo almaya da başlayınca fazla verdiğimizi fark ettik. :)
Aksam mamasından yaklaşık ne kadar bıraktığına bakıp o kadarını düşürün bir süre isterseniz.