Kedimde Bit Çıktı

Nurls

Dün Chinchilla cinsi bir kedi aldık. Akşama doğru kedinin çok kaşınması dikkatimizi çekti. Üstünde gezen bitler ve sırtının üst kısmında çokça yumurta gördük. Bugün hemen veterinere gittik. Veteriner önce bir sprey sıktı ve bekleyeceğini söyledi. Daha sonra ya ilaçlı banyo ya da traş yapabileceğini söyledi. Yavrumuz 2 aylık. Tüylerinin uzaması takriben 2 ay sürecekmiş. İlk defa kedi bakıyoruz ve tüysüzken çok hassas olabileceği için herhangi bir hata yapmaktan korkuyoruz. Sizce ne yapmalıyız ? (Bugün ilk iç dış paraziti olucaktı. Daha önce hiç olmadı. ) Ayrıca aldığımız petshop oradaki hayvanlara sanırım hiç bakmıyor ki kedinin bu halini hiç görmemişler. Kedi tüysüzken güneşten bile hastalık kapabileceği için çok korkuyoruz.

13 CEVAP

Ozge00

Güneş kremi kullanmanız gerekebilir. Tüysüz kediler var mesela sfenksler onlara da günlük günes kremi sürüyorlar ve kıyafet giydiriyorlar çünkü derileri hassas oluyor. Ben asla onermem. Uzman bir kişi yikasa daha iyi olur. İkisi de birbirinden kötü ama yikama bir tik daha iyi duruyor. Ayrıca ben parazit ile geçmeyen görmedim ki Nasil oluyormuş o anlamadim vallahi. Baska bir veterinere daha danışın derim. Her vet ayni görüşte olmuyor

Gulsahka

önerim bit tarağı ile tarayın bence belki bir tık azalma olur. eğer geçmezse tabii.

Ozge00

Keşke bu ticarete ortak olmasaydınız. Artık hayvana nasıl baktılarsa orda bitlenmistir.
Neyse tıraş veya banyo önerilmez. Dis Parazit ise yarar aslında veya spreyle giderler. Son çare yikamak olmali.

Nurls

Herhangi bir ticaret gerçekleşmedi zaten.Almaktan kasıt para karşılığı değildi. Son çareyi traş olarak söylüyor veteriner. Spreyle geçecek gibi değilmiş.

Nurls

Herhangi bir ticaret gerçekleşmedi zaten.Almaktan kasıt para karşılığı değildi. Son çareyi traş olarak söylüyor veteriner. Spreyle geçecek gibi değilmiş.

Ozge00

Mecburi yaptıracaksanız da uzman biri olsun lütfen. Daha önceki konulara bakın. Tırasta kedinin derisini kesmişler. Yazik olur yani

Nurls

Traş istemediğimizi hatta ilaç banyosu istemediğimizi belirttik. Başlarında bekledik. Güzelce sprey yardımıyla temizlenip iç dış parazitleri yapıldı. Şu an iyi. Öncekine nazaran çok daha az yumurta var onlar da zamanla dökülecek. Şu an mutlu : >

Nurls

Çok teşekkürler ☺️ Video ekleyebilseydim atıcaktım kendisini ama ekleyemiyorum sanırım

Nurls

Acaba bu bitler eve yayılabilir mi ?

Gulsahka

kedide olan bit vs insana geçmez. eğer bunu diyorsanız ama eve gelir. isterseniz kedinizin yattığı yerleri etrafı sipürün ve yıkayın tekrar bulaşma ihtimaline karşı en azından

Ozge00

Bizim sokaktan aldığımız kediden eve yayılmıştı hep pire. Bizimde bacaklar kollar kirmizi kırmızı idi. Geçiyor yani. biz ilaçlamak zorunda kalmıştık

Nurls

Belli bölgelerde tutmaya çalışıyoruz süpürüyoruz ortalığı sürekli ama çok hareketli bir kedi o yüzden sürekli üstündeki yumurtalar etrafa dökülüyor. Şu ana kadar iki tane canlı bulduk onlar da yattığı yerdeydi. Birkaç farklı veterinerle hatta başka illerdeki daha uzman yerlerle de görüştüm. Maximum 2-3 güne geçeceğini söylüyorlar. Pek sabırlı davranamıyorum kaşındığını üstünde yürüyenleri gördükçe içim acıyor.

Nurls

Açıkcası birazda paranoyaklaştım sürekli benimde elim kolum kafam kaşınıyor. O yüzden biraz fazla sabırsızım.