3 Haftalık Bir Yavru Bulduk...

FridaDora

Merhaba arkadaşlar, kardeşim sokakta anasız tek gözü kapanmış tahmini 3 haftalık kadar bir yavru buldu (çevresindekiler annesiz olduğunu teyit etti). Refakatçi büyük birkaç kedi varmış sadece yanında. Geçen hafta aynı yerde(işlek bir cadde) başka bir yavru maalesef arabayla ezilmiş ve bu duruma dayanamayan kardeşim yavrunun da peşinden ayrılmamasından dolayı sahiplenmiş bulunuyor.
Veterinere gördü, genta damla vermiş 3vakit damlatılıyormuş ve gözü aktıkça rutin demle (çay) gözü siliniyor.
Şimdi bu yavru acayip bir çocuk yere düşen poaçayı-kaşarı yemiş, çok hareketli, girişken, oyuncu ve maharetli görünüyor. Kuma kakasını (koyunca) yapıyor. İdrarın yaptırmak konusunda tecrübesiziz(ıslak pamukla tampon hareketlerle siliniyor, kurulanıyor şimdilik). Gece kaldığı odada etrafa 5-6 kez işemiş, bugün gündüzde kardeşim 4-5 kez yaptırmış. Yani ilk geldiği gündüzle beraber toplam 15 kez işedi, 3 kez kaka yaptı 24 saatte.
Bayram dolayısıyla veterinere tekrar gitmeyi beklemek gerekiyor, kapalı.
Yavrunun üzeri pire yumurtasıyla dolu(veteriner spreyle pirelerini temizlemiş), pire tarağıyla yumurtalar alınmıyor.

Şimdi Bir kaç sorum var...

-bu pire yumurtaları nasıl temizlenir, elle- tırnakla, yatakla alınmıyor.

  • günlük idrar kaka sayısı kaç olmalı (süt tozu, biberon ve konserve yaş mama vermiş veteriner 2 saatte bir süt içiyor, günde 1kez yaş mama yiyor).
    -kuma koyunca eşeleyip kakasını yapıyor ama çişini neden yapmıyor olabilir.
    -boyutu bir el kadar normal midir yoksa sokakta beslenememiş midir.
    -su verilmeli mi, süt tozu (biberon her seferinde 20ml) yeterli mi?
    -yaş mama dışında bir çay kaşığı yoğurt yedi, yemeli mi yememeli mi (sanırım sokakta ne bulursa yediği için herşeyi yemek istiyor)
    -yeni çocuğumuza en iyi nasıl bakar, besler, büyütürüz?

Genel-özel tavsiyelerinizi bekliyoruz.
Uzun bir yazı oldu kusura bakmayın. Herkese şimdiden destekleri için çok teşekkür ederiz.

10 CEVAP

iidyl

bu soru acilen yukarıya çıksın

saçma sapan soruları en üstte tutan arkadaşlar (tabii onları da tutsunlar da böyle sorular arada kalmasın) bunu nasıl görmemişler aklım almıyor

mrybetul

Aynı şeyi de dün ben yaşadım. Çok fazla kedi sahiplenmek istiyordum zaten. Kardeşim de bir kadının kedileri varmış ve büyük kedisi yavrulayınca hepsini sokağa atmış sanırım. Kardeşim ordan geçerken kedileri sevince de al götür demiş o da dün getirdi ama kedi nezle olmuş soğukta bırakmış o kişi. Aldığımızda eve titriyordu. Ilık suyla korkutmadan yavaş şekilde yıkadım hızla kuruladim ardindan sıcak bir havluyla ciğerlerini sıcak tutmaya çalıştım düne göre şimdi durumu biraz daha iyi. Ama hala hapsuruyor tabi bir de kucak delisi yerinde yatmiyor gelip benim yatağıma çıkıyor. Bana sokulup yatıyor. Bayram dolayısıyla ben de götüremiyorum nezleden dolayı ne yapacağım hakkında bir fikrim yok benimde yazarsa biri bende faydalanmak isterim.

Merhaba.

yetişkin kediler günde 2-3 belki 4 kez çiş yaparlar. Bebek kediler bildiğim ve deneyimlediğim kadarıyla yemekten sonra yapıyorlar. 2 saatte bir besleniyorsa çok çok garip değil yani ama yine de azıcık fazla geldi bana. Belki yarım yarım yapıyordur şu an bulunduğu yerdeki kaygısından dolayı.

Ev yoğurdunu azıcık yemesinde zarar yok. Ama süt tozuyla beslendiği için gerek de yok. Gayet iyi besleniyormuş zaten.

Boyutu bana normal geldi fotoğraftan. Zaten 1-2 haftaya ne kadar büyüdüğünü görünce şaşıracaksınız.

En son geçen sene yavru kedi bakmıştım o yüzden ml olarak hatırlamıyorum aslına bakarsanız. Sadece yemekten sonra hafif hafif göbeğine masaj yaparsanız parmağınız ile, gaz çıkarır. Bebek kedilerin çok gazı olur.

Yumurtalar tarakla temizleniyor. Yıkamanızı önermem çok küçük daha. Tarakla da olmuyor derseniz veteriner tekrar spreyleyebilir. Bu sürede onu tek bir odada tutmak en iyisi. Zaten eve adapte olması için de birkaç gün tek bir odada kalması daha iyi olur.

Pire için biberiye yağı öneririm. Memnun kalmıştım. Ama yumurtalara etki etmiyor tabi ki.

Pire konusunda deneyimi olanlar yardım ederler:)

Anonymus552223

Bu kedicik 3 haftaliktan fazla sanirim cunku kendi yemek yiyebiliyor ve tuvaletini yapabiliyor. Kuru mamayi islatin verebilirsiniz, yaş mama tavuk yogurt gibi seyler de yer. Etrafta eşelenince cis yapcagini anlayio kumuna goturun. Gozu de gecmis gibi, iyi bakilirsa bir kac gune toparlar. Cok cok kucuk bir yavru olmadigi icin baska ozel bisey yapmaniza gerek yok. Fakat veterinerler acilinca suttozy alabilirsiniz gunde 2 3 kez verebilirsiniz. Yavru kedi mamasiyla birlikte.

Anonymus552223

Pire icin acele etmeyin 2 aylik olsun biraz kilo alsin damla yaptirirsin. Kaka cis sayisi ise bayagi fazla oluyor kucuk kedilerde. Kakasi civik degilse normaldir sorun yok

Anonymus552223

O damlayi da 3 4 gun kullanin en fazla. Biraz iyilesmeye baslamis gunde 3 kez sıkmayin bence fazla gelmesin

limis

Ne kadar huzurlu uyuyor ilk fotoğrafta. Çok Tatlı maşallah. Ömrü uzun olsun. Yoğurt verebilirsiniz haftada 1 2 kere. Poğaça falan alıştırmayın her şeye. Sonra tepenize çıkar:) Söylediğinize göre de gayet iyi besliyorsunuz orada da sıkıntı yok. Gözü de iyileşmiş :) Yavrular yedikten 15 dk sonra falan çiş kaka yaparlar. Sık sık ve az az yiyor galiba. Yemeğini yedikten sonra arada tuvalete götürürseniz zamanla öğrenir. Bir de bazı kediler çiş kaka aynı kuma yapmayı sevmiyor. Daha küçük olduğundan sık sık temizleyip aynı kaba alıştırmaya çalışabilirsiniz. Nezle olduğuna emin misiniz? Yavrular arada hapşırır bazen. Veterinere vitamin vs. sorabilirsiniz.

limis

Ne kadar huzurlu uyuyor ilk fotoğrafta. Çok Tatlı maşallah. Ömrü uzun olsun. Yoğurt verebilirsiniz haftada 1 2 kere. Poğaça falan alıştırmayın her şeye. Sonra tepenize çıkar:) Söylediğinize göre de gayet iyi besliyorsunuz orada da sıkıntı yok. Gözü de iyileşmiş :) Yavrular yedikten 15 dk sonra falan çiş kaka yaparlar. Sık sık ve az az yiyor galiba. Yemeğini yedikten sonra arada tuvalete götürürseniz zamanla öğrenir. Bir de bazı kediler çiş kaka aynı kuma yapmayı sevmiyor. Daha küçük olduğundan sık sık temizleyip aynı kaba alıştırmaya çalışabilirsiniz. Nezle olduğuna emin misiniz? Yavrular arada hapşırır bazen. Veterinere vitamin vs. sorabilirsiniz.

FridaDora

Gördüğüm kadarıyla 60 kez soruya bakılmış 3kişi cevap yazmış. Gerçekten çok ilginç. İlgilenen cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Hayvan severlik adına yakıp yıkan arkadaşların böyle önemli bir konuda sesinin çıkmaması beni üzdü ve şaşırttı açıkçası. Herkese iyi bayramlar diliyorum...