Pelet Hakkında Bilgi Alışverişi+Kum Anketi

iidyl

Anket

quik
(6 oy)
proline
(9 oy)
sanicat
(4 oy)
Toplam (19 oy)

pelet kullanan arkadaşlar nasıl alıştırdıkları, hangi marka kullandıkları ve ne kadar gittiğini söylerlerse çok mutlu olurum. peleti de değerlendirmek istiyorum, biraz daha büyüyüp 5-6 aylık olunca geçerim pelete büyük ihtimalle.

iki ayrı soru sormamak için bir de kum anketi koydum, bu markaları kullanan arkadaşlar oylarlarsa ve yorumlarlarsa sevinirim. o fiyat bandında başka bir kum da önerebilirsiniz. tuvaleti odamın köşesinde olduğu için özellikle koku hapsetme çok önemli benim için.

13 CEVAP

Kedimiriltisi

Pelete tak diye geçtik. Zorlanmadık ve bütün sorunlarımız aşıldı pati yaraları, koku vs..

lwb

nobble cat litter kullanıyorum, tek kediye 2 paket 3-4 ay gitmişti.

benim büyük kedim nazlı olduğu için bir haftada aşama aşama geçti, bentonitle karıştırdım. küçük kedim ilk pelleti kullanmaya başladı zaten, o da bentoniti yadırgayıp kullanmıyor.

Ozge00

Proline parfumsuz orta derece. Topaklanma guzel ama tozutuyor baya ve kisin koku yapmasa da yazin agir bir koku oluyor. Benim de odamda kum. Kapinin onunden gecerken cis kokusu geliyordu baya. 5 lt olan en fazla 2 hafta falan kullanilir bence.
Quik guzel degil, bahsetmeycegim bile.
Sanicatin kokusuz olani da topaklanmasi kotu, parcalaniyor hep. Koku sorunu var yine. Proline ile benzer, hatta bir tik kotu. Asiri tozutuyor. Resmen duman alti oluyor oda. Cogu kum Boyle sanirim.
Pelet oskaryum, natural bastet, bigcat, noble cat litter olabilir.en uygunu oskaryum, cogu kumdan ucuz. Natural bastet iyi ama fiyati biraz fazla o yuzden oskaryuma gececegim yakinda. Oskaryum da guzelmis.
Alistirma da kediye gore degisir. Kumla peleti karistirdik, sonra git gide miktarini arttirdik peletin. mama gecisi gibi yani. Zorlu olmadi.bazi kediler inat ediyormus yapmanak icin ama o durumda da baska seyler dusunuruz ama genelde alisiyorlar

bbeyzvv

pelet kullanmıyorum ama geçecekseniz eğer en ucuzundan alın ilk başta derim çünkü kediniz benimkiler gibi yobazsa pelete geçemezsiniz ve verdiğiniz paraya yazık olur bakın deneyin eğer kullanırsa kaliteli alın ve pelet betonite göre daha uzun süre kullanılıyormuş

velespityesil

Sn. iidyl; "quik" hariç anketteki iki kumu da kullandım. Benim için birinci kriter az toz çıkarması olduğu için bahsedilen kumlardan kullanmıyorum. Kumları kullanmadan önce küçük bir video çekip youtube kanalıma koyuyorum. Bu videolar ile toz çıkarma ve topaklanma hakkında fikir sahibi oluyor izleyiciler. Koku hapsetme özelliği için ise belli süre kullandıktan sonra açıklama kısmına tecrübemi paylaşıyorum. Aşağıya çektiğim videoaların bağlantı adreslerini bırakıyorum. Size hangisi uygun gelirse seçebilirsiniz. Bunu şunun için söylüyorum: İdeal kumu bulmak gerçekten zor. Umarım faydası olur.
https://youtu.be/y1GQ3Na83hQ
https://youtu.be/SGapx4UVTA8
https://youtu.be/pQiKaBRHA44
https://youtu.be/xon71Z_OXsQ
https://youtu.be/QsRo5d8ZhP8

drgizzy

ben naturel bastet kullanıyorum 3-4 aydır. instagram adreslerinde nasıl kullanılacağı var. önce eski bentonit kumun üzerine biraz pelet serpiştirin, diğer ayrı bi kum kabını da tamamen peletle doldurun. başta peleti kullanmayacaklar ancak zamanla kendiliğinden geçti benimkiler. sonra öbür kabı da tamamen pelet yaptım. orta boy bi kum kabına yaklaşık 1 paket (7litre) döktüğünüzde tam geliyor. asla tozutmuyor ve çok bekletmediğiniz sürece koku yapmıyor. diğer kumların aksine çok hızlı topaklaştığı için kumun geri kalanı temiz kalıyor. ayrıca tuvalete atabilirsiniz çözünüyor. bentonite göre eve daha az yayılıyor. ben çok memnunum 7 litre üzerine eksildikçe takviye yaparak baya uzun süre gitti. bentonite göre 2 kat uzun süre kullandım diyebilirim

NidaE

Benim kedim biraz fazla uyumlu o yüzden palete geçmek cok sorun olmadı bir avuç temiz kum serpiştirdim paletin üzerine onu bile umursamadı gitti yaptı 4×8lt almıştım mart ayı sonunda 2 paket bitti bir tanesinin yuzde 60ı duruyor bir paket de açmadım kullanımı inanılmaz rahat kedim hapşırmayı bıraktı ben astım yüzünden tuvaleti temizleyemiyordum şimdi ikimiz de mutluyuz zaten tuvalete de atılıyor çöpte (5.katta oturuyoruz asansorumuz yok çöp çok korkunç bizim için :D) koktu sorunu da yok
Ben anlatıldığı gibi kullanmıyorum az koyup sık değiştiriyorum hijyen açısından ona rağmen performansı çok iyi

Zeynucka

Pelet kullanmadım ancak yukarıda yazdığınız kumların üçünü de kullandım.illaki üçünden birini seçmek gerekirse proline derim.sanicat çamur ve koku tutmuyor.quik eh işte ama proline topaklaşma ve koku açısından diğerlerinden bir tık önde.

crenxx

Ben pisi pisi ince taneli kedi kumunu kullanıyorum. Bir öncekinde pro line ince taneli kullanmıştım. Bana göre pisi pisi bir tık daha iyi.

lenaersu

merhaba quik kullandim kalin tanelisi var mi bilmiyorum ama ince tanelisinden hic memnun kalmadim topaklanmasi iyiydi ancak bebek pudra kokulusunu almistim duzenli olarak temizlememe ragmen hem kedim cok agir kum kokuyordu hem tum eve yayildi kokusu asla memnun kalmadim suanda magicsand kullaniyorum hem 20 litresi 36 tl hem kalin ve kokusuz simdilik memnunum

mishathecat

Pelet kullanmıyorum ama kumların kediden kediye farklılık gösterdiği kanısına vardım. Çünkü çoğu kişi pisipisiyi tavsiye ederken ben etmiyorum; 1) paketin içinden cam parçaları çıktı, 2) çok tozutuyordu, 3) topaklanması kötüydü. Anketteki kumları kullanmadım ama şuana kadar kullandığım kumlarda ise; reflexi öneririm tozutması az ve topaklanması iyi. Mırmır da çok iyi topaklanıyor ama çok tozutuyor. Bunlar dışında migrostaki akkumda çok iyi tavsiye ederim

Gkocg

Bigcat pelete geçtik, çok rahatladık kesinlikle öneririm. Bizim kedimiz inatçıydı biraz. Peleti bolca döktük sonra üstüne 5 litrye yakın bentonit döktük. Hiç görünmüyordu pelet. Kokuyu aldı yine başta gönülsiz girdi, eşelerken pelet çıkınca alttan huylandı. Ertesi gün rahatça girdi yaptı, kendi kendine baya karıştırdı peletle bentoniti. Yavaş yavaş eleyerek bentoniti azalttım her gün. 1 hafta sonunda tamamen pelet koyduk. Yine bi girmedi, bentoniti bi yemek kaşığı kadar falan serptim üstüne, kokuyu alımca girdi yaptı hemen. Sonra alıştı bi daha gerek kalmadı. Tamamen pelete yapıyor. Koku sıfır, dağılma bizde bentonite göre daha az oldu ve hiç tozu yok. Harika

iidyl

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim az sonra ayrıntılı bir şekilde okuyup fikri alışverişine katkıda bulunacağım şu an kafam biraz dolu :’)