Petshoptan Aldığım Kedi Yemek Yemiyor

Dilaila

Arkadaşlar bugün üye oldum, petshoptan aldığım chinchilla cinsi Rakı çok zayıf, ben petshopta seçerken bu durumun farkına varamadım ama kendi kedim Meziş ten bir ay büyük olmasına rağmen küçük görünüyor ve ağzına şiringa ile yemek verdikten sonra mama yemeye başladı ne varki meziş çok kıskanç olduğu için tıslayarak onu uzaklaştırdı şimdi ise rakı kesinlikle yemek yemiyor veteriner bunun yeni ev ortamının verdiği stressten kaynaklanabileceğğni söyledi ama çok üzülüyorum, ne yapabilirim?

13 CEVAP

Badems

Petshoptan kedi satin almissin, bi de gelmis burada soyluyosun. Bari sahiplendim de. Herkes bu kadar bangir bangir satin almayin diye bagrirken nedir bu cins meraki ? Sokakta barinaklarda yiginla hayvan ölüyorken nedir bu vurdumduymazlik ? Petshoptaki hayvanlari el kadarken annelerinden ayirirlar, yeteri kadar anne sutu bile alamaz. Aldiktan sonra da dogru duzgun beslemezler. O hayvanlarin hepsinin bagisikligi cok zayif. Normalden kucuk gorunmesi, surekli hastalanmasi da haliyle cok normaldir. Tabii bu bilgileri cins meraklilari bilmez cunku arastirma geregi duymazlar. Kendine insanlik ve hayvanlar adina bi iyilik yap ve barinaklardaki hayvanlarin ne durumda oldugunu, sokaktakilerin de nasil hayatta kalmaya calistigini ogren. Uzuntunu giderecek morali de tavsiyeyi de ben veremicem sana. Yazik o yavruya

Dilaila

Benim barınakta aldığım 3 köpeğim var zaten bu kediyi alma sebebim onunda petshopa terk edilmiş olması ve tanıdığım bir petshop olduğundan bana vermeleri lütfen direk yargılamayın insanları kaldıki cins seviyor olsam bile bu bir tercihtir ben sadece yardım aradım herkesin görüşü kendine.

Badems

O zaman kusura bakmayin. Burada mesele cins degil, petshoptan canli satin almak zaten. Cinsler her yerde var cunku heveslenilip sokaga atildigi icin. Burada surekli su cins kopek/kedi istiyorum diye konu acan insanlar var ve bu durum cok bezdirici, cok can sikici barinak ve sokaklarin durumunu bilen insanlar icin. Tepkim de bu yuzden. Diger kediniz tisladigi icin korkutmus olabilir bu yuzden de strese girmis olabilir. Ortam degisikligi de onu strese sokar, zamanla duzelir ama yavas yavas birbrlerine alistirmayi deneyin. Simdilik yas mamayla besleyin ona hayir demez diye dusunuyorum sonradan kuru mamaya alistirirsiniz en azindan su an ac kalmasin. Ayri ayri yerlerde beslenmelerini saglayin. Oncelikle birbirlerinin kokularina alissinlar, kapi aralarindan birbirlerini gosterin zaman gectikce ortaliga salin. Eger butun gun evdeyseniz ikisine de ayri ayri ilgi gosterin, ilk kediniz bunalima girebilir kiskandigi icin.

Dilaila

Arkadaslar ilginiz icin cok tesekkür ederim, kedimi önce birsürü mama deneyerek yaninda bekleyerek basini oksayarak ikna etmeye calistim gece veya gizli mama yeme aliskanligi gecti simdi veteriner önerisi ile kuru mamaya basladik ve mamasini güzelce yiyor, artik saklanmiyor hatta suan yatagimin üzerinde uyuyor

Badems

O zaman bence bi sure ayri odalarda tutun en azindan kendine gelene kadar sonra alistirmaya calisirsiniz. O surede ekstra ilgi gosterin, oyuncak varsa oynamasini saglayin ortama adapte olsun. Benim sokaktan aldigim kedimi de benden onceki sahibi sibirya kurduyla ayni evde tutmus sag olsun, her turlu elektronik esyadan korkuyo. Neler oldugunu bilmiyorum bilmekte istemiyorum acikcasi. Ama sizinkinin de kopeklerle ayni evde durmasi cok mantikli degil gibi bu kadar korkuyosa. Biraz zaman gecsin belki duzelir

dollfacepersian

Hemen kademeli alıştırma uygulayın. Hayvanları direk yüz yüze getirmek asla düzeltilmeyecek sorunlara yol açabilir. Yeni gelen kedi evdekilere kademeli olarak alıştırılmalıdır.http://www.hillspet.com.tr/tr-tr/cat-adult/introducing-a-new-cat-to-current-pets.html burada hem kedi hem de kopeklere alıştırma güzel bir şekilde anlatılmış. Yararlı olur umarım.
Kediniz anladığım kadarıyla beslenememiş ve yeteri kadar anne sütü alamamış. Cat milk ve gimcat baby pastle kullanmanızı öneririm.. Umarım her şey iyi olur..

ilanekle

Sağlığının yerine gelmesi harika olmuş. Bir canlıya hayat olmuşsunuz gerçekten bravo.

Dilaila

Birisi yavruyu alıp sonra iade etmiş demişki evde anlaşamadı benim hayvanlarımla ve kedide böyle çok sessiz aşırı korkmuş benim evimdeki hayvanlarım aşırı arkadaş canlısı hiç incitmiolar ama sürekli tıslıo onlarada

Dilaila

Şöyle hiç yemio bence o ilk evinde onun başına bişe getirdiler travmatik meziş kıskanınca da tamamen kesildi aslında başta mamayı çok sevmişti ama inşallah yer aşırı üzülüyorum çok zayıf ben bakarım dedim aldım böyle bir yavru daha vardı onu da başka biri aldı ama eve gelince rahatlamadı aslında kendini sevdirio aşırı uslu aşırı sessiz bizim hayvanlarımızın hepsi yaramaz ve gürültücü, o kadar kibarki, kedi evindeki oyuktan çıkmıo, oyuncak verdim oynamadı, balık oltasına oynatim dedim izledi ama çıkmadı hasta mı diyede korkuyorum ama görünen mantar yada tüylerinde dökülme yada ne bilim mat tüyleri filanda yok sağlıklı görünüo ama yemio, aşırı korkuyorum işteyim ama işe konsantre olamıyorum meze ve köpekler oynamak istio ama o böyle geri çekilio sürekli be kuyruğu hep dik sırtı hep dik tıslıo köpekler korkak şimdi aynı odaya bile girmiolar:(( meziş biraz daha ılımlı ama o bile umudunu kesmiş durumda, veterinerde dio hasta değil alışıcak çocuklarım korkuo şimdi yeni kızdan:(((

Dilaila

Köpekleri kardeşim yetiştirdi ısırma insanlara atlama gibi kötü hiçbirşey bilmiyorlar 1ne araba çarpmıştı sokaktan aldık diğer ikisi de sokak köpeği ama barınaktan onlardan biri dogo galiba bilmiyoruz tabiki cinsini tam olarak, ama o ikisini biz büyüttük diye aşırı oyuncular ama mesela evdeki koltuğu bile çizmiş değiller o kazada yaralananda yolda bulmuştuk zaten o büyüktü ama Babam çok seviyor onu aşırı uslu ve kendi haline bir hayvan, girip çıkıolar eve ama Babam işyerinede götürüyor gezmeyi seviyorlar yani gün içinde evde değiller, olsalarda genelde uyuyorlar tüm gün dolaşmış oldukları için yorulmuş oluyorlar ama kedi onlara bile saldırıyor çok korkaklr zaten böyle benim dışımda herkes küçük kızdan korkuyo şuan, aslında sevdirio ve kucak sevio ama yemeğini yediremedik saat kaç oldu kardeşim bir lokma yedirememiş:(( dediğinizi yapıp başka odaya aldırdım ama hala korkuyomuş ve yememiş:((( bende işteyim kafama o kadar çok takılıoki:(( yemez hasta olur diye:(( bide bunun bizim petshoptan önce alındığı petshop hakkında internette çok kötü şeyler yazıyor belkide diyorum iade eden böyle bir sebepten bırakmıştır bizimkine off aşırı üzülüyorum sadece.

Badems

Bence bi sure ayri odada kalmaya devam etsin ki tehlike olmadigini anlasin. Ancak streste olmadigi zaman yer yemegini. Zamanla alisicaktir ama sabretmek lazim, siz de uzulmeyin en azindan evde ilgilenecek biri var onunla tek basina kalmasindan cok cok daha iyi. Yas mama da mi yememis ? Belki az haslanmis tavuk falan yiyebilir cazip gelirse eger ona. Guvende hissetmesi lazim kendini

Dilaila

Badems size son gelismeyi yaziyorum benim icin oldukca sasirtici oldu öncelikle dün tekrar veteriner kontrolüne götürdüm hocamiz verilen karnenin yalan oldugunu ve kedinin 3.5 aylik olma ihtimalinin olmadigini ve asilarinda o sekilde yapilmis olma ihtimalinin olmayacagini ama kedide bir saglik problemide olmadigini sadece travmatik olaylardan dolayi böyle oldugunu söyledi, eve geldik mezis benle uyudu oda kendi odasinda uyuyordu benim kapim onun odasina aciliyor ve kapiyi acik birakiyorum sonra kizimin kitir kitir kuru mamadan yedigini duydum asiri sevindim, sabah yinede bir kücük ml agzina sulandirilmis yas mama verdim yedi acaba mezisden mi cekinip yemiyor diye düsündüm cünkü mezis onun mama yedigini duyunca kosup gidip yemeye basladi

Badems

Bu cok iyi, dedigim gibi buyuk ihtimalle kendini guvende hissedemedi kedinizden dolayi. Yavas yavas alisacaklar birbirlerine, o da guvende oldugunu anlayacak. Mama yemeye basladiysa gerisi gelir, artik zamanla birbirlerine oyunla karisik dayak atma donemi baslicak :)