Kedimin Yoğun Tüy Dökümü ?

asaneata

merhabalar kısa süre önce bakmaya başladığım kedimin (5 yaşında) tüyleri yoğun dökülüyor elimle hafif çeksem bile onlarca tüy geliyor elime, tüyleri taramak için tarak önerdiler bugün aldım ve taradığımda tarak hemen tüy doluyor.
tüyleri kabarık yada cins bir kedi değil siyah bir kedi
veterinere sorduğumda görmeden normal dedi fakat başka veteriner yok yaşadığım yerde sorabileceğim sizce normal mi

1 CEVAP

Tüy dökümü stres,mama değişikliği, havalar, eksik su içme vs birçok etkene bağlı.
Eğer çok rahatsız oluyorsanız vetoskin alın. Ciddi anlamda azalttı benim kedimde. 15-20.günden itibaren farkı gözlemlersiniz.
Tavuklu mama tüy dökümü yapar mesela. Az su içiyor olabilir. Havalardan dolayı kürk değiştiriyor olabilir. Ya da ciddi bir sağlık sorunu olabilir.
Bunu anlamak için maması tavukluysa değiştirmenizi, sık sık taramanızı ve stres faktörü varsa kaldırmanızı öneririm. Yaş mamasına biraz su koyarak su tüketimini de destekleyebilirsiniz.
Sonuç alamazsanız veterinere danışabilirsiniz. Tüy sağlığı bunlar yapıldıktan sonra başka bir hastalığın belirtisi olabilir.