Kedi Aşıları /Lösemi

Erogluekiin

Merhabalar, 2 kedim var onlar bebekken daha bilgisizdim bu konularda. Karma aşının bir dozunu yaptırıp diğerini yaptırmadım tabii boşa gitti. Şu an oğlum 1 yaşına girdi kızım da ağustosda girecek. Iç parazitleri düzenli yapılıyor. Nd mama kullanıyoruz ve gerekli etlerini de kendim yaş mama hazırlayarak veriyorum bağışıklıklarının güçlü olduğunu düşünüyorum. Oğlum 1 yaşında girince iç parazitini yaptırdım 2 hafta sonra karma1 yaptırdım. Şimdi ayın 30 unda ikinci karmamız var. Onun dışında kalan lösemi ve kuduz aşısı hakkında konuşmak istiyorum. ( kızım 1 yaşına girince de karma1 ve 2 yaptıracağım.) Kuduz aşısı yaptırmak istediğimde veterinerim yaptırma dedi. Oğlum evde doğup büyümüş bir kedi ama kızımı sokaktan kurtardık (gelince annemi çok fena kemiğine kadar ısırmıştı hastaneye gidildi ama kuduz değildi kızım) Ben yasal zorunluluk diye biliyorum diyince veterinerim seyahat yapmıyorsanız kimse evinize gelip bu kedinin kuduz aşısı var mı demez bir yolculuk olursa yaparsınız şu an gereksiz aşılama olur dedi. Sizce yaptırmalı mıyım? ( yaptırırsam belediyede yaptıracağım toplam 5 tl) lòsemi olarak ise çoğu kişi yaptırma dediği için yaptırmayacaktım. Ama veterinerimle konuştum durumu konferanslarda önemli bir aşı olduğu vurgulandı benden daha iyi ve tecrübeli hekimler dedi bunu diyor. Veteriner arkadaşlarımın yarısı desteklemiyor çünkü o aşıyı yaptırınca taşıyıcı ise kedi ölür tarzı şeyler dedi. Ama önemli bir aşı olduğunu yaptırmamı tavsiye etti. Taşıyıcı olduğunu sanırım fiziksel olarak anlayamam. Testlerde 180 tlymiş. 2 kedim var aşı 2 doz 230 tl (460) birde testler (360) 820 tl para ödemem gerek. Aşıları düzene yeni soktuğum için belirli bir tarih yok. Sizce yaptırmalı mıyım? Siz yaptırmadıysanız kediniz kaç yaşında ve bir sağlık sorunu oldu mu? 2 yaşına kadar yaptırma vaktim var. 1 yılda o parayı biriktirebilirim ( 14 yaşında öğrenciyim) artık okulda açılacağı için aldığım paralar sadece kedilere gitmeyecek... Lösemi aşısının önemi nedir? Çok teşekkür ederim.

10 CEVAP

sforselin

Veteriner hekimimize baya güveniyorum. Kısırlaştırmadan deli gibi korkan ben bile orada yaptırabileceğimize ve başka bi şehre gitmemize gerek olmadığına karar verdim. Bana yaptırmak istiyor musunuz diye bile sormadı lösemiyi. Temel aşı olarak yapıyor. Purevax markası da. Ben her zaman hekimi dinleme, tatmin olana kadar diğer hekimlere de sorma taraftarıyım. Bu işin profesyonelleri onlar sonuçta. Kafamıza göre iş yapmamalıyız bence.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

QueenMete

Merhaba, ben de 2 ayda bir iç- dış parazit aşılarını yaptırıyorum. Yılda bir de karma1 karma2 ve kuduz aşılarını yaptırıyorum ( yavrum yeni bu şekilde seyiredecek). Kuduz aşısı olmalı çünkü kediniz olurda birisini ısırırsa size sorulacak ilk aşı kuduz sonra karma aşıları olacak. Bence yaptırmalısınız. Lösemi aşısı ben de yaptırmayacağım çünkü ölen kedi vakası o kadar çok ki, bağışıklığı düşük olduğu için ya da kan değerlerinin düşük olmasından dolayı...
veterinerimiz lösemi aşısı muhakkak yapılmalı dedi ama ben bildiğimi okuyacağım.

Ebraerdem

kediniz bi yere çıkmıyor olabilir ama farz edelim eve fare girdi ve kediniz yakaladı kafanızda soru işareti olmaz mı bence yaptırın Ben karma ve kuduz yaptırdım kedim 1 yaşında lösemi aşını napıcam bende bilmiyorum bi kesim yaptırın bi kesimde yaptırmayın diyor napıcağımı bilmiyorum

Erogluekiin

O zaman kuduzu kesin yaptırıyorum

Erogluekiin

Lösemi için test yaptırmadan yapmak büyük sıkıntı olur ya taşıyıcıysa ya ölürse diye... 2 yaşına kadar vaktim var o zaman 820 tl ye olacak lösemi...