Kedimde Pire Olduğunu Nasıl Anlarım?

ardazeybel16

Kedim de pire olduğuna dair süphelerim var yarın damla zamanı veterinere gideceğiz. elma sirkesini pamuğa sıkıp tüylerinde gezdirdim falan 2 gün önce üzerinde pire gibi bir şey gördüm fakat zıplamıyordu yürüyordu. evde de yaz olduğu için ufak böcekler olabiliyor. acaba böcek midir? pire midir? evi nasıl temizlememi önerirsiniz? ve karnında meme kısmında tüy dökülmesi var? pireden kaynaklımıdır? tüy dökülmesi 3 gündür falan

4 CEVAP

teolengelo

benim kedimde de vardi ilk gun, yuruyordu ama susam tanesi gibi ufak boceklere benziyordu gordugunizden cok daha fazla var, o yavrucak cok buyuk ihtimalle pirelenmiş gibi geldi bana cunku anlatimlariniz benim gördüklerimle birebir ayni.

dsumru

Kedinizin tüylerini elinizle ayıra ayıra bakın kızıla çalan kahvemsi noktalar görürseniz onlar pire dışkısı veya yumurtasıdır bu şekilde anlayabilirsiniz pire kaynaklı tüy dökülmesi olabilir. Tüy dökülmesi farklı deri enfeksyonlarında da görülür mantar egzama vs gibi. Pire ev temizlemesi için de ilaçlar var CHRYSAMED gibi. Raid ilaçları pirelere etkili değil pek malesef. Bir kovaya veya kaseye bulaşık deterjanı ve su koyup üzerine bir ışık asın bir kaç gün bekletin kontrol edin kedinizin içmemesine dikkat edin mümkünse ayrı bir odada bulundurun kedinizi suyu takip edin içine düşen pirelere bakarak evinizde var mı yok mu anlayabilirsiniz

FridaDora

Huylanmıyorsanız Google dan kedi piresine olarak arayın bir çok foto çıkar. Ince uzun kahve siyah birşey pire, elinize aldığınızda zıplar kedide çok hızlı yürür. Çene kulak boyun kasık gibi yerlerde daha çok dolaşır. Beyaz yada kahve yumurtaları tüy dibi ve ortalarına yapışıktır zor alınır. 2 Tırnağınızla ezdiğinizde hafif bir sıvı yayılır ve bazen çıt sesi çıkar. Tüy dökülmesi için veteriner en sağlıklı cevabı verecektir. Evi temizlemek için yüzeyleri bol sirkeli biberiye yağlı(yada çayı) su ile silebilirsiniz. Tekstil yüzeylerde de işe yarayabilir fısfısla sıkmak yada bez ile silmek uygundur , kesin çözüm ise karbonat serpip 24-48 saat bekletip iyice süpürge ile vakumlamak gerekir. Bunu her hafta tekrarlarsanız pirelerin oluşum döngüsü kırılacağı için yaşama ihtimalleri çok çok az olur. Bu temizlik aşamalarında kedinizi uzak tutmanız önemlidir. Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi hiçbir yere temas ettirmeden hemen makinaya atıp yüksek derecede yıkamak ve ayakkabılıklara karbonat serpmek işe yarayacaktır.

Siyammm

Arkadaşlar haklı tüyler arasında siyah kahverengi noktalar pire dışkısıdır ve gerçekten göründüğünden daha fazla var ben sirkeli suyla lavanta yağıyla yıkadım baş edemedim. Parazit damlası şart