Kedisinde Balık Alerjisi Yaşayan Var Mı?

nisanor

kedimi hep tavuklu mamayla besledim, balıklıya geçicem. ama alerjik bir kedi mama yerken bile kokudan hapşırıyor. almak istediğim mama da 5 kg. daha azı yok. onda bir alerji yaşar mıyım? önceden test yaptırmayı da gerekli bulmuyor veterinerler. balık alerjisi yaşayan var mı önceden balıklı yaş mama versem anlar mıyım vs vs. yardımcı olursanız sevinirim

11 CEVAP

bbeyzvv

o kadar değildir yahu
tüy dökülmesi öyle değil bölgesel bir yerinde özellikle kulak boyun civarında kellik oluşması tarzı

yusufsaygin2

https://wagwalking.com/cat/condition/fish-allergy
https://www.avodermnatural.com/blog/common-cat-food-allergies
https://www.hillspet.com/cat-care/healthcare/cat-food-allergies-and-intolerance

Kedilerdeki gıda alerjisi belirtileri;
Deride görülen tahriş.
Sürekli kendini kaşıma.
Tüylerde görülen güçlü dökülme.
Kusma ve ishal.
Hapşırma, öksürme, hırıltı.
Göz ve burun akıntıları.

Linklerini de eklediğim kaynakçaları referans alarak deneme yanılma yoluna gitmeni öneririm. Balık oranının yüksek olduğu bir yaş mama denemelisin.

bbeyzvv

umarım sorun çıkmaz tüyü kadar ömrü olsun

bbeyzvv

numune talep edin balıklı mamadan numuneden anlaşışır zaten veya güvendiğiniz bir yerden açık mama alın hiç olmadı artan mamayı sokaktakilere verirsiniz alerji varsa

nisanor

öyleymiş az önce sordum. çok teşekkür ederim. balıklı yaş mama denedim. sorun yok. biraz daha takip edeceğim ondan sonra yavaş yavaş geçiş yapacağım:)

yusufsaygin2

+Ekleyip sonradan sildiğim ve Beyza'nın yazmasıyla aklıma gelen belirtilerden biri de; kafatası bölgesindeki tüy dökülmeleri.

nisanor

@yusufsaygin2 niye burdan söylüyon boş kalmasın diye mi ajsjsjs Teşekkür ederimm

nisanor

@bbeyzvv teşekkür ederimm:))

nisanor

gıda alerjisini anlamak kolay mı? mesela bizimkinin hep burun akıntısı, ishali var tedavi görüyor ama hiç alerjiden şüphelenmediler. balıkta da alerjisi olursa ve anlamazsak diye korkuyorum

bbeyzvv

ben tüy dökülmesinden anlaşılıyor diye biliyorum ayriyetten kusma ishal falan da görülür kolay belli eder kendini

nisanor

alerji testi 40000 ₺ imiş.... tüy dökülmesi, ishal, burun akıntısı hep yaşıyoruz hastalığından dolayı. yaşayan kimse yok mu bu alerjiyi başka nasıl ayırt edebilirim?