Kedi Tüyü Yutmak/Solumak?

iidyl

kızımı kucağıma alıp öpüp mıncırdığımda, özellikle taradığımda (furminator ile, 2 günde 1) tüylerinin etrafta uçuşmaya başladığını gördüm.

bir şekilde solur veya yutarsam sorun olur mu?

birkaç kolpa var yok hasta olursun yok çocuğun olmaz tarzında. kesinlikle inandığımdan değil ama sağlık açısından herhangi bir soruna neden olacaksa maskeyle tarayayım bundan sonra.

15 CEVAP

Anonymus552223

O sacma efsane surdan cikiyor: toxoplazma diye bi parazit var. O da milyonda bir ihtimal kist yapiyormus. Ama hayatinda kediye hic dokunmamis insanlara bile sebzelerden falan bulasma ihtimali var. Insanlarin cok buyuk bir kismina hicbirsey yapmiyor. Bende devardir muhtemelen.

Sevdaaltuntas

Şuan mevsimsel geçişteyiz ve kışlık tüylerinin yerini yazlık tüyleri alıyor o yüzden dökülüp uçuşmaları normal. Bu arada kedinin tüyünden bir problem oluşmaz astım vs alerjik bir bünyeniz yoksa sadece tüyde bulunan parazitten dolayı bir bulaşma oluyor. Ayrıca kedinizin aşıları varsa asla bir problem teşkil etmez. Rahatlıkla kedinizi maskesiz tarayabilirsiniz

iidyl

burnum kaşındığı için birkaç defa hapşırdım ama herhangi bir alerjik tepkime göstermedim. ayrıca iç parazit aşısını oldu.

gerçekten inanmıyorum ama bir kadın “ben evlenmeden önce test yaptırdım. bende negatif çıktı ama kedi tüyünden bulaşan bir hastalık çocuk sahibi olmayı engelliyor.” tarzı bir şey demişti. ister istemez biraz çekindim.

tüy dökmesi sorun değil, kat kat fazlasını dökecek ileride. bunları göze almıştım zaten.

Sevdaaltuntas

Hangi kafadaysa o kadını bulup tebrik etmek gerekiyor :D Her yerde muhakkak kedi tüyünden kist olduğunu söyleyen tipler var ve çoğuda evinden kedinin k sini beslememiş tipler. O yüzden söylenenlere pek itibar etmeyin içiniz rahat olsun :D

iidyl

annem de bunlardan biri.. kardeşimin yatağında uyutmuyor yavrumu, bana sen kendini feda ettin zaten senin yatağında uyusun diyor :D

ayrıca teşekkür ederim içimi rahatlattınız iyi ki ilk buraya sormuşum, internette de dönüyor bu kolpa.

iidyl

ya çok teşekkür ederim öyle düşünmene sevindim :’)

kedimelsa

Aslında tüylerin peluş ayıcık dan bı farkı yok bizlere zarar veren onun parazitleri aşı olunca hiç bir sorun olmuyor istersen kaşık kaşık ye aşıları tamsa korkma

Aysenmstura

Çocuğu olmaz muhabbeti şu.
Toksoplazma virüsü hamilelikte riskli olduğu için anneden bebeğe bulaşıp düşük yapmaya veya bebeğin ölmesine sebep olabiliyormuş. Hamilelikte bu testi zaten yapıyorlarmış bildiğim kadarıyla. Kedinin dışarıyla teması yoksa ve aşıları tamsa bir sıkıntı olmaz. Sadece hamilelikte kedi kumunu siz temizlemeyin diye önermişler. Dışkısına temas etmeyin demişler tedbir olarak. Çok önceden araştırmıştım bu konuyu.
Benim eşim hiç kum temizlemedi bugüne kadar ben hamileliğimde de maskeyle kendim temizlerim kesin :D

iidyl

@epiglottis az önceki yorumu yaparken yazmışsınız, geç gördüm :’)

sağ olun ya içim rahtladı. ister istemez ürperiyor insan..

Sevdaaltuntas

Annenizde zamanla alışır bizimki de öyleydi tüylerinden dolayı şuan benden daha çok yalayıp yutuyor hayvanları :D
İnternette tüy kistle alakalı çok saçma sapan şeyler dönüyor aldırış etmeyin.
Bu arada rica ederim

mercanslmz

Ah ah ah. Evet bazı böyle sorunlu insalar var idilcim.
Meleğin aşılarını düzenli yaptırıp düzenli taradiktan sonra hiç bişey olmaz hele de sizin gibi düşünceli bir sahibi varken. Sen kimseye kulak asma tatlim

Bulutcemre

Benim en büyük hobim kedi tüyü solumak ve yutmaktır mesela. Şaka bir yana aşıları tamsa ikinizin sağlığı için de bir problem olmaz.

iidyl

göbeğine kafamı gömmek veya gıdısını öpmek gibi huylarım var benim de..

sorun olmadığı bir kere daha duymak iyi geldi, sağ olun :))

iidyl

kaşık kaşık yemek mi.. harika fikirmiş yalnız AKDOXOALRÖLFPXLSLD

NSukun

Aslında hayvan paraziti olsa bile size zarar vermesi çok zor size parazit geçmesi için parazit yumurtalarını tutmanız lazım bunun içinde anüs çevresi tüylerini veya kakasini falan yutmak gerek çok çok zor bir ihtimAl.