Pireler Ölüm

FridaDora

Bugün kedime dış parazit yaptırdım ve az önce bir pire yakaladım. Veteriner den önce park zemininde 5dk kadar gezdi, kokladı, zıpladı kısacası keşfetti. Merak ettiğim şu; bu 5dklık sürede pire gelir mi? Daha önceki gün sirke-biberiye yağını suda seyreltip silmiştim ve hiç birşey yoktu. Yada vardı da görmedim dış paraziti yapıldı diye pire yüzeyde mi dolaşıyor? Ben çocuğumun doğa ile iç içe olabilmesi akşam yürüyüşlerine bana eşlik etmesini istiyorum ve bir de evimiz çok sıcak, o da çok bunalıyor kendini oraya buraya atıp yatıyor :) (fotosunu bırakırım) ama... Eğer böyle 5dk da bile pire geliyorsa zorlanır mı diye düşünüyorum. Damlanın pirenin gelmesini engellemediğini biliyorum ama pirenin onu ısırıp ölmesini beklemeye de gönlüm razı değil. Biberiye yağını tasmasını sürmek işe yarar mı diye aklıma geldi bir de. Yani kısacası çocuğum hayatı yaşasın, keşfetsin ama zarar görmesin diyorum. Biraz dağınık oldu fikri olanlar paylaşırsa sevinirim. Veterinere soracağım bir dahakine. bugün gittiğim için bir süre uğrayamayacağım. O zmna kadar fikir alışverişinde bulunalım isterim. Bir de bu giydirilebilir tasmalardan dikmeyi düşünüyorum (tasarım eğitimim var) giyince sıcaklar mı? Nasıl bir kumaş olmalı, pamuk(esneme payı olmadığı için sıkarsa) yada ince %5likralı kot kumaşı düşünüyorum. Şimdiden elleriniz dert görmesin arkadaşlar analık zormuş valla :D

5 CEVAP

FridaDora

Gelyahron. 350ml (fısfıs şişenin ölçüsü) suya bir tatlı kaşığı sirke 3damla biberiye yağı ekledim. İyice çalkaladım. Fıs fısla tüyleri ıslanana kadar sıkıp havluyla nemini aldım ve fönle kuruttum. Kedim 3aylık olduğu için sirke-biberiye yi az koydum. Tasmasınada yağın şişesine sürttüm. Yağ çok keskin bir kokuya sahip o yüzden temkinli olmakta fayda var diye düşündüm. Yetişkin kedilerin ensesine dış parazit olarak damlatılıyormuş. Ama ben aşı yaptıracağım için damlatmadım.

Gelyahron

Veterinerden dış parazit için damla almıştım. Hatta bana kedi mi köpek mi, kaç kilo diye sordu; ben kedi dedim, bana köpekler için olanını vermiş. Ensesine döktüm hiç fayda etmedi. Sonra nette biberiye sirke ile bir makale okudum, ölçü yazmamışlar. Denemek için bir damla biberiye yağını halıya dökmüştüm, kedim kokudan akşama kadar camda durdu iceri bile girmemişti. Sirke ile denemiştim fakat ölçüyü ayarlamadim galiba, yağ çözünmediği için sirkenin üstünde zerre zerre kalmıştı. Bilgi için teşekkürler

Elifozdemrrr

Dış parazit yapıldıktan sonra kedinizde pire varsa tuyun üstüne çıkar ve ölür kediniz de kasiyarak onu üstünden atar oyuzden parktan 5 dk da pire geçmez endişe etmeyin şuan parazit yapıldıysa pireleri varsa onlar ölüyordur ve parazit 2 ay pire gelmesini engeller dışarı sürekli çıkarsa bu süre 1 aya düşebilir o yüzden çıkarmakta endişe etmeyin :)) bence bu havalarda bir şey takmayın çok bunalir kışa doğru yapmanızı tavsiye ederim bende kıyafet filan giydirmeyi çok seviyorum veterinere filan giderken hoşuma gidiyor ama yazın hiç giydirmedim çünkü çok bunalir ne kadar kumaşı terletmeyen de olsa tüyleriyle bile kendilerini fayanslara atıyorlar :))

FridaDora

Elifozdemir teşekkürler. ip gibi olan tasma şeklinde yapmak daha mantıklı olacak sanırım.

Gelyahron

Biberiye yağı ile sirkeyi nasıl karıştırdınız ? Kediniz nasıl tepki verdi ? Ölçüleri yazarmısınız