Ödül Maması

fredda

ben acana, orijen gibi markaların testerlarını sipariş etmek istiyorum. ama bu mamalara geçiş yapmaktan ziyade, ödül maması gibi kullanabilir miyim? herhangi bir sağlık problemi yaratır mı?

16 CEVAP

fredda

midesi hassas değil gözlemlediğim kadarıyla, şu ana kadar herhangi bir kusma şikayeti olmadı. beğenmediği şeye burun kıvırarak geçiyor zaten. bir arkadaşım ödül maması yerine kullanıyordu böyle mamaları ben de size danışayım dedim. ama yakın zamanda veterinere gideceğim, aklımda bulunsun sorarım.

Zehrasnmz

Midesi hassas degilse ve yavru degilse kullanmanizda sakinca olmazmis bir veteriner arkadasim var ona sordum ama kusma problemi olursa aninda tek tip mamaya gecin dedi

fredda

ya bir kesim var işte burada sorulara çok bilmişlik ile yaklaşıyorlar. x maması mı y maması mı diye sorulan sorulara bile z maması cevabını yapıştırıyorlar tak diye. aynı türden. ben gerektiği kadarıyla yaş mama da veriyorum, kremalı ödül maması kullanmışlığım da oldu ama sorumun cevabını karşılayacak bir yorum yazmadan bunu böyle değil şöyle yapın diye yazmalarına tilt oluyorum.

iidyl

@fredda sakin olun her yerden çıkıyor böyleleri, ben sorunuzu ve kedinize nasıl baktığınızı emin olun anladım.

öncelikle içeriği iyi kuru mamalar genelde kediler tarafından tabiri caizse "hapur hupur" yenmiyor. içeriği ne kadar iyi de olsa kuru bir mamayı ödül maması olarak kullanmak pek mantıklı değil. ödül mamalarının çoğunun içinde şeker gibi bağımlılık yapıp daha fazlasını istemelerine neden olacak maddeler var. size şöyle bir örnek vereyim.

normal ödül mamaları cips ve jelibon gibiyken orijen ve acana gibi markaların kuru mamaları brokoli, bamya, pırasa gibi. sanırım en mantıklı benzetme buydu :D

kısacası eğer tadına bayılmazsa (ki bayılma ihtimali gerçekten düşük) ödül maması niyetine kullanamazsınız. çok güzel bir düşünce ama kediden kediye değişir ne yazık ki. eğer illa sağlıklı vereyim diyorsanız da evde deneyip sevdiklerini seçerek kendiniz yapabilirsiniz.

iyi günleeer :))

Zehrasnmz

Saglik problemi yaratacagini sanmiyorum. Ama ne olur nolmaz kuşkunuz varsa veya kedilerinizin mideleri hassas ise veterinerinize sormanizi öneririm. Iyi gunler dilerim
.

Mertozsuren

yani formu normal mamasına benzediği için ödül olarak kullandığınızda diğer mamasını yemek istemeyebilir diye düşünüyorum

fredda

@zehrasnmz çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. henüz yaklaşık 3 aylık. o zaman bir yaşını geçtikten sonra kullanmayı deneyeyim.

fredda

@gelyahron cidden bu sorudan sadece kuru mamayla beslediğimi nasıl çıkarabildiniz ki? gerektiği kadar yaş mamasını da veriyorum. amacım kuru mamaların ödül maması yerine geçip geçemeyeceğini öğrenmekti, nasıl besleyeceğimi öğrenmek değil.

Mertozsuren

@fredda belki de kuru mamayı ödül maması olarak kullanmak istediğinizden yola çıkmıştır yani ben de tam ikraat edemedim ama sjdkfjdsk sabah sabah herkesin kafası bi dalgın oluyor sinirlenmeyin hemen lütfen :)

fredda

çok teşekkür ederim iidyl, zaten sanırım yavru olduğu için daha da mantıksız kaçacak. :( benzetme için sağol, keşke daha sağlıklı besleyebilsem diye uğraşıyorum işte ben de.

iidyl

@mertozsuren gimcat'in puding ve yoğurdunun içeriği iyi diye biliyorum aslında. hatta gimcat'in tabletleri, maltları, taurin paste'leri falan da bayağı iyi içerik bakımından. bakın isterseniz siz de.

@gelyahron filtreye "yaş mama, sıklık" kelimelerini yazarsanız yaş mamanın ödülden çok öğün gibi görülmesi gerektiğini görürsünüz. lütfen emin olmadan bir şeyler önermeyelim :))

Gelyahron

Sürekli katı mama ile beslemeyin arada sıvı mama da verin bence

Gelyahron

Ödül maması olarak sıvı mama verin demek istedim ama yazımda belirtmemişim bunu, yoksa ne ile beslediginiz tabi ki haddime değil

Mertozsuren

ama ödül maması olarak sıvı mama verilmez ki? normalde de verilmesi gerektiği için pek ödül niyetine sayılmaz?? ödül yoğurtlarını pudinglerini vb kastediyorsanız kesinlikle onlar çok zararlı

fredda

@mertozsuren sitede ilk geldiğim zamanlar sormuştum ve bana kullanabileceğim söylenmişti. peki siz ne veriyorsunuz ödül maması olarak?