Kumuna Alışamadı

betultekin02

Daha sağlıklı olduğunu ögrendigim için çam paletine geçtim. Basta zorlanmasın diye üstünü bentonitle kapattım ama yok koklayıp koklayıp bırakıyor. Hiç miyavlamayan kedim miyavlamaya başlayınca bentonit kumunu doldurduğum kutuyu getirdim hemen işini halletti. Nasıl alıştırabilirim kumuna? Kokusunu alsın diye çişini de koydum içine:(

5 CEVAP

Ayseenur10

Bizimde geçişimiz uzun sürdü ama sonunda alıştı. İlk etapta az miktar peleti alta bentoniti çok olacak şekilde üste dökün ve giderek oranları değiştirin. Pelet az bentonit çok olanda mesela en az 4-5 gün dursun daha sonra alta biraz daha pelet eklemesi yapın. Uzun sürebiliyor bazen. Bide dediğiniz gibi çişi ve kaka da koyun ben mesela parça parça bırakıyordum üstüne yapmadığını gördüğümde arada kumun üstüne koyup koklamasını sağlıyordum

Ayseenur10

Bende bazen tutup kumuna koyuyordum. Üstte bentoniti görmesine rağmen girmemesi ilginç. Bir süre daha deneyin olmazsa yapcak bi şey yok çok inatlaşmamak lazım. Bende ilk başlarda tuvaletini tuttuğu için korkuyordum bi şey olur mu diye :)

Ayseenur10

Aslında daha küçükte herhalde kediniz. Yani bizimki 4 yaşında yavrunun alışması daha kolay olur gibi sanki ama çok inatçı herhalde :D

Gkocg

Biz de pelete geçiş sürecindeyiz, bi kere daha denemiştik baya inat etmişti bizimki. Ben peleti bi pakete yakın döktüm, üstüne bentoniti pelet hiç görünmeyecek kadar ince olarak döktüm. Hiç pelet görünmedi. Aldı kokuyu birkaç saat girmedi, 6-7 saat sonra girdi idrarını yaptı ama dokunası yoktu kuma böyle bi nazlandı yani. Birkaç kere eşelenmekten kaçındı ama kabul etti sonra. Şu an bentoniti eleyerek iyice azalttım, neredeyse tamamen pelete yapıyor

betultekin02

Merhaba, teşekkür ederim tavsiyeniz için. Dediğiniz gibi yaptım alta az çam paleti koydum ama artık eskisi kadar kumuna gitmiyor. Kumuna gitmesini teşvik etmek için gidip kürekle kumunu eşeliyorum arada. Öyle olunca gidip yapıyor. Siz de böyle bi şey yaşadınız mı? Çam paletine onun iyiliği için geçtim ama böyle olunca tuvaletini içinde tutmasına sebep olup ona kötülük mü yapıyorum diye düşünüp duruyorum :(