Kedilerde Fhs Hastalığı

Catfhs

Fhs hastalığı ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilir misiniz

6 CEVAP

Sedayksl

Bizim vet.de benim kedim için şüphelendi hiperestezi dimi ismi nörolojik sendrom ve tedavisi maalesef yokmuş netten baktığım kadarıyla kendine zarar vermediği sürece ölümcül bir durumda değil ama derisi seğirir kendini fazlaca temizler kuyruğunu ısırabilir yada uzuvlarını ,kaşınır ve evde garip koşturmaları olabiliyormuş ama bunun seviyesi varmış şiddetli yada daha normal , bende nette ve burda çok bulamadım ama sakinleştirici verebiliyormuş veteriner duruma göre ama öncelikle diğer seçenekleri eliyorlar bu davranışlarına sebep olabilecek direkt hiperestezi vardır denmiyor

Gelyahron

Yabancı kaynaklı makalelere bir göz atın bence burdan ses yok

Catfhs

Aynen okudum hepsini işin garibi veterinerler in çoğu da bilmiyor bu hastalığı sorduklarmdan net yanıt alamadım

Catfhs

Bugün veterinerimiz de söyledi sakinleştirici strese baskılayıcı bitkisel ilaç verdi .maalesef çok nadir görülen bir durum bu kesin bir tedavisi yok .bende okuduğum yabancı makalelerle izlediğim videolar ile buldum. Bu tarz ilaçlarla baskiladiklarini söylediler ayda bir veya iki nöbet indirebiliyorlarmis..kedinizi rahatlatın anti stres müzikler açın oynayın onla.maalesef bu hastalık için henüz net bir tedavi yok :( sizin de farklı öğrendiğimiz birsey olursa lütfen paylaşın.. sağlıklı günler size ve pati dostunuza

Sedayksl

Ya nöbet şeklini anlayabilmiş değilim nasıl olduğunu bilgim çok yok ,bizim vet kesin demedi ama ben araştırdıktan sonra youtubeta video falan izleyip hiperestezi olduğunu düşünmeye başladım günlük kaşıntı huyu yalanması falan deri seğirmesi var ama kuyruğuna aşırı zarar verme gibi bir huyu yok bende kaşınmasını gördükçe ilgisini dağıtmaya başladım , ama bazen neden sinirlendiğini bilmeden koşturduğu oluyor tam dinlenecek diyorum tıslayıp koşturuyor tekrar bakalım başka rahatsızlığı oldu diye üstüne veterine bunları demedim henüz yada bu kaşınması başka bir şeyden ötürü olabilir dedi diye ama gözlemliyorum oynatıyorum sinirlenmesin gerilmesin diye hatta şımartıyorsun diyor bizimkiler ama endişeleniyorum bende o gerildiikçe , geçmiş olsun sağlıkla büyüsünler :)

Catfhs

Çok geçmiş olsun size de . Aynen nöbetler 1 dakikadan az sürüyor bizde sırt ve kuyruk seyirmesiyle başlıyor aniden koşup patilerini kuyruğunu yalıyor.tislama vs yok ısırma da yok. Sadece halüsinasyon gördüğünü düşündüğüm halleri var sanki bir şeylerden rahatsız oluyor gibi. Veterinerimiz de öyle söyledi.makalelerde de yazıyordu .Gözbebekleri büyüyor sabit bakıyor. Şimdilik sakin duruyor gözlemdeyim. Sırt ve kuyruk bölgesine çok dokunulmamasi öneriliyor bu da tetikleyebiliyormus. Bitkisel bir ilaç verdim vet.önerisi ile bugün başladık.. şimdilik sakin gibi