Bütün Siyah Beyaz Kediler Smokin Cinsi Mi ?

nihal995

kediler hakkinda yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum ama annemin kedisi (paşa) kimliğine ırkını düzelttirmek istiyorum ama bi türlü cins eşleşmesi yapamadım
( CİNS OLUP OLMAMASI ONUN BİR EVLAT OLMASINI DEĞİŞTİRMEZ )

13 CEVAP

ZehraBulutt

Serpil hanım çok haklı, Türkiye'de tüm sokak kedilerine tekir demek gibi bir yanılgı var. Tekir bir kürk deseni, british shorthair bir kedi de tekir kürke sahip olabilir. Sokaklarımızdaki kedilere anadolu kedisi denmesi en uygunu bence. Kimliklerine mix yazılıyor genelde sokak soylu kedilerin.

srplzngl

smokin bir cins değil, kürk rengi ve desenidir.
smokin kedilerin nasıl gözüktüğünü de arkadaşlar açıklamış zaten.

Ozge00

  1. Fotoğraf sabah erken kaldırılınca ben olmuş tam :D
    Tekir işte hepsi ha smokin ha sarman cokta önemli değil. Bu smokin değil sanırsam pek bilgim yok o konuda.

kedimelsa

Smokin değil smokinler uzun bıyıklı oluyorlar ve vücudunda az beyazı olur diye biliyorum çoğunlukla siyah ve yüzü maske gibi oluyo göz kısımları siyah ortadan çizgi gibi yana doğru beyaz oluyor benim kedim de smokin e benziyor çok belkide öyle bilmiyorum ilgilenmiyorum ama bu tekir

srplzngl

türkiye’de böyle kafa karışıklıkları çok yaşanıyor. normalde bu kedilerin kimliğine domestic shorthair/longhair yazılması gerekir. çünkü herhangi bir ırka bariz yakınlıkları yok.
zaten dediğim gibi smokin, sarman, ve hatta tekir bile cins değildir. bu kedi için kimliğe yazılan bu tarz şeyler açıklayıcı olmayacaktır. smokin desenli kedilere de benzemiyor, bu yüzden smokin yazıyor olmasından rahatsız oluşunuzu anlıyorum. kafa karıştırıcı çünkü.
yakın zamanda bir arkadaş türkçeleştirmişti bu domestic shorthair’ı “kısa tüylü evcil” şeklinde. çok daha mantıklı geliyor bana ama insanların ağzına yerleşmesi zor.
ayrıca bu kedilere anadolu kedisi diyenler de var.

Kedimiriltisi

Pembe patilerini operim

bulentbey

Smokinler bildiğim kadarıyla siyah ağırlıkta oluyor. Siyah üstüne azcık beyaz gibi

ZehraBulutt

Smokin kedi adı üstünde smokin giymiş gibi görünen kedilere deniyor. Yani sırt kısmı siyah, göğüs kısmı beyaz. Smokinin içinden görünen gömlek misali yani.

ZehraBulutt

Bu kedi tekir de değil, tekir deseni yok kedide. Siyah beyaz kedi diyebiliriz bunun için.

Neslihan_14

Cinsi hakkında birşey diyemiycem ama oturuşuna bayıldım :)))

nihal995

???????? aslında gri beyaz gibi zaten kırma ama smokin gibi dil sadece daha fazla bilgi öğrenmek isteğim ????

nihal995

bolca beyaz kafasında patilerinde ve kuyruğunda koyu grilik var ve kulakları internette bulamadım :) hiç bir bilgi

nihal995

teşekkür ederim :)