Kedimi Çok Seviyorum

Merhabalar uzun uğraşlar sonunda hamile kaldım 5 haftalık hamileyim çok şükür Yalnız bugün doktorumuz kafa karıştırdı kedimiz var dedim Çok yaklaşmayın çok sevmeyin mutfağa sokmayın tuvaletini temizlemeyin falan deyince eşim sahiplendirelim dedi Oğlan maşallah her yere girip çıkıyor mutfak tezgahı da dahil ufak daha 5 aylık hopluyor zıplıyor Eşim sen hiç dikkat etmiyorsun diye bana kızıyor arada kaldım çok üzülüyorum Ama oğlumu kimselere vermeyi düşünmüyorum ama yapabileceğimiz birşey önlem bi aşı ilaç her hangi bir şey varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

19 CEVAP

Ayselgns

Tüm sağlıkçılar evcil hayvanın tam aksine bağışıklık sistemimize olan faydalarını önemle vurgularken, doktorunuz beni çok şaşırttı. Umarım pişman olacağınız bir karar almazsınız.

lwb

kumunu çıplak elle temizlemeyin yeterli, başka da bir şey yok.

Anonymus552223

Zaten söyle de bisey var doktorunuzun sizi uyardigi sey toxoplazma, o da bulastuysa coktan bulasmistir su saatten sonra kedinizi vermeniz bisey degistirmez. Toxoplazma cogu kiside hicbir etkisi yok, kedi disinda meyvelerden bulasma riski de var. Yani kader kismet, kaza olacak diye arabaya binmemek gibi bisey bu

Anonymus552223

Kedinize 3 4 ayda bir ic parazit uygulayin. Kumunu da ciplak elle temizleyen yoktur heralde. Posetle veya kurekle aliyoruz. Hayvan sevmeyen cahil doktorun sizi korkutmasina izin vermeyin hicbirsey olmaz

Ozge00

Yok canim sorun olmuyor. Zaten asilarini yaptiriyorsunuz. Sizin tek yapmaniz gereken kumu eldivenle temizlemek. Maske de takabilirsiniz rahtsiz olursaniz. Onun harici hic bir sey yok. Kediyle buyuyne cocuklarin da bagisikligi iyi oluyor. Sirf bunun icin insanlar hayvan aliyor. Asilari tamsa sorun olmaz hic endilsenmeyin. Esinize de soyleyin aynen.

KosanKelebek

Hamileliğinizin ilerleyen haftalarında - yanlış hatırlamıyorsam 12. Hafta - size testler yapacaklar orda toxoplazmaniz çok yüksek ihtimalle pozitif çıkacak sizin dikkat etmeniz gereken tek şey kedinin kumu. Bunu riskli bir gebelik geçiren biri olarak biliyorum ve söylüyorm zaten hamilelikten oncd de kediniz varmış kumunu değiştirmişsiniz ve bağışıklık kazanmış olmanız çok yüksek ihtimal. Bu bağışıklık sizi şanslı da kılacak diğer konularda çünkü sizin dikkat etmeniz gereken sadece kedi değil aslına bakarsanız çiğ ete de dikkat etmelisiniz. Bir gebe dvinde kedi olmasa bile parkta üzerine oturduğu çimlerde kedi dışkısı olabilir bence

KosanKelebek

Bu konuda eşinizle birlikte doktor Banu çiftçi nin videoları var onu izlemenizi tavsiye ederim bizi çok aydinlatti doktor hanımın videoları

dilyas

Merhaba bir sağlık çalışanı ve gebe takibi yapan biri olarak söylüyorum; kedinizin size yada bebeğe zararı yok. Toksoplazmanın ara konakçısı insan, kuş, sığır, kedi, köpek vs hepsi olabilir tek hücreli bir parazittir zaten şuan bağışıksanız herhangi bir sıkıntı yoktur. Şayet değilseniz de kedinizin parazit aşılarını yaptırır çiğ beslemez kalasını çıplak elle temizlemez siz çiğ yada az pişmiş et yemez sebze, meyve ve otlarınızı sirkeli suda bekletip temizlerseniz hiçbir sorununuz kalmaz. Burada risk kediniz değil dışarıdan aldığınız sebze meyve et vs dir. Hayatında hiç kedi köpek sahibi olmamış yada bir hayvana el sürmemiş kimselerde dahi toksoplazma pozitif görülebilir. Dışkı ile atılır. Temas eden herşeyle de konakçıya geçebilir. Doktorunuz insan seviyor olabilir. Mesela rubella yani kızamıkçıkta çok tehlikelidir gebelikte ama size insan ellemeyin mutfağa sokmayın kimseyi eve kabul etmeyin dememiş. :) Kimde kızamıkçık olduğunu bilemezsiniz en nihayetinde. Eşiniz sizin ve bebeğiniz için endişelenmiş olabilir. Sık karşılaşılan şeyler. Evladınız bir iken iki olmuş. Tebrik ederim. Yapacağınız öncelikli şey bir sağlık ocağına gidip gebe olduğunuzu ve kan tetkiki yaptırmayı özellikle elisa testleri ve torch testlerinin bakılmasını rica edin. 12. Haftaya kadar beklemeyin. Bu testleri gebeliğinizi ikinci tremesterında yani 20-24 hft arasında tekrarlatın. Eşinize de bunları aktarın lütfen. Mutlu sağlıklı bir gebeliğiniz olsun. Her iki evladınız da hep mutlu olsun :)

Hepinize çok çok teşekkür ederim çok sağolun Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz ????????

Doktorum verin demedi sadece çok dikkat edin mutfağa sokmayın tuvaletini siz temizlemeyin falan dedi eşim çok stres oldu yıllardır çocuk sahibi olmak için uğraşıyoruz bu yüzden eşim de stres yapıyor bebeğe bana birşey olacak diye korkuyor yardımcı olabileceğiniz birşey var mı

cckzk

Instagramda hem kedisi hem bebeği olan birçok aile var. Onlara bakıp tecrübeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela @serbet_asagi_serbet_yukari ya da @haydarmunci

Gelyahron

Biz kedili evde dogduk ve u yaşıma kadar kedimiz hiç eksik olmadı. Şuan hiçbir sağlık sorunumuz da yok şükür. Sadece dikkatli olacaksınız hepsi bu

NZI

Kedinizle onayın ama ÇOK oynamayın. Eşiniz baksın hamilelik sürecinde (oyunda oynar).

Ozge00

Umarim birakmazsiniz kediyi. Saglikla buyutum iki yavrunuzu da :)

Aysenmstura

Kumunu eşinizin temizlemesi yeterli. Başka bir şeye gerek yok.
Bizim tanıdığımızın kedisi vardı hamile kalınca doktor kediyi gönderin demiş gönderdiler onlarda. Bu doktorları da anlamıyorum bilmedikleri şeyler hakkında nasıl böyle kesin konuşabiliyorlar. Biraz açıp araştırsalar kedilerin ne kadar temiz hayvanlar olduklarını bilirler. Ayrıca hayvanla büyüyen çocukların alerji vs durumlarında bağışıklığı güçlü oluyor. Psikoloji ve gelişimleri için de çok faydalı.