Kedim İdrar Az Çıkmaya Başladı. Endişeliyim.

shilohlael

Geçen hafta Çarşamba günü VET'e gittik iç-dış için, gece yatağıma işedi kızım. Kızdı diye yaptı sandım ama araştırdığım kadarıyla bir idrar yolu problemi olabilirmiş. Cuma günü yazlık evimize geldik. O gün gelmeden önce de tuvaletini temizlerken az çiş yaptığını fark ettim. 3 gün gözlemleyeceğim. Başına böyle bir durum gelen var mı? Taş vs. olursa ölüm bile gerçekleşebiliyormuş. Çok endişeliyim.

10 CEVAP

Ayseenur10

Tuvalete çıkma sıklığı değil dediğiniz gibi yaptığı çişin boyutu azaldıysa evet idrar yolu tıkanması olabilir. Böyle bi durum varsada 3 gün çok fazla çünkü sorun böbreklere ilerleyebilir. Eğer az miktarda sık sık tuvalete gidiyorsa veya hali beton gibi yerlere çiş yapmaya çalışıyorsa beklemeyin. Ayrıca tuvaletini yaparken bakın normalde kuma yakın dururlarken bu hastalık sürecinde kendilerini olabildiğince yukarı kaldırıyorlar. Bu belirtiler varsa 3 gün beklemeyin

Gelyahron

İdrarın rengi nasıl?

Ozge00

Benimkinin de yazin tuvalete çıkma sıklığı azaldı. Günde iki kere büyük, 4-5 kere küçük yapardı. Daha da azaldı. Bire ikiye indi. Cok hareket etmiyorlar yazın ve daha az yiyorlar. Ondan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum

Kediler büyüdükçe tuvalete çıkma sıklığı azalır bir de en büyük etken yaz mevsiminde olmamız sıcaklardan yemiyorlar ama çişinin artması lazımdı evin birkaç yerine su kabı koyun ben öyle yapıyorum sıcaklarda yoksa mayışıyor sıcaktan üşeniyor su içmeye bile :) ve tahlil yaptırın böbreklerine baksınlar

Gelyahron

Sıvı alımını arttirmalisiniz. Sıvı mamalar var, yaş mama değil. Buradaki bazı arkadaslar sıvı mama ile yaş mamayı birbirine karıştırıyor. Fiyatları normalin biraz üstünde. Yeterli sıvı alınmadığı zaman böbrek hastalıklarına zemin hazırlanıyor. İdeal İdrar rengi açık sarı olması gerekiyor. Şimdi havalar da sıcak pek birşey yapmak istemiyor kediler. Veterinerizle tekrar görüşün bence. taş oluşumunu engelleyen renalof diye bir ilaç var. Tekrardan geçmiş olsun

Ozge00

Yogurt ve suyu da iyi gelir. Hem sivi da alir. Severek yiyor benimki kabizlik sorununu da atlattik cok Sukur. Hallolur insallah gecmis olsun

shilohlael

Veterinerle iletişime geçtik. Su içmiyor çok. Dün içtiğini görmedim. Dün iki defa yaptı çişini ve video çektim. Veterinere attım bunda sorun yok dedi. Fakat bu sefer de dün hiç dışkılamadı.
Etken faktörler, Hindili- tavuklu mamadan somonlu mamaya geçtik. Yer değişikliği - yolculuk yaptık. Yolculuk sonrası halini gözlemleyin dedi veteriner yatağın altına arkasına geçip yatıyordu. Yolculuk sonrası iki üç gün normal dedi. Yeni yer, ve yolculuk stresi.
Tekrar gözlemleyeceğim. Kumda rengi bej gibi duruyor her zamanki gibi fakat bundan 1,5 hafta önce baya sarıydı rengi kumu az olduğu için kapta görünüyordu.

shilohlael

https://www.imageupload.net/image/0h04h

Bu dün. Alttakini biraz dağıttım alırken. 1 Günde 2 Defa çiş yaptı.

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

shilohlael

Tekrardan yazıştık zeytinyağı karıştırdım mamasına inşallah çıkar tuvalete, veterinere gidip bir sorun çıkmazsa yine geleceğiz bulunduğumuz yere, iyice stres olmasından korkuyorum.
Üç yere su koydum. Gözlemliyorum halen tabii.
Teşekkürler.

shilohlael

Mamasıyla karıştırdım zeytinyağı biraz yaptı çok şükür. Bekliyorum tüm mamayı yedikten sonra geçer inşallah. Çok teşekkürler tekrardan. Geçmezse onuda deneyeceğim zaten şehirdeki veterinere götüreceğim.