Yaş Mama Önerisi

FloorGang

Bütçem yaş mama için pek yeterli değil maalesef ama kedim haftada bir yaş mama yesin istiyorum. 400gramlık konservelerden yaş mama önerir misiniz?

Ben pati life düşündüm ama onu 1 yaşından sonra almayı planlıyorum. yavruyken güzel beslensin diye nutri feline aldım ama sürekli alamam hem az hem pahalı.

Aklımda mırmır, chef's choice, rokus, quick, jungle gibi 400gramlık mamalar var ucuza. Ayrıca Dr.claudersın 100gramlık konserveleri 3lira falan o nasıl deneyen var mı?

14 CEVAP

Ayseenur10

Kuru maması yeterli vitaminleri içeriyorsa evde kendiniz yaş mama yapabilirsiniz. Tuzsuz tavuk et haşlayıp suyuyla verebilirsiniz, içine az oranda patates kabak ekleyebilirsiniz. Bir sürü tarif var hem bu sitede hem diğer sitelerde bakın isterseniz

FloorGang

Ayrıca 24lü toplu almak istiyorum

Ayseenur10

Ayrıca evde yaparak haftada 2-3 e çıkarabilirsiniz oranı. Su alımı ne kadar çok olursa o kadar iyi kediler için

zimmer

Uygun fiyatlı bir şey istersen Trendy ol'da Goldcat markalı 24'lü yaş mama 68 liraya inmiş durumda şu an. Denemedim ama fiyatı çok uygun.

yusufsaygin2

Felicia'nın yeni çıkardığı yaş mamalar var, onlara bakabilirsiniz.

Fridafrida

Bütçen yetmiyorsa ucız yaş mama aşacağına tavuk al ciğer al haşla öyle ver daha iyi ucuzun içindeki besindeğerleri de düşük oluyor hatta olmuyor bile ben yaş mama almak yerine kedime her tabuk haşladığımda ona özel didikliyorum hatta suyunda da veriyorum severek yiyor sana da tavsiye ederim :) ben arada besin değeri yüksek olduğu için ve et miktarı yüksek olduğu için pro plan bazen de scheisir alıyorum alacağın zaman onlardan alabilirsin

Ayseenur10

Aldığınız miktara göre değişir, 250 gr tavuk içeriyorsa diğer içerikleri ve tavuğuda 2 arttırarak yaparsınız. Ben genelde taze taze yapıp veriyorum ama daha fazla yapıp buzlukta muhafaza eden de oluyor. Birde soğuk şekilde vermeyin ishal yapabilir. Zaten konserveleri açtıktan sonra 48 saat içinde tüketmek gerekiyor eğer kendiniz yapıp buzlukta saklarsanız daha iyi olur

Ayseenur10

Eğer fazla yapıp buzluğa atacaksanız da 1 porsiyon buzdolabı poşetine koyar bi düğüm atarsınız, üstüne bir porsiyon daha ekler düğüm atarsınız böylece vereceğiniz zaman düğümlü yerlerini keser ılıtıp öyle verirsiniz

poughkeepsie

Et, tavuk, ciğer, balık(biraz pahalı ve mevsimi değil şu an ama olsun) alarak yaş mama ihtiyacını giderebilirsiniz
İçine tahıl koymanıza gerek yok kedilerin buna ihtiyacı yok ama havuç, brokoli, kabak gibi sebzeler koyabilirsiniz.

Az suda haşlayıp suyuna biraz da sade kaynamış su katıp verebilirsiniz (ben bunu tercih ediyorum)

İki türlü de yeterince su tüketmiş oluyor. Illa çok hazırlayıp buzluğa atmak zorunda değilsiniz. Hatta buzluğa atınca çözülsün ılınsın vs derken daha çok zaman alıyor. Az suya koyup pişirmek çok daha çabuk. Ben bazen kıyma atıyorum acelem varsa hemencecik pişiyor mesrla ufak olduğu için de kedim bayılarak yiyor. Sizin için nasıl pratik olursa

Yazdığınız markaların (400 gramlık) hiçbirinin içeriği yeterince iyi değil ne yazık ki. Ben de kullandım uzun süre ama sıvı ihtiyacını gidericez diye gereksiz besin, kimyasal sokuyoruz hayvancağızın vücuduna. Hiç gerek yok. Ara sıra gimcat, schesir, nd, animonda, proplan, nutri gibi markaların yaş mamalarından size daha uygun olanı alıp verirsiniz. Tabii çok sık vermediğiniz sürece diğer markalardan da bazrn alıp verebilirsiniz ama pek tercih etmemenizi tavsiye ederim. Zaten yarım kilo etten her öğünde 50-60 gramlık yediğini varsaysak bayağı uzun gidiyo. Tavuk ciğeri 1 paket bize 5 öğün falan yetiyo. Tavuk beyaz eti alıyorum içindeki sadece 1 parçayı 2 öğünde pişiriyorum. Yani çok daha ekonomik anlayacağınız

sforselin

Tam hesabını bilmiyorum ama ara sıra dışarıdakilere bile yapıyorum ben. Ciğer, tavuk seviyorlar genelde zaten. En ucuz yaş mamalardan daha ucuza geliyor her türlü. Üstelik o ucuz mamaların çoğunun içinde doğru dürüst et yok. İnternette fazlasıyla tarif var. Sığır jelatini kullanarak jellilerden bile yapılıyor(su tüketimi de artmış oluyor). Satın almak istiyorsanız da mırmır'ın içeriği güzeldi sanırım. En azından bol et içerdiğini hatırlıyorum.

FloorGang

@fridafrida @Ayseenur10

Bahsettiğiz tariflerden yapınca ne kadarlık mama çıkıyor? Ne kadar alıyosunuz eti? Yarım kilo uzun bir süre yeter gibime geliyor yavru olduğundan çok yemiyor zaten.

bbeyzvv

kesinlikle bonacibo öneririm 6 tane 400 gramlık kargo dahil 45 tl tutuyor kedilerim çok sevdi içeriği de iyi

Fridafrida

yas mamayi cok vermeyin dis eti sagligini olumsuz etkiler kuru mama yiyince disinde kalan yas mama atiklarini kuru mama temizliyor sert oldugu icin. Kendinize tavuk yemegi yaptikca ona da bir parca etinden ve suyundan ayirin. Buzluga atmanizi da onermem taze haslayip verirseniz bence daha iyi olur. Biz sirf Frida kizimiz icin haftada 1 tavuk tuketiyorduk en az :)

Fridafrida

Olcu olarak da cay tabagi olcusu vereyim daha rahat olcersin cay tabaginin yarisindan biraz daha az tavuk suyu yarisini da tavuk eti ile doldur zaten yiyebildigi kadar yer artanini buzdolabina koy ki bozulmasin bizimki bazen hepsini yiyordu bazen de artik birakiyordu sizde kedinize verdikce gozlemleyin ne kadar yedigini bir sonraki seferlerde ona gore koyarsiniz mamasini