Kedime Kızamıyorum Üzülür Diye

mamacat

Daha önce de sorduğum sorularda bahsetmiştim. Yavru bir kedim var üç aylık. Kızamıyorum üzülür diye. Ama artık her istediğini yapmaya başladı. Kum kabında yatıyor oynuyor. Çıkartıyorum geri koşuyor. Yemek masasına çıkıyor indirsem bile geri geliyor. Ayağıma atlıyor ısırmak istiyor. Hayır dersem yine anlık duruyor ya da umursamıyor. Veterinerimiz sprey sıkabilirsiniz dedi. Bugün onu yaptım havaya sıktım, kum kabından çıktı. Ama bu aramızdaki bağı etkiler mi diye korkuyorum. Çünkü beni sevdiğini ve güvendiğini çok belli eden bir bebek. Ama büyüdükçe daha da şımarır ve hiçbir dediğimi yapmaz diye de endişe ediyorum. En nihayetinde bir şekilde hayırı öğrenmesi lazım değil mi bu bizim bağımızı etkilemez?

6 CEVAP

Gulsahka

yani kediler genelde böyle. istediğini yapan hayvanlar. ne kadar engellesekte yapacaktır. eğer hayır demeyi öğretmek istediğiniz bir evcil hayvan beslemek isterseniz size en uygunu köpektir. laf dinlemeyi çok çabuk öğrenirler. benim kedim 2 yaşında yine de benim yanımda yapmasa bile ben yokken istediğini yapıyor.

Zeke

Bağınızı tabi ki etkilemez. Bir şekilde otorite kurmak zorundasınız.
3 aylık kedi en deli çağında olduğundan öyle hareketler yapıyor. Aslında çok normal.
İlk tavsiyem bakabilirim diyorsanız kendi yaşıtı bir kardeş getirmeniz.
Ben sprey sıkmayı doğru bulmuyorum. Sabırla hayır deyip kendi istediğinizi göstererek yapmayı uygun görüyorum.
Ki böyle yapa yapa 3 kediş büyüttüm, üstelik bahçede..

mamacat

Zeke, teşekkür ederim cevabınız için. Sprey beni de geren bir durum aslında. Veteriner önerince denedim ancak sonra yapamadım. Masadan hayır diyip indirdim. Defalarca aynı şeyi yaşadık ama böyle böyle öğrenecek demek ki. Otorite konusunda da bağı etkilemeyeceğini bilmek beni rahatlattı.

Epiglottis, benim ilk kedim bu yüzden zamanla öğreniyorum ben de :)
Bence de büyüdükçe geçecek sadece benimle yatağımda uyuduğu için kumda yatma olayının durmasını istedim. Bakalım artık

mamacat

Kedimi çok severek ve isteyerek sahiplendim. Kedilerin nasıl olduğunu da biliyorum tabi ama laf dinlemiyor köpek alayım gibi bir mantaliteyi doğru bulmuyorum açıkcası. Sadece belli başlı şeylerde hayırı öğrensin istiyorum kum kabına yatmamak gibi. Zaten kapalı kum kabı da almayı düşünüyorum.

mamacat

Yine de cevabınız için teşekkür ederim :)

Anonymus552223

Ben hic egitmeye calismadim zamanla alistilar. Yavru sonucta ne kadar anlarki yapmadan.. buyuyunce geciyor cogu