Kedilere Yaş Mama Ne Kadar Ve Ne Sıklıkta Verilmelidir?

nunnajiina

İlk zamanlar normalden biraz ufak diye istediği şekilde beslenmesine izin verdim. Yani her gün yaş mama yedirdim. Şimdi iyice büyüdü, gayet sağlıklı ve neredeyse günde 100 gr yaş mama yiyor. Sizce bu durum sağlık problemine yol açar mı? Purina'nın felix mamasına bayılıyor, kuru mama olarak da proplan veriyorum. Haliyle yaş mama verken kuru biraz az yeniyor.

32 CEVAP

mavitilki

Yaş mamanın da kuru mamanın da kendince faydaları ve zararları var. Günde yarım paket ıslak mama aynı öğünlerde verilebilir. Kediniz ıslak mamayı bildiğinden kuru mamaya burun kıvırıyor muhtemelen. Islak mamayla karıştırarak ve kuru mama miktarını artırarak onu kuru mamaya alıştırdıktan sonra günde yarım paket her gün aynı öğün uygulamasına geçebilirsiniz.

BalliBadem

Yaş mama çok değerli bi besindir evde yapılanı daha iyi yaş mamaya ödül maması muamelesi yapmayın lütfen kuru mamada yaş mamada yemeliler yaş mamanın birçok faydası var diş taşı ise basit haftada 1 dişini fırçalayın yeterli benimki ciğer çok seviyor hazır yaş mamaları pek sevmiyor o yüzden evde yapıyorum günlük yada 2 güne 1 veriyorum sebze ve tahılı çok az mama kıvam alsın diye katıyorum gayet sağlıklıda etçil canlılar bunlar yaş mamada et demek fakat purina ve whiskasda et aşırı az var %4 olmalı daha kaliteli bi gaş mamaya geçmenizi öneririm
Purina yaş mama markaları; proplan gourmet felix

nazomm

Haftada bir yarım paket iyidir :)

surpriz

veterinerler bu konuda iki ayrılmışlar. ama araştırmalara ve onlarca okuduğum şeye göre doğru olduğunun şu olduğunu öğrendim : piyasadaki en iyi kuru mama dahi yaş mamalardan daha kötü. eğer her gün yaş mama verilebilecek bütçe varsa ne güzel... ama tabi yaş mamayı sık tüketecekseniz çok iyi araştırmak gerek. her yaş mama içinde olması gereken besin miktarını içermiyor. mesela bazılarında hiç taurin yok. sık tüketilecek bir yaş mamada taurin olmaması korkunç. pahalı olsun demiyorum fakat içerdiği besin değerleri kedinin gelişimi ve ihtiyaçları için yeterli olmalı.

Apollovega

Yaş mamayı gerekli olan içeriklerini de katarak kendiniz hazırlayabilirsiniz ve her öğün ölçülü bir şekilde verebilirsiniz. En iyi kuru mamadan daha sağlıklı böylesi. Ben kedilerime kendim hazırladığımdan beri günde iki kez kakasını yapan kedi iki günde bir kakasını yapıyor. Neden dersiniz? Çünkü kuru mamaların büyük kısmı dışarı atılıyor yani vücuda çok da faydalı değil içeriğin büyük kısmı. Benim yaptığım mamada ki malzemelerin ise hepsi faydalı. Araştırmadan kafanıza göre herşeyi koymayın sakın. Ben suzionline blogdaki çiğ besleme tarifindeki içerikleri kullanıyorum. Etleri haşlıyorum. Ayrıca brokoli, bezelye, bal kabağı ve kabak, maydanoz, taze fasulye(mevsiminde) haşlayıp karışıma ekliyorum. öğünlere bölerek poşetleyip buzlukta saklıyorum. Kesinlikle kuru mamaların (ki orijen en iyisi ve onu da kullandım) yeterince iyi olmadığını test ederek gördüm. Artık sadece zorunlu olarak evden uzak kaldığımda kuru mama veriyorum.

DOYDOY

Merhaba 3 tane kedim var 6 aylıklar kardeşler her akşam işten dönerken reflex yaş mamaları var pakette onu alıyorum bir paketi 3 kedime paylaştırıyorum hiç sorun olmadı ne hasta oldular nede koku oluyor

Mamayı azaltın bu kediniz için en iyi olanıdır yaş mama haftada bir yada 2 haftada bir verin en sağlıklı şekli budur eğer hergün verirseniz kedinizde çeşitli sağlık problemleri çıkabilir

Eliftopal

Benim kedim de yas mamaya bayiliyor.2 gundur kuru mamada israrciyim o kadar mutsuz ki uzuluyorum da .1 ogun veriyirum gerci yas mamayi ancak diger ogunler kuru mamsya burun kiviriyor.Acana siparis verdim insallah bayilarak yer

Suraemir

Kuru mama yiyor benimki ama iki günde bir hatta günde bir bile yapabiliyorum evde kendim yaş mama hazırlıyorum örneğin ciğer,tavuk,dalak,sakatad,kılçıksız balık vs...suyu havuç pirinç yumurta ıspanak patates tahıllı şeyler maydonoz brokoli bunların hepsini yiyebilir yeteri kadar etle karıştırıp hazırlıyorum yiyor güzelce ben seviyorum böyle hazırlamayı nr kadar kaliteli olursa olsun dışarıdaki mamalardan daha iyidir bu arada çok az zeytinyağı koymanızda fayda var onun haricinde haftada bir iki bir yemek kaşığı ev yoğurdu veriyorum bağırsak florası için iyiymiş çoo vermeyin tabi ki yumurtayı çok seviyor pişmiş olarak hergün biraz verdiğimde oluyor vermediğim zamanda sağlıklı beslendiği yönündeyim vücudu etçil fakat daha uzun yaşayabilmesi için güzel sebzelerle besliyorum

Mrvkdk

Yaş mama besleyici değil. Yüzde 75 i su zaten. Böbrekler için iyi tabii ama devamlı vermek bir zaman sonra sağlık sorunlarına neden olur. En azından kuru mamayla karıştırarak verirseniz daha iyi olur. Yaş mamanın kaliteside önemli. İceriğine dikkat ederek alın.

dtaylan03

Haftada bir veya iki günü geçmemeli yaş mama

aaydinalp

Royal canin yaş mama ile kuru mama karıştırıp verilebilir diyor. 2/3 kuru mama ile yaş mamü 1/3 karıştırıp verin

aaydinalp

Ayrıca veterinere sorun evde verilen yiyecekleri hafta 1-3 gün verin tabi mktarı ne az ne fazla olcak

aaydinalp

Royal canin marka mama alıyorsanz örnek kitten(yavru) kuru mama aldıysan hem kitten yaş mama al farklı marka alıp karıştırmayın hem kuru hem yaş mama aynı olursa daha iyi olur

Mrtkaytan

Ben bir ara 2haftada bir veriyordum veterinerim kedimin diş taşı oluşturduğunu söyledi.. 3 haftada bir, ayda bir verirseniz iyi olur