2 Yaşına Kadar Beklemek?

CalicoMia

Kediler 2 yaşına kadar büyümeye devam ediyor peki kısırlaştırmayı 2 yaşına kadar bekletsem sıkıntı olur mu? Kısırlaştırma dan sonra kilo almaya müsait oluyorlar ve ben kedime sürekli yaş mama ve bisküvi tarzı yiyeceklerle kilosuna destek veriyorum ( aşırı aktif bir kedi o yiyecekleri vermeden sanırım çok zayıf olacak ) bu durumu bekletmeyin bir sakıncası olur mu yoksa kısırlaştırma da versem bir etki yaratır mı?

12 CEVAP

Ozge00

Kizginliga girdigi icin surekli kilo bile kaybeder. 2 yil cok. En yakin zamanda kisirlastirin.
Kediniz zayif ve kilo almiyorsa baska bi rahatsizligi da olabilir kontrol ettirin.

nilayy24

Kediler 7 ve 9. aydan itibaren kzıgınlığa girerler ve onların sağlığı için de sizin için de çok zararlı olur 1 yıl beklemek. Çeşitli hastalıklar çıkabiliyor ve o bekleme sürecinde mutlaka camdan atlama, evden kaçma gibi şeyler başınıza gelecektir o yüzden hiç önermem

Anonymus552223

Kisirlastirma buyumenin önunde engel degil. 6 aylikken kisirlastirmam gereken 2 kedi oldu, boylari sonra da uzadi ve cok iriler suan

CalicoMia

Çok teşekkür ederim veterinerimize gidip kısırlaştırmayı konuşayım en kısa sürede gün alıp kısırlaştırırım

CalicoMia

Bizim kızımız 6.aydan girmeye başladı kısırlaştırmayı istiyorum ama bir yandan da düşünüyorum sağlığı konusunda çünkü oldukça aktif bir kedi ve ona rağmen ekstra besinlerle kilosu sabit kalıyor :(

CalicoMia

Bunun için kontrol ettirmişti ama veterinerimiz normal demişti yaklaşık 5-6 aylıkken kilosu 2.5 su şuan muhtemelen 3-3.200 olmuştur ama dokunulduğunda kaburgalar hemen ele geliyor ve kalça kısmı bir miktar çıkık durumda halbuki bir sağlık sıkıntısı da yok

Anonymus552223

3 kilo az degil, kisirlastirmadikca daha col yipranir. Pyometra diye de bir hastalik var gec kisirlastirilan disilerde ortaya cikiyo, 1 yasini gecirmeyin bence

Sedanurdrl

bende kısırlaştıracağım ama kedimin bünyesi çok zayıf ve devam eden akciğer hastalığı var tamamen toparlanmadan kısırlaştırmak istemiyorum. Bu konuda veterinerimize danıştım oda zaten şimdi anestezi alması sakıncalı olur dedi. Kızgınlığa gelince çok sık girmiyor mesela 3 ay geçti kızgınlığa girmedi yani sağlık durumu benim için öncelik

Ozge00

Vitamin kullanin. Mamasiyla alakali da olabilir belki. Kisirlastirma sonrasi zaten kilo aliyorlar merak etmeyin

sudeogrk

Merhaba, kızgınlığa o yaşına kadar gireceği için 2 yaş dostumuz için çok geç maalesef. Olası bazı hastalıklarları da önlemek için erkenden kısırlaştırırsanız çok daha iyi olur.

sudeogrk

Merhaba, kızgınlığa o yaşına kadar gireceği için 2 yaş dostumuz için çok geç maalesef. Olası bazı hastalıklarları da önlemek için erkenden kısırlaştırırsanız çok daha iyi olur.

ZehraBulutt

2 yaşına kadar büyüyen kedi hiç duymadım, bazı iri ırklar 1,5 yaşına kadar büyümeye devam ediyor. Tekirler 1 yaşında tamamlıyor büyümeyi genelde, benim kedim 1 yaşından sonra uzamadı. Bu arada kısırlaştırdıktan sonra da büyümeye devam ediyorlar. Ben iki kedimi de 9 aylık kısırlaştırdım ikisi de bir miktar daha büyüdüler ameliyattan sonra. Küçük kalmadılar, ikisine de gören maşallah der.

2 yaşına kadar kediyi kısırlaştırmadan bekletmek çok riskli. Hayvan bir sürü stres yaşar, evden kaçabilir, dişiyse pyometra olabilir, erkekse koku bırakmayı kalıcı hale getirebilir, 2 yaşından sonra kısırlaşsa da devam edebilir koku bırakmaya. Anladığım kadarıyla kediniz henüz kızgınlığa girmemiş, zaten bir kızışsın koşa koşa gidersiniz kısırlaştırmaya, çekilcek dert değil.