İran Kedisi Sorunsallari

iidyl

bu soru onemli veya acil bir soru degil oncelikle, acil sorularimi genelde veterinerimize soruyorum cunku :))

kedim chinchilla-iran mixi ve bu konuyu bayagi arastirdim, gordugum kadariyla soyle bir genel kani var: persian ailesindeki kediler buyudukce burunlari sebebiyle cok hareketsiz ve hep miskin olurlar. fakat soyle ki kedimin su an normal bir tekirden (cok severim tekirleri) hicbir farki yok oyunculuk hoplama ziplama acisindan.

kedim bugun 3 aylik oldu ve gerek yavrulugundan gerek karakterinden dedigim gibi asiri hareketli hoplayip ziplayan bir kedi. merak ettigim sey su, sizce chinchilla genlerinden veya bir sekilde bu basik surat miskinlik sorunsallarini yasamayacak olabilir mi? yani persian genleri yuzunden %100 halsiz miskin bir kedi mi olacak? chinchilla ve iran’in ortak ozelligi goz akintisi o konuda bir sorunum yok. gun asiri temizliyorum burnu ve gozlerini zaten. ama halsizlik ve miskinlik meselesini cok kafaya taktim kizim hep saglikli olsun istiyorum :’)

iran kedisi olan veya bu konuda bilgisi olanlar beni aydinlatirsa sevinirim, iyi gunler.

17 CEVAP

Ozge00

Hahaha 2. Fotograf cok fena. Gece sizi cig cig yer bu aman dikkat

iidyl

cok fena di mi sahini olan sigara bagimlisi dayi tipi var kedide yanaklarindaki sariliklarla da uyusuyo bu tabir :D

dedigim gibi simdiki hareketleriyle kalsin istiyorum yerinde durmuyor ama sorun yok.. hic istemiyorum sakinlesmesini :((