Yavru Kediler Annelerini Tanımadı. Önerilerinizi Bekliyorum.

veganggx

Dişi kedimi kısırlaştırdım. Riskli bir ameliyat geçirdiği için operasyondan sonra 2 gün veterinerde kaldı. Bugün eve geri geldi. Ancak giderken emzirmeye devam ettiği 3 yavrusu (neredeyse 3 aylıklar) annelerini tanımadı ve sürekli ona tıslıyorlar. Anneleri onları temizlemeye, yalamaya çalışıyor. Ama yavruları kaçmaya ve tıslamaya devam ediyorlar. Kedim buna çok üzülüyor.
Odalarını ayırmayı denedim ancak kedim yavrularının olduğu odanın kapısında hiç durmadan miyavlıyor.
Ne yapmalıyım? Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı? Her türlü önerinizi, görüşünüzü bekliyorum.

11 CEVAP

veganggx

Çok teşekkürler @ZehraBulutt
Evet evet anne çoktan ayılmıştı. Yakalık da takmıyor. Yavrulardan korkmadı şu ana kadar. Tıslarlarken bile yalamaya çalışıyor :D

ZehraBulutt

Ana yüreği işte :) Yavruların hepsi sizde mi kalacak? Genelde yavruları sahiplendirdikten sonra kısırlaştırıyorlar da.

veganggx

Yumurtalığında kist olduğu için 1.5 aydır aralıksız kızgınlık dönemindeydi. Çok stresli oluyordu. O yüzden beklemeyelim dedik. Yavrulardan 1i bu hafta yeni yuvasına gidiyor. Diğer ikiye maalesef yuva bulamadık. Bulana kadar bizimleler. Yavruları birlikte alan birisi çıkmazsa sona kalan yavruyu da ben tutmayı planlıyorum.

ZehraBulutt

Anne tamamen kendine geldiyse biraraya getirebilirsiniz. Yavrular sadece tıslayıp kaçıyorlarsa sorun olmaz ama anneye saldırırsalar ayırın, yarasına zarar gelmesin. Ameliyat olduktan sonra kokuları değiştiği için tıslıyorlar, eğer yakalık varsa o da korkutuyor. Benimkiler 2-3 günde düzeldiler ama ben ayırmıştım çünkü tıslayan kedim ameliyat olanı çok korkutuyordu, kendi de korkuyordu gerçi :)

ZehraBulutt

Ay pardon 2 gün vette kalmış zaten ayılmış yeterince o zaman.

ZehraBulutt

Anne çok hareket edip kendini yormasın ama ona da dikkat edin, fazla hoplayıp zıplarsa yaranın iyileşme süresi uzuyor .

ZehraBulutt

Kesinlikle bir yavru sizde kalsın bence, iki kedi bir kediden çok daha iyi.

NSukun

Evet aynı şeyi bende yaşıyorum pAzartesi anneyi veterinerden getirdik gelir gelmez yavrusuna koştu çok ozlemisti yavru tislayinca çok üzüldü sürekli saklanıyor ve sadece temel ihtiyaçları için çıkıyor artık karşılaştıkları zaman anne de yavruya tisliyor beni tanimayani ben hiç tanımam dedi bizim anne ayrı odalarda takılıyorlar şimdilik

NSukun

Korklmaniza gerek yok yeni kediye alistirir gibi davranacaksınız sadece kisirlasan kediye daha çok ilgi gösterin hem operasyon geçirdi hem evde kötü muamele gördü. Ben normalde evin hiç bı kapısını kapatmam ama bu olaydan beri kisirlasan kediyi odama alıp diğerlerini dışarda bırakıyorum onla uyuyunca biraz morali düzeliyor normalde sevdirmez pek yalnız kalinca odada sevdiriyor bir çeşit teşekkür olarak aligiliyorum bunu

NSukun

Korklmaniza gerek yok yeni kediye alistirir gibi davranacaksınız sadece kisirlasan kediye daha çok ilgi gösterin hem operasyon geçirdi hem evde kötü muamele gördü. Ben normalde evin hiç bı kapısını kapatmam ama bu olaydan beri kisirlasan kediyi odama alıp diğerlerini dışarda bırakıyorum onla uyuyunca biraz morali düzeliyor normalde sevdirmez pek yalnız kalinca odada sevdiriyor bir çeşit teşekkür olarak aligiliyorum bunu

veganggx

Ben de durumun kötüleşmesinden korkuyorum biraz :D @NSukun