Balıklı Kedi Mamaları Ve Cıva

NovaLevent

Balıklı mamalarda kullanılan balık etlerinde genelde yüksek miktarda civa bulunmaktadir (somon-ton) dolayısıyla izlediğim belgeselde balıklı mamaların kedilerimiz için çok sağlıklı olmadığından tavsiye edilmiyordu ve yerine tavuk veya kuzu etli mamalar tavsiye ediyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

5 CEVAP

NovaLevent

Evet haklısınız ama az miktarlarda olsa bile vucuta birikiyor zamanla diye düşünüyorum. Ayrıca kediler çöl hayvanları olduğunundan normal yediklerin arasında balık yok yerine küçük kemirgenler, kuşlar vs gibi etler yerler.
Bu arada linkler için teşekkürler.

yusufsaygin2

Bu mamaların çoğunda ton balığı yerine tavuk veya et vardır zaten"" Cümlem yanlış anlaşılmaya çok müsait, düzeltmeyi unutmuşum. "Ton balığından daha çok tavuk veya et vardır zaten" diye düzeltiyorum.

mervevehubble

tavuklu da alerji yapıyor diyorlar ne yapacağımızı şaşırdım

yusufsaygin2

İlk öncelikle şu linki bırakıyorum:
https://www.hillspet.com/cat-care/nutrition-feeding/can-cats-eat-tuna

Çoğu ton balıklı kuru mamada ton balığı oranı oldukça limitlidir. Bu mamaların çoğunda ton balığı yerine tavuk veya et vardır zaten.

Hill's Kısırlaştırılmış Ton Balıklı: %7-8
Matisse Somonlu Tuna Balıklı: %10

Proplan, Whiskas gibi markalarında ton balıklı mamaları var fakat oranları Türkçe sitelerinde bulamadım. Büyük ihtimalle onlar da %4-5 gibidir.

Yani diyeceğim o ki zaten ton balığını eser miktarda koyuyorlar.

yusufsaygin2

++ Bu eser miktardaki ton balığı civa riskini bir nebze de olsa ortadan kaldırıyor. Şu linki de bırakayım:
https://pets.webmd.com/cats/ss/slideshow-foods-your-cat-should-never-eat