Ev Yapımı Yaş Mama

ozlemalice

Merhaba. Evde kedime yaş mama yaptım ve bol miktarda yaptım. Sokaktaki kediler için de vermeyi düşünüyorum. İçinde tavuk ciğeri, tavuk yüreği, et, yumurta, kabak, havuç, papates, su, az süt tozu, çok az tereyağ vs birçok şey koyup haşlayıp robottan geçirdim. Fikir olabilir size de. Soğuyunca poşetleyip belli miktarlarda buzluğa kaldıracağım. Veterinere kendim evde yapayım mı diye sormuştum içeriğini bilirim daha sağlıklı olur internette tarifler var diye ekledim. Bana herkes yorum yapıyor aldırma internettekilere biz okuduk okulunu tarzında bir şeyler söyledi. Başka bi seferde ise yaş mamayı tavsiye bile etmediğini söylemişti. Veterinerlere kalsa sadece kuru mama ile besleyin diyorlar. Ben yaptığım mamadan haftada 1 ya da 2 sefer vermeyi düşünüyorum. Asıl sormak istediğim veterinerin demek istediği gibi hazır yaş mamalar daha mı sağlıklı olur? Bana kalırsa hayır ama evde yapılanı vermenin bir sakıncasını biliyor musunuz ya da yaşadınız mı sormak istiyorum.

25 CEVAP

ozlemalice

Az bir miktar tabağa koyup verdim iştahla yedi zaten yaparken de sabırsızdı devamlı miyavladı. Gerçi ne versen yiyecek iştahta(maşaallah:D) her yemeğe sulanıyor ama tadına bayıldığını düşünüyorum.

ozlemalice

+bunlara ek olarak(yazmayı unutmusum) hepsinden biraz biraz pirinç bulgur makarna da koydum hep beraber haşlandılar.

ozlemalice

Teşekkür ederim. Evet yumurta kabuğu aklımdaydı hatta koyacaktım. Hâlâ da koyabilirim.

ozlemalice

Daha öncr süt tozu et az et suyu kuru mama yumurta bazen de ödül çubuğu vs ile mama hazırlıyordum onunda çok seviyordu ama bu tahıllı ve sebzeli oldu.

ozlemalice

Haşlayıp rondodan geçirdim.

ozlemalice

Aslında şu an düşününce tahıl katmayabilirdim. Ama normal hazır satılan yaş mamaların içeriklerinde de vardır belki. En son bir veterinerin tarifinde görünce ekledim. Çoğu tarifte vardı bi sıkıntı olmaz diye düşündüm. Yumurtayı da ayrı ayrı vereceğime en azından bunda ölçülü yediğinden emin olurum diye kattım. Her yediğimize geliyor çünkü istemesem de izin veriyorum sonra pişman oluyorum. En azından bir daha başka bir şey vermem bunda her şeyi aldığından emin olurum diye düşündüm.

ozlemalice

+hindistan cevizi yağını kedinin arada yemesi çok faydalıymış tüylerine de sürülebiliyormuş. Ben verdö birkaç kez. Kuru mamasına azcık döküncd daha iştahlı yiyor. Baya araştırmıştım hatta tüylerine de sürmüştüm. Aslında mamaya hindistan cevizi yağı koyacaktım ama unuttum. Fikir olsun.

ozlemalice

Evde yulaf vardı ama aklıma gelmedi. Tariflerden yulaf da vardı yani eklenebiliyor.

ozlemalice

Yaaa. Zeytinyağı yok maalesef. Ürktüm bende şimdi vermekte. Umarım sorun olmaz. Ama bundan sonra verirken temin edip zeytinyağı ile karıştırayım.

ozlemalice

Evet evet dediklerinizi biliyorum kabızı duymamıştım ama öğrenmiş oldum. Şindi karışık yaptım. Yaparken ciğer kokusu baskındı ama tadına bakmadım. Tek ciğer yapmam sanırım. ????