Kedim Çok Halsiz, İştahsız, İshal Ve Sürekli Uyuyor

Merhaba arkadaşlar dün karnesinde 30.04.2020 doğum tarihli scottish fold erkek cinsi kedi sahiplendik pet shoptan. Kedimiz pet shoptan alırken zaten halsiz ve uyuyordu neden böyle olduğunu sorduğumuz zaman pet shop sahibi çocuklarının kedi ile oynadığını yorgun olduğunu söyledi tamam dedik ve aldık veterinerimize götürdük veterinerimiz güçsüz gördüğünü ve bağışıklık güçlendirici bir iğne ( Zylexis ) ve iç parazit damlası damlatacağını tablet yutturamayacağını çünkü küçük olduğunu söyledi kabul ettik işlemlerin ardından eve geldik uyumaya devam etti uyandı ama gözlerini bile zor açıyor zor yürüyor mama verdik su verdik yemedi yaş mama verdik dilinin ucuyla çok az tırnak kadar ancak yedi tavuk haşladık yemedi et haşladık yemedi su bile içmiyor ve aynı zamanda ishal. Tuvaletini yapar yapmaz kumunun içinde kustu kustuktan sonra biraz kendine gelir gibi oldu lakin yine sürekli uyumaya devam ediyor.
Bugün sabah sahiplendiğimiz pet shopun anlaşmalı kliniğine götürdük bir şeyi yok tarzı söylemler söylendi ve REFLOR kullanmamızı söyledi ordan çıkıp kendi veterinerimize götürdük gözleri biraz açılmış gibi yarına kadar bekleyelim eğer düzelme olmassa yine bağışıklık güçlendirici iğne ( Zylexis ) yapacağını söyledi eve geldik kuru mama ve yaş mama yedi biraz su içti halen uyuyor sürekli uyuyor halsizliği devam ediyor. İshalide devam ediyor ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımlarınızı önerilerinizi bekliyoruz.

15 CEVAP

Yuusuft

Bu hayvanlara petshoplarda asla bakılmıyor önlerine su ve mamasını koyup bırakıyorlar miniğin bir hastalığı olabilir iştahsızlık kedilerde büyük bir sorundur ve üstüne ishal bir kedi parazit kaynaklı ishal durumu var ve sürekli su kaybediyor ve kediniz su içmiyor veteriner kontrolünde sürekli takibi yapılmalı birşeyi yok diyen veterinerden uzak durun ve adam akıllı kedinize bakacak bir veteriner bulun geçmiş olsun

Linsenpai

Keşke petshoptan almasaydınız. Orda çok kötü bakıyorlar ve hayvan ticaretini desteklemek çok yanlış. Umarım ciddi bişey değildir. Geçmiş olsun.

arest1234

petshopculardan kedi alinmaz. bunuda inutmayin

ilaydabal

bartu bey merhaba,
bende aynı durumu yaşıyorum. kedim yaklaşık 2 aylık ve 412 gr aşırı zayıf.ve çok durgun sürekli uyku halinde.yetiştiricisinde kalacak 10 gün daha henüz teslim almadım çünkü ben kilo aldırırım dedi şırıngayla vs beleyecek. zayıflığı problem olur mu diye sorduğumda hayır sorun yok sadece fazla yavru olunca anne sütünü paylaşmakta sorun oluyor bazen dedi. yani yeterli anne sütü almamış sanırım.
3 gün iç parazit için şurup dış parazit için damlaya başladı bugün son günü. iştahı biraz kesilmiş şuruptan dolayı. yarın toparlamaya başlar dedi.
ben de ilk defa kedi sahiplenicem ve aklıma sürekli kötü şeyler geliyor dert sahibi oldum desem yeridir.
lütfen deneyimlerinizi paylaşır mısınız neler yaptınız son durumu nedir kedinizin.?
inşallah toparlamıştır ve insaşşah tüm yavrular sağlıkla büyür.
anlatacaklarınız benim için çok önemli ..

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Yavrumuzun iyileşmesi için elimizden geleni yapıyoruz çok zayıf iştahsızlığından ötürü şırınga ile Hill's A/D konserve mamayı zorla yediriyoruz resmen. Veterinerimiz Florentero verdi onu da kullanıyoruz

Yuusuft

Kediniz eğer çok küçük ise anne sütü alıp ek takviye yapabilirsiniz toparlanmasında yardımcı olur

Haklısınız petshop'tan hayvan almamak gerekiyor ama camdan bakıp masum masum uyuduğunu görünce dayanamadık. Umarım iyileşir bebeğimiz, tavsiyesi olan varsa çok memnun oluruz.

kedimedisever

Petshoptan hayvan alınmaz. Çünkü hayvanlara bakılmaz. 45 günlük cins kediyi annesinden ayıran var. Sırf para kazanmak için. Tabiki kedilerin köpeklerin bağışıklıkları düşük olur. Hayvan daha doğru düzgün anne sütü almamış ki. Hastalık yuvası resmen.

gulsundusmez

Maalesef cins ırk kedi hastalığı düşkünlüğü ve popülaritesi hayvan ticareti yapanları kudurtmuş durumda .Her koşulda üretip satmanın peşindeler ee haklılar sokaklarda bir sürü başıboş hayvan varken bu kadar cins ırk hayvan peşinde olan binlerce insan varsa ve 2000-3000tlyi gözden çıkarıyorsa yaparlar. Komşuma kanser iran kedisi satmışlar bile bile. Üzgünüm hayvan adına da zavallı üretim hayvanı. Geçmiş olsun

Gamsem

Bence güzel bir veterinere götürün ve detaylı bakılsın kan testi vs. Belliki bir rahatsızlığı var Scottish ler ılımın uysal ırk fakat bebeğiniz yavru hareketli olması lazım ve ayrıca ishal ve kusma bir rahatsızlık göstergesi bukdar halsiz ve iştahsızlık dehidrasyona ve karaciğer değerlerinin vs düşmesine sebep olur detaylı bakılmasını isteyin

Catfhs

İshal varsa su kaybı icin bol su destek yapın umarım düzelir kediciginiz çok geçmiş olsun

arest1234

ben uc yavru buyuttum be. anne sutu kadar faydali hic bir seyyok gozleri acilana kadar anbeyi emerlerse hic bir sorun yasamiyorsun..

ilaydabal

petshoptan almadım ben.
evde kendi kedisinin yavrusu.

cansuuranus

Oncelıkle petshoplardakı hayvanlar bırbırıne hastalık bulastırıyor. Ve bakımları hıc yapılmıyor. Hayvanın butun özgurluklerı bı kafesın ıcınde kısılıyor. Bunu bı belırtmek ısterım. Zylex ignesı 3 kere 10 gun icinde bellı perıyotlarla vurulcak bı ıgne . Yarıda kesılmemesı gerekıyor. Cok ıyıde bı bagısıklık guclendırıcıdr. Ben kedım ıshalken viyo mama aldım . Prebyotık ve bagısıklık kazandırıcı mamadır. Kesınlıklede herkeze tavsıye ederım. İştah acıcı ozellıgıde var cnku. Ara ara kullanılmalı bana kalırsa. Bızde cok sıkıntılar yasadık bebegmle alahıma col sukur atlattk bu donemı. Ozel ılgı sevgı ve bakımla. Ben 4 aylıga kadar kızıma royal canın sut tozu verdım zorla icirdim ve ad mama verdım. Veterınerımz cok ıyı bı hekım olmasada bızı cok ıyı yonlendırdı. Kendısınde vet expert vıtamın olmamasına ragmen bulmamızda yardımcı oldu. Bana sorarsanız en ıyı vıtamındırde. Ve hepsınden onemlısı asla vazgecmedım hangı alanda hangı hekım ıyıse ona gotrdm yavrumu. Asla bı hekıme baglı kalmadm. Tabı bunların hepsıde bana ekstra malıyet oldu ama su pandemı donemınde allah onun bı sekılde rıskını cıkardı karsımıza. Bana sorarsanız en ıyı yer fakultelerdır. Cnku tam donanımlı oluolar. Mr ından tutunda hayvanın troidlerıne kadar baktırabılırsnz orada .ultrasyon detaylı kan tahlıllerı ekg... Tabi iyi bı hekıme denk gelmenızde cok onemlı . Basından savan hocalarda var . Eger ıstersenız ozelden yaZın bana ben sıze ulasabılcegınız bı kac hekım onerırım. Alah yardımcınız olsun. İnşallaah tez zamanda saglıgına kavusur bebklerınız. Cok cok gecmıs olsun

Ysmnn

Petshopp gibi yerlerden kesinlikle hayvan satışına karşıyım . Cins kedi alıyorsanız eğer bu kediiyi almadan önce öğrenmeniz ve görmeniz gereken şey kedinin anne ve babasıdır, bunların genetik hastalığı varmıdır yokmudur bilmeniz gerekiyor. Ayrıca petshopplar yeteri kadar anne sütü emmemiş hayvanları satıyorlar ve bağışıklık sistemleri çok kötü oluyor yavruların . Bi rüzgar görse bronsit oluyorlar . Yavruyla birliktr scottish fold annenin de çok iyi bakılması ve vitamin alması gerekiyor ki yavruları da o kadar iyi olsun . Scottish fold cinsi kediler bağışıklığı diğer kedilere göre daha düşük . Anneden erken ayrılınca bu daha da düşüyor .. malesef ki petshoplar çiftleşmeye yaparkende dikkatsiz davranıyorlar ve bu cinsin ağrı çekmesine sebeb oluyorlar .. önce araştırmanız gereken şey anne ve babasının cinsleriydi , genetik hastalığı var mı yok mu . Bunu bilmeniz lazımdı . Ayrıca kedilerin iç ve dış parazitleri 2 aylık olduğunda başlar . Nisan doğumlu bi kediye veterinerin iç parazit hapı yutturmaması da ayrı saçmalık bana göre . Kilosuna bakarak parazit hapını yutturması gerekiyordu. 3 ayda bir tekrarlanacak ve unutulmaması gereken önemli detay. En azından bi serum bağlanabilir . Bu hayvan vitamin alsın ki kendine gelsin . Geçmiş olsun